Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.05.2016, 12:45   #31
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kolonya nedir,nasıl elde edilir..?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi nurideniz34 Mesajı göster
Kolonya nedir,nasıl elde edilir..?

Kolonya ; 70 - 80 derecedeki (C2H5OH ) veya ( C2H6O ) formülü ile ifade edilen etil alkol (etanol )'un + su ve değişik aromaların katkısıyla elde edilen ve etrafa hoş koku veren kimyasal sıvı bir maddedir. Aroma olarak; en fazla çiçek, limon ve tütün esansı kullanılmaktadır.

Kolonya, keskin kokusu nedeniyle ayıltıcı özelliği olduğu gibi, cilde sürüldükten sonra alkolün hızla buharlaşması neticesinde kullanan kişide temas eden yüzeyde bir serinlik hissedilir ve genelde ferahlamak için kullanılır.

Kolonyanın, %70 - 80 ve 96 'sını , çabuk uçan etil alkol oluşturduğundan dolayı şişenin ağzının devamlı kapalı olması ve direk güneş ışığında uzak tutulması şarttır. Aksi halde tıpkı Asetonda olduğu gibi alkol uçar ve şişeniz içerisinde sadece su kalır. Bu şartlar altında raf ömrü ortalama 5 yıl kadardır.

En basit üretim şekli ise aşağıdaki gibidir;
250ml.lik erlenmayer içerisine 30ml temiz su ilave edilir . Ardından erlen iyice çalkalandıktan sonra 20 ml.lik limon veya herhangi bir esans ilave edilir ve erlen tekrar 5 dakika kadar tekrar çalkalanmak suretiyle kolonya elde edilmiş olur.
Ancak, kolonyadaki alkol miktarı yüksek olduğundan dolayı ellerimizi , derimizi çatlatabilmektedir. Bunu önlemek için alkol içerisine 5 -10 damla gliserin damlatılması yeterli olacaktır.

Piyasaya 200 - 300- 400ml.lik şişelerde ve 30 kğ.lık değişik ağırlıkta plastik bidonlarda ve sağlıklı olarak cam şişelerde sevk edilmektedir.
Kaynak: Nuri Deniz

Kendi bilgilerini bizimle paylaşığın için teşekkürler Nuri Deniz Bey.
Eski 23.05.2016, 12:59   #32
nurideniz34
Uzman Üye

Thumbs up Cevap: Kolonya - (Kölnisch Wasser) İcadı ve Yapılışı

Canan hanımefendi;
Bu güzel düzenleme için teşekkür ederim...
Eski 17.03.2020, 00:28   #33
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: Kolonya - (Kölnisch Wasser) İcadı ve Yapılışı

Ülkemizin kurtarıcısı oldu. Her çeşidini pek severim. Bildim bileli evimizin baş tacıdır. Ben de çantamdan, başucumdan eksik etmezdim ama artık daha samimiyiz kendisiyle. Popülaritesi geçtiği zaman bile göz bebeğim olmaya devam edecek.

Teşekkürler canım.

Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alkol, avrupa, biberiye, edilir, elde, esans, fakülte, ferah, italyan, keskin, kolonya, kozmatik, köln, kölnisch, limon, macar, nasıl, nedir, rahatlatıcı, sindirim, tuvalet, wasser

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler