Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Diyet Yemekler | Tatlılar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.04.2013, 22:23   #11
İklim
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Diyet Tatlı Çeşitleri - Pastalar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi M.Özen Mesajı göster
Şeker hastası değilseniz Light tatlı yemeyin,, ama az yeyin
Evet,light yiyecekler insülin direncini yükseltebiliyor.Bu yüzden az yemek,esmer şeker kullanmak gerek.
2 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.2020, 23:45   #12
feridelinko
Yeni Üye

Bu ara diyet tatlılara sardım ben de Evet diyet ve tatlı pek bir arada kullanılmaması gereken tehlikeli kelimeler belki ama insan dayanamıyor işte, azıcık da olsa tatlı yemek istiyor. Bu yüzden ben de bu konudan muzdarip tüm arkadaşlarım için son yaptığım tarifi paylaşmak istiyorum. Adı "Hurma Uyutması" Çok lezzetli, hafif ve sağlıklı bir tarif. Ben daha önceden bilmiyordum ama son zamanlarda çokça dener oldum ve o kadar hafif ki deneye deneye tarif verebilecek seviyeye geldiğime inanıyorum. Hemen nasıl yaptığımı anlatayım. Tatlımızda sadece üç malzeme kullanıyoruz. Hurma, süt ve biraz öğütülmüş fındık.

Malzemelerimiz:
  • 20 hurma,
  • 2,5 su bardağı süt,
  • 2 yemek kaşığı öğütülmüş fındık

Yapılışı ise;
  1. Öncelikle hurmalarımızı bol su ile yıkıyoruz ve çekirdeklerini çıkarıyoruz.
  2. İlk olarak hurmalarımızın üzerine kaynar su döküyoruz. Su seviyesi hurmaların üzerini geçecek kadar olacak. Sıcak suyun içinde hurmalarımızı yarım saat kadar bekletiyoruz.
  3. İki buçuk su bardağı sütü tenceremize alıyoruz ve parmağımızı 5sn tutabilecek sıcaklığa kadar sütümüzü ısıtıyoruz. Yoğurt mayalama sıcaklığı gibi düşünebilirsiniz.
  4. Hurmalarımızın suyunu süzdükten sonra blendır kabına alıyoruz. Ardından 2 yemek kaşığı öğütülmüş fındığı ve üzerine de sütümüzü ekliyoruz
  5. 2 dakika blendırda çekip servis kaselerimize alıyoruz. Küçük kaselerden tam 6 tane çıkıyor.
  6. Kaselerin üzerini bir tepsi ile kapatıyoruz ve bir örtü ile de tepsimizi sarıyoruz. Aynı yoğurt mayalar gibi sarıyoruz. Bu şekilde 2 saat uyuyacaklar
  7. Örtümüzü açıyoruz ve tatlılarımızı doğruca buzdolabına koyuyoruz, orda da 2 saat dinlenecekler.
  8. Dolaptan çıkardıktan sonra kaselerimizi süsleyeceğiz. Ben süslerken antep fıstığı ve nar kullandım sizde istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz.

Hurma uyutmalarım bu şekilde hazır. Sizlere de şimdiden afiyet olsun

Tarifimin videosunu da ekliyorum merak edip te izlemek isteyen olursa diye https://youtu.be/nGb_iRNdUVw
Eski 19.04.2024, 15:15   #13
Walter
Yeni Üye

Konu çok eski olmasına rağmen gayet güzel bilgiler içeriyor.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cheescake, çilrkli, dondurma, pastalar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)