Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.04.2021, 22:27   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Tam Kapanma Olacak mı?

Tam kapanma olacak mı?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Ramazan ayında gelebilecek önlemlerle ilgili konuştu, tam kapanma olup olmayacağı hakkındaki görüşünü de paylaştı.

Son günlerde Tam kapanma çok konuşuluyor. Bir kısım hocalar tam kapanma taraftarı olmayanlar. Tam kapanmanın gelebileceğini ve Türkiye'nin bunu uygulayabileceğini düşünmeyenlerdenim. Yani bugünlerde Türkiye 28 gün tam kapanma yapabilir görünmüyor."

Geçen yılki önlemleri de hatırlatan Prof. Dr. Aydın, şu bilgileri verdi: "5 binli rakamlarda, nisan-mayıs ayında uyguladığımız bir kısıtlama vardı. Tam değildi ama belirli yaş gruplarının sokağa çıkmaları, kent içinde dolaşmaları ya da kentler arası dolaşmalarının kısıtlandığı, internet kafe, spor salonu, kuaför gibi kısıtlamaların olduğu bir nisan, mayıs ayı yaşamıştık. Belki bu tarzda kısıtlamalar gelebilir. Bu benim önerimdir, turizm ölçekli illere yönelik olarak sıkı bir baskılama, sonra da oralarda kontrollü giriş çıkış olabilir."

Alınabilecek önlemler için gözler hafta başında yapılacak Kabine Toplantısına çevrilecek.

Kaynak
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.04.2021, 23:31   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart 9 Günlük Tam Kapanma Geliyor!

9 günlük tam kapanma geliyor!

Normalleşme ve Adalet ve Kalkınma Partisi kongresinin ardından vaka sayıları yeniden zirveye ulaştı. Son kabine toplantısında alınan kısmi kapatma kararları işe yaramazsa Ramazan Bayramı'nda 9 günlük tam kapatma uygulanabilir.

Koronavirüste kabine toplantısında alınan son dakika kararları işe yaramazsa gelecek yeni tedbir dönemine ilişkin öngörüler şekillenmeye başladı.

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şayet vaka sayıları düşmezse çok daha sert tedbirler almak zorunda kalabiliriz" sözleri sonrasında devam eden artışlar bu yeni tedbirlerin neler olabileceği konusunda gözleri Bilim Kurulu üyelerine ve önerilerin gönderileceği ye AK Parti ni kabine toplantısına çevrildi. Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre uygulanan kısıtlamalarla vakalarda düşüş olmazsa yeni uygulanacak tedbir Ramazan Bayramı'nda 9 günlük tam kapanma olacak.

Uygulanacak yeni önlemler şöyle:
Uzmanların bu konuda tam kapanmaya dahil edilebilecek tedbirlerle ilgili görüşleri şöyle: Alışveriş Merkezlerinin kapatılması. Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin kapatılması. Okulların tamamen kapatılması. Özel sektörde daha kısa çalışma saatlerinin teşviki. Ve kamuda daha kısa çalışma saati uygulamasının başlatılması.

"YENİ ÖNLEMLER SÖZ KONUSU"

Öte yandan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 2 haftalık kısmi kapanma sürecinde öncelikli hedefin vaka sayısını 50 binin altına düşürmek olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlhan, "Vakalar düşmezse bundan bir sonraki aşama AVM'lerin, kuaför, berber salonlarının kapatılması, okula giden çocukların (8 ve 12'nci sınıflar ile okul öncesi) artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir" şeklinde konuştu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı son dakika açıklamalarında kovid vaka sayısının aşağıya doğru yol alması gerektiğini belirterek şunları aktardı "Buna paralel olarak da hem ağır hasta hem de vefat sayısının daha aşağıya doğru yönelmesi gerekiyor. İlk önceliğimiz vaka ayısı. Sürecin başından beri bunu dile getiriyoruz; vaka sayısı azalmadan bir şeyi kontrol etme şansımız pek yok

" KADEMELİ HEDEF

Prof. Dr. İlhan, 2 hafta içindeki beklentilerine ilişkin, "Şimdiki beklentimiz 15 gün sonra öncelikli olarak vakalar 50 binin altına düşmeli, sonra 40 binin altı gibi rakamları beklemek mümkün. Kısıtlama olunca etkisi ancak 7-14 gün arasında ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın kurallara uyması ile birlikte bu mümkün. Aynı zamanda 65 yaş üzeri 4 kişiden birisi aşısını olmadı. Bunların da yapılmasıyla beraber daha aşağıya gitmek mümkün; önce 50 bini, sonra 40 bini hedef belirlemek gerekiyor; ulaşılabilir hedefler seçmek gerekiyor ki onu gerçekleştirince devamında ona göre yol almak için" diye ifade etti.

Kaynak
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.2021, 01:41   #3
Insanlikarayan
Müdavim

Standart Cevap: 9 Günlük Tam Kapanma Geliyor!

Alıntı:
Prof. Dr. İlhan, 2 hafta içindeki beklentilerine ilişkin, "Şimdiki beklentimiz 15 gün sonra öncelikli olarak vakalar 50 binin altına düşmeli,

Öyle olabilmesi icin ilk önce Hirsiz AKP Milyarlari Ingilterenin MAN Adalarina tasirken Ingilizin Mutasyonuna ugramis Virüsünü geri getirmemeli!.

Afrikada olan Cocuk Tecavüzcü BOKO Haramlada baglantiyi kesip, Afrika Virüsünü Türkiyeye tasimamasi lazim!.

Gezi olaylarinda Fas´a kacan Tayyip, Fas Kraliyet tarafindan burnuna kapi kapatildiktan sonra, Cocuk Katili Boko Haram Üniversitelerinde Doktorasini almaya gitmisti!.

Türkiyede Mürekkep yalayip Diploma alamayan, Sahte Diploma ile Kalpazanliklarin emeginle o koltukta oturan sahis, anca böyle Doktora sahibi olabilmekte!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Eski 17.04.2021, 01:52   #4
Rosebud
Müdavim

Geç kaldılar bu saatten sonra işe yaramaz ancak başlangıç konumuna döneriz, tam sonuç almak için 1 ay kapanmak gerekir ama paralar ya ortada yok ya da var olan İstanbul kanalına rezerve.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.2021, 18:39   #5
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

İstedikleri kadar kapatsınlar geç kalındı geç.
İlk başlarda kapanma yapacaklardı.
Malesef bu Türkiye için imkansız gibi gözüküyor.
Bayramda milleti eve kitleyecek ya bayramdan sonrası ?
Yine herkes tatiline sağa sola gidecek.
Ah ah.
Eski 20.04.2021, 01:04   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Tam Kapanma Olacak mı?

Bu haber sadece Odatv’de... Tam kapama tarihi belli oldu

Tam kapanmada tarihinin öne çekilip Ramazan Bayramı'nı da içine alacak şekilde 23 Nisan ila 17 Mayıs tarihlerinde olacağı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve ölüm sayılarını artmasının ardından Bilim Kurulu'nun tam kapanma önerisini ksımen kabul edip 13 Nisan'da iki haftalık 'kısmi kapanma' kararı alındığını açıkladı.

Erdoğan, iki haftalık kısmı kapanmada beklenilen etki olmazsa daha kalıcı kararlar alınabileceğini de işaret etti.

DÜŞÜŞ YOK ARTIŞ DEVAM
Erdoğan'ın açıklamasına göre 27 Nisan'da sonra erecek 2 haftalık kısmı kapanma döneminde beklenilen düşüş yaşanmadığı gibi artışın da korkutucu boyutlara ulaşmasıAKP iktidarını endişelendirdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın resmi tatil olması ve ardından haftasonu tatilinin gelmesi tam kapanma tarihinin öne çekilmesini gündeme getirdi.

KAPANMA TARİHİ NETLEŞİYOR
Alınan bilgilere göre tam kapanma tarihinin Ramazan bayramını da içine alacak şekilde 23 Nisan ila 17 Mayıs tarihlerinde olacağı iddia edildi. Tam kapanma kararında ve tarihinin öne çekilmesinde turizm gelirlerinin de belirleyici olduğu değerlendiriliyor.

İstanbul Valiliği pandemi gerekçesiyle kent genelindeki tüm eylem ve etkinlikleri 17 Mayıs'a kadar yasaklaması da dikkat çekti.

TURİZM GELİRLERİ ÖNEMLİ
Almanya ve ABD’nin Türkiye'ye yönelik Covid kaynaklı seyahat uyarılarının ardından, Rusya'nın da 15 Nisan - 1 Hazirantarihleri arasında uçuş yasağı başlatması turizmde moralleri bozdu.

Avrupa Birliği'nin de listeye katılması korkusu ve yaz tatilinin yüksek vakalarla seyretmesi endişesine karşılık Ramazan Bayramı'ndan dahi vazgeçmeye hazır olduğunu bildiren turizmcilerin isteğinin kabul görmesi bekleniyor...

TAM KAPANMA NEDİR
Tam kapanma kısaca dışarıda olması zorunlu kişiler dışında herkesin evde bulunması adlandırılabilir. Örnek olarak öğrenci ve öğretmenlerin online eğitime geçmesi, uzaktan çalışma imkanı bulunan kişilerin evden çalışmaları gibi.

Tam kapanma kararı çıkması durumunda dışarıda olması zorunlu meslek grupları dışında herkesin evde bulunması gerekecek. Yani Pazar günleri uygulanan kısıtlamanın her güne çıkarılması olarak isimlendirilebilir.

Sağlık çalışanları, güvenlik güçleri, fırınlar, bakkallar ve çalışmak durumunda olan kişiler yine kısıtlamadan muaf olacak.

Dışarıda çalışma durumu olmayan kişilerin tamamının evde bulunması ile tam kapanma gerçekleştirilebilecek.
Kısıtlamadan kimlerin muaf olacağı, hangi işletmelerin açık, hangilerinin kapalı olacağı ve tam kapanma kararının çıkıp çıkmayacağı ilk Kabine toplantısında netleşmiş olacak.

Odatv.com

4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.2021, 02:48   #7
Insanlikarayan
Müdavim

128 Milyar Dolari MAN adalarina tasiyan 40 haramiler Lebaleb toplantilarinda Mutasyona ugramis Ingiliz Virüsünü Türkiyede dagitmakta!.

Ilk önce bu Kirk harami Virüsünü Lebaleb Corona Virüslerinle durdurulmasi lazim!.

Bu Firsati Hitlerde cok isterdi ama, Yahudi Üstün Cesaret Madalyasi Tasiyana nasip oldu!.

Hic kimse onlardan Süphe etmezken Hirsizliklarini Ingiliz Adalarina tasiyip Mutasyona ugramis Ingiliz Coronasini Lebalep toplantilarinda dagitmak!.

Millet Sectikleri tarafinda Öldürülmekte, ayni Hitlerin sözlerinde oldugu gibi, Hitlerde aynisini demisti!.

Beni Sectiler tabiki benim namina Geberecekler!.

Ermenilerin Hanlara Türkleri sokup Yaktiklari gibi, AKP´de Somada Köylüyü esir alip, Düsmanin Samanina Muhtac birakirken Madende calisan Köylüleri Cayir Cayir Yakti!.

Nede olsa Secmenleri Simdi Acliktan Terbiye görmeyip, Kirk Haraminin MAN adalarina tasidiklari 128 Milyara karsi Ingiliz Virüsünü Türkiyeye tasiyip Secmenini Acliktan kurtarmalari!.

Fasit Amerikada Kizilderilileri Hastalikli Battaniyelerle Hastalandirip Gebertmislerdi!.

Amerikada Yahudi Hotellerinde Yatan Tayyip buna göre iyi egitilmis, Calintilarina karsi Virüs!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
3 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.2021, 11:28   #8
Megan
Uzman Üye

Kismi kapanma karari alinmasi en dogrusu oldu.Boylece insanlarin hem maddi hem de manevi ve psikolojik olarak cok daha fazla zarar gormesi engellendi.Su anda basta ABD deki 25 eyalet ve ingiltere olmak uzere bir cok avrupa ulkesi normallesme karari alip uygulamaya koydu.
Eger bizlerde kisisel korunmaya daha fazla ozen gosterir,birbirimize karsi daha sorumlu davranirsak,kisa zamanda normallesme yolunda adimlar atilir. Ancak bundan sonra yasamimiz eskiye oranla cok daha farkli olacak ne yazik ki.O yuzden yapacagimiz ilk sey Allah in ilk emri olan OKU ayetinin hakkini verip,daha cok bilgi sahibi olmaliyiz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
4 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.2021, 11:31   #9
Banemin
» » » Çapulcu « « «

@Megan uzun zamandır görünmüyordun ya da ben görmüyordum hoşgeldin yine, yeniden.

Konu başılığına atıfta bulunarak "tam kapanma sen, arada gözük" diyeyim son olarak.

5 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.2021, 12:20   #10
Megan
Uzman Üye

Banemin dusuncen icin cok sagol,insallah bundan sonra daha sik ugrarim.İnanirmisin kendi siteme bile cok uzun zamandir girmiyorum forumlardan cok uzun zamandir uzak kaldim.Gorusmek dilegiyle.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
5 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
geliyor, günlük, kapanma, olacak

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)