Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Afiş ve Tanıtımları

Sinema Afiş ve Tanıtımları Yerli ve yabancı film afiş ve tanıtımları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.02.2021, 00:28   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Das Experiment (2001) | Deney - IMDb: 7.7

Das Experiment (2001) | Deney - IMDb: 7.7

Deney ya da Almanca adıyla Das Experiment, Oliver Hirschbiegel tarafından yönetilen ve Stanford hapishane deneyini konu alan 2001 yapımı Alman filmidir. Alman yazar Mario Giordano'ya ait Philip Zimbardo'nun 1971'de yaptığı Stanford hapishane deneyini anlatan Das Experiment Black Box adlı kitaptan esinlenmiştir. Filmin senaryo yazarlığını Mario Giordano'nun dışında Don Bohlinger ile Christoper Darnstadt da üstlenmiştir. Filmde başrolleri Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Andrea Sawatzki paylaşmıştır. Film, 21 Haziran 2002'de Türkiye'de vizyona girmiştir.

Konusu

Bir bilim adamının düzenlediği ve tamamı erkeklerden oluşan 20 denek, bittiğinde toplamda 4000 mark alacakları bir deneye katılırlar. Hiçbiri hayatında hapishane yüzü görmemiş olan denekler, hapishane ortamına dönüştürülen deney sahasında iki hafta boyunca, "yönetenler ve yönetilenler" olarak iki gruba ayrılarak yaşamak durumunda bırakılmayı kabul ederler. Denekler, ya verilecek olan para için ya da yaşamlarına farklı bir deneyim katmak amacıyla bu deneye katılmışlardır. Başroldeki Tarek ise; bu işin iç yüzünü belgeleyip bir gazeteye satmak ve yaşanılacak olası olaylara tanıklık etmek amacıyla orada bulunmaktadır. Deneyin amacı ise; insanlara giydirilen roller ve bu rollerin, bireyi ne kadar zamanda gerçek benliğini ele geçirerek yabancılaştıracağı ve bu süreçte kişinin, bu yabancılaşmaya ve kendisine biçilen role, ne denli uyum sağlama ya da kendi benliğini muhafaza etme iradesine haiz olup almadığının belirlenmesidir.

Deneyde ilk başlarda her şey yolunda gibi görünse de, Tarek'in söz dinlemez ve kışkırtıcı tavırları gardiyanların belirlenen koşulların "yönetenleri", uygulamak zorunluluğuyla yükümlü kıldığı yaklaşımsal koşutların hayata geçirmesine mecbur bırakınca hapishane içerisinde güç çatışmaları yaşanır. Bireyler kendilerine verilen rollere düşünülenden önce yatkınlık gösterip, o rollerin gerektirdiği davranışsal yönlenmeleri benimseyerek açığa çıkarırlar.

İlk zamanlardan itibaren kontrol altında olan deney, belirlenen sınırların yıkılarak; adaletin ve bireyin yaşam hakkının olmadığı bir anarşi ortamına ve çıldırışsal davranışın açığa çıkarıldığı kontrolsüz bir yapıya dönüşmesiyle kontrolden çıkar ve sonlara doğru, insanların canını kurtarmak için verdiği yaşam mücadelesi şekline dönüşür. Bu mücadele, şiddetli ve bir o kadar da kanlı bir sonla noktalanarak, sonu trajedi olan bir deneyi sonuçlandırır.

Oyuncular

Moritz Bleibtreu - Tarek Fahd (Mahkûm #77)
Christian Berkel - Steinhoff (Mahkûm #38)
Oliver Stokowski - Schütte (Mahkûm #82)
Wotan Wilke Möhring - Joe (Mahkûm #69)
Stephan Szasz - Mahkûm #53
Polat Dal - Mahkûm #40
Danny Richter - Mahkûm #21
Ralf Müller - Mahkûm #15
Markus Rudolf - Mahkûm #74
Peter Fieseler - Mahkûm #11
Thorsten J.H. Dersch - Mahkûm #86
Sven Grefer - Mahkûm #94
Justus von Dohnányi - Berus (Gardiyan)
Nicki von Tempelhoff - Kamps (Gardiyan)
Timo Dierkes - Eckert (Gardiyan)
Antoine Monot Jr. - Bosch (Gardiyan)
Lars Gärtner - Renzel (Gardiyan)
Jacek Klimontko - Gläser (Gardiyan)
Markus Klauk - Stock (Gardiyan)
Ralph Püttmann - Amandy (Gardiyan)
Edgar Selge - Professor Dr. Klaus Thon (Bilim insanı)
Andrea Sawatzki - Dr. Jutta Grimm (Bilim insanı)
Philipp Hochmair - Lars (Bilim insanı)
Klaus Spinnler - Asistan
Tristan Vostry - Asistan

Yeniden yapımı

Film, The Experiment adıyla 2010'da Paul Scheuring tarafından yeniden çekilmiştir. Filmin başrollerinde Adrien Brody, Forest Whitaker, Maggie Grace, Cam Gigandet ve Fisher Stevens oynamıştır. Konu 2015 yılında bu sefer de yönetmen-yapımcı Kyle Patrick Alvarez tarafından 'The Stanford Prison Experiment' adıyla sinemaya 3. kez aktarılmıştır.

Fragmanı

http://www.youtube.com/watch?v=r2aPw...ature=emb_logo
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.02.2021, 00:35   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Das Experiment (2001) | Deney - IMDb: 7.7

Yönetmen Oliver Hirschbiegel ile “Das Experiment” üzerine

Birçoğumuzun “Çöküş” filmiyle tanıdığı yönetmen Oliver Hirschbiegel’in çıkış filmi “Das Experiment”, iktidar-şiddet sarmalını 1971 yılında gerçekleştirilen Stanford Hapishane Deneyi üzerinden işler. Gönüllü katılımcıların gardiyan ve mahkum diye ayırılarak kısa süre içerisinde psikolojilerinin değişmesini irdeleyen filmi değerlendiren yönetmen Hirschbiegel’e göre insanlar aslında son beş bin yılda çok değişmedi ve bizi dizginleyen sadece takip ettiğimiz kurallar.

Benlik, iktidar-şiddet ilişkisi ve verilen rollerin kişiye tesiri…

Stanford Üniversitesi’nin bodrum katında bir cezaevi ortamı yaratarak ABD’deki gardiyanların kullandığı şiddette etkili faktörün cezaevi ortamı mı yoksa kişilik mi olduğunu test etmeyi hedefleyen Dr. Philip Zimbardo’nun konu aldığı bazı bağ ve ilişkiler bunlardı.

Kimi zaman otoriteye itaati konu alan Milgram Deneyi ile koşutluklar kurulan Stanford Hapishane Deneyi 1971 tarihinde yapıldı, ancak kısa sürede kontrolden çıktı ve henüz altıncı gününde sona erdirildi.

Öğrencilerin katılımcı olduğu, 12’sinin mahkum, sekizinin gardiyan olduğu deneyde, “mahkumlar” firar etmenin yollarını aramaya, “gardiyanlar” ise sükuneti sağlamak adına şiddete başvurmaya başladı.

İşler o kadar çığrından çıktı ki Profesör Zombardo, deney sonununda, “Sadece birkaç gün içerisinde gardiyanlar sadistik hale geldi, mahkumlar travma geçirdi ve aşırı stres işaretleri gösterdi” ifadelerini kaydedecekti.

Yönetmen Oliver Hirschbiegel’in “Deney” veya Almanca ismiyle “Das Experiment” isimli filmi de işte bu deneyin bir canlandırması niteliğinde.

Daha sonra Adolf Hitler’in son günlerini anlattığı “Der Untergang” veya “Çöküş” isimli filmiyle ismini geniş kitlelere duyuran yönetmenin bu çıkış filminde de 20 katılımcı bulunuyor, ancak Stanford’dakinin aksine bu gönüllüler çeşitli geçmişlere sahip.

Mahkumlar önce sivil haklarını kaybediyor, yemeğinin tamamını bitirmeleri gibi keyfi kurallara uymaları isteniyor. Gardiyanlara ise cop veriliyor, fakat ne olursa olsun kullanmamaları isteniliyor. Her mahkumun üzerine de numara dikiliyor. İlk başta biraz para için bir araya gelen katılımcıların psikolojileri hızla değişiyor ve kısa süre içerisinde insan, iktidar ve şiddet ilişkisi açığa çıkıyor.

Aşağıdaki söyleşide ise yönetmen Oliver Hirschbiegel, Stanford Hapishane Deneyi’ne değiniyor ve filmin yapım sürecini anlatıyor.

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Yönetmenlik yapacağınız ilk yapım olarak neden “Das Experiment”in hikayesini seçtiniz?

[Mario Giordano’nun “Black Box”ını] okumaya başladım ve kitabı elimden bırakamadım. Kitabı okumak zorunda hissettim. Kitabı gece boyunca okudum ve sabah bitirdim. Bunun o roman olduğunu biliyordum. Biraz Shakespeare oyunu gibi ve en başından beri ikna edici. Karakterlerin her biri içinde bulundukları durumda o kadar inandırıcı ki.

Ben bunu Alman filmi olarak yapmak istedim. Almanya’da geçecek şekilde İngilizce konuşulan bir film yapılması için birkaç teklif aldım, ama bunun biraz aptalca olacağını düşündüm. Almanca bir şey yapmak istiyorum ve bu harika bir fırsattı.

“Das Experiment” Almanya’da gişede çok iyi iş çıkardı. Almanyalıların filme bu kadar ilgi göstermesi sizce neden?

Bana kalırsa bu evrensel bir hikaye. Tüm dünyada etki yaratıyor, çünkü evrensel duyguları irdeliyor. Bence o durumda kişinin nasıl hissedebileceğini dünyadaki her bir kişi hayal edebiliyordu. Filmde geçen cezaevi durumu, günümüzde dünyanın herhangi bir ülkesinde yer alan herhangi bir cezaevinin bir kopyası.

Ayrıca Almanlar Moritz Bleibtreu’ya bayılıyor. O buranın bir numaralı yıldız. Yine de çok şaşırdım. Benim umudum yarım milyon kişinin sinemaya gitmesi yönündeydi, fakat bu sayı neredeyse iki milyon oldu. Bilemiyorum.

Filminizin Almanya ile özdeşleştirilen negatif önyargıları perçinleyebileceğiniz konusunda endişeli miydiniz?

Hayır, bu konuda endişeli değildiğim çünkü burada irdelediğimiz evrensel bir konu.

Doğru. Bu herhangi bir yerde olabilirdi. Stanford Hapishane Deneyi [Dr. Philip Zimbardo’nun 1971 yılındaki deneyi] güneşli Kaliforniya eyaletinde gerçekleşti.

Aynen öyle. Sonrasında Stanford Hapishane Deneyi’ndeki katılımcıların tamamının öğrenci olduğunu öğrendim. Bizim hikayemizde katılımcılar farklı geçmişlerden geliyorlar. Bazıları işsiz, diğerleri öğrenci, biriyse çok iyi bir sigorta şirketinde yönetici. Stanford’dakilerin hepsi eğitimli genç erkeklerdi ve yine de aynı şekilde davrandılar.

Film bizim vahşi, karanlık tarafımızdan çok uzak olmadığımız önermesinde bulunuyor. Sizce bizi dizginleyen ne?

Takip etmemiz için eğitildiğimiz bazı kural ve değerler. Bu birkaç yüzyıldır böyle. En yeni sosyolojik araştırmalar bunun sadece kurallar olduğunu ortaya koyuyor. [Bizi dizginleyen] Anne babalarımız, okullar ve kilise tarafından tekrar tekrar öğretilen ve uyduğumuz belli kurallar, değerler ve yasalar. Özetle sadece bu. Bunun, yani bu araştırmanın bize gösterdiği ise bizlerin beş bin yıl önceki insanlarla aslında aynı olduğumuz. Bu bana kalırsa şoke edici.

Kitap ve beyazperdeye uyarlanan yapım arasında nasıl bir farklılık var?

Milgram ve Stanford Hapishane Deneyi hakkında biraz araştırma yaptım ve beğendiğim iki üç şey buldum ve bunları ekrana taşımak istedim. Örneğin isyan sırasında tutukluları yatıştırmak için yangın söndürme tüpleri kullandıkları sahne romanda yok. Bu ve bilim insanlarının yaptığı manipülasyon gerçekte yaşandı. Kedi fare oyunu Milgram’ın gönüllüleriyle yaptığına benzer bir şey. Bunu da filme dahil etmek istedim.

Burada oyunculara hakkını teslim etmem gerek. Çekim sırasında filmde ortaya çıkan noktaların üçte biri oyuncuların önerdiği şeyler veya beraber ortaya koyduklarımızdı. Christian Berkel veya Moritz’in sabah bulduğu ve sonrasında çekimi yapılan sahneler var. O yüzden bu daha çok her an gelişmekte olan bir çalışmaydı.

Mülakatlar senaryoda yer almıyordu. Bazı karakterlerin nasıl olduğu veya nasıl bir geçmişten geldiğinin belirsiz olması üzerine mülakat yapmaya başladım. Mülakatlar, her zaman uzun çekim günlerinin sonunda gerçekleştirildi. Oyuncuları sadece kameranın karşısına geçirdim. Karakteri kanıksamış haldeydiler o yüzden ne soracağım hakkında bir fikirleri yoktu. Psikologlardan bilgi almadan önce Profesör Thon gibi davrandım. Bir bilim insanının nasıl sorular soracağını hayal etmeye çalıştım. Garipti çünkü kurgu ve hakikat arasındaki çizgi çok ince.

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Christian Berkel, Oliver Stokowski

Tür: Dram, gerilim

Puanlamalar: IMDB: 7.7, Metascore: 60, Rotten Tomatoes: 72

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.02.2021, 01:27   #3
Canan
Çiçekci kız

Filmin farklı, ilginç bir konusu var. Severim bu tür yapıtları.
Listeme aldım bakalım. İzleyebilir miyim.
Tanıtım için teşekkürler canım.

Eski 04.02.2021, 01:43   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

İzlerken çok gerildim, sinirlerim aşırı bozuldu. Ki tüm sadist filmleri izlediğim hâlde bu filmde daha çok gerildim. İktidar güçlünün elinde olunca insanların kötüleşip neler yapabileceğini gösteriyor. Bastırılmış kişilikler üzerine ders verici nitelikte.
Günümüze de ışık tuttuğunu düşünüyorum.

Eski 04.02.2021, 01:48   #5
Canan
Çiçekci kız

O gerginliği kısacık fragmanda bile, ben de az çok yaşadım.
Vakit ayırabilirsem, izlerim.
Almanca oluşu da güzel. Alt yazı okumaktan kurtulurum
Eski 04.02.2021, 03:34   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
O gerginliği kısacık fragmanda bile, ben de az çok yaşadım.
Vakit ayırabilirsem, izlerim.
Almanca oluşu da güzel. Alt yazı okumaktan kurtulurum
Alt yazı çok hızlı geçiyor zor okudum. Sen zorlanmazsın canım.

Almanlar gerilim filmlerinde çok iyiler. Zaman bulursan izle ama aileyle izlenecek film değil, açık sahneleri var. Belirteyim de sol kulağım çınlamasın.

Eski 04.02.2021, 09:36   #7
Banemin
» » » Çapulcu « « «

2010 da yeniden çekilen bir film. İsterseniz alttaki linkten Türkçe dublaj olarak da izleyebilirsiniz.

LİNK...

3 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.02.2021, 15:25   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
2010 da yeniden çekilen bir film. İsterseniz alttaki linkten Türkçe dublaj olarak da izleyebilirsiniz.

LİNK...

Adrien Brody’i çok severim. Oyunculuğunu başarılı bulurum.

Akşama da bunu izleyim.

Teşekkürler abi.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
2001, deney, experiment, imdb

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler