Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Doğu Anadolu

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.01.2011, 20:29   #11
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Universiade 2011 Erzurum Kış Oyunları...

Öyle sanıyorum ki tarihsel bir simge olmasını istemişler. Tabi ki bu sadece bir tahmin. Erzurum zamanında Selçuklular için çok önemli bir yer imiş.
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2011, 12:32   #12
**EMEL**
Müdavim

TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SEMBOLÜ:
ÇİFT BAŞLI KARTAL

Şamanizme göre; yer ile göğün arasındaki çelik kapıyı tutan kartal.
Orta Asya Türk inancına göre, insanlara gökyüzü ve yeryüzü yolculuklarında refakat eden koruyucu varlıklar kuş şeklindedir. Yükseklik, ululuk timsali kartalın, kutsal sayılması Altay kaya resimlerinden bellidir. Türkler kılıç kabzalarında bozkurt, at ve çift başlı kartal kabartma figürlerini kullanmışlardır.

Orta Asya inanışlarında ve şamanist eski Türkler de “Kartaldan türeme” inancı oldukça yaygın görülmektedir. Bu inanış efsanelerde de kendini gösterir ; Yakut Türklerinde rastladığımız bu efsane şamanın kartaldan türediğine dairdir. Yakutların, uzun direklerin tepesine çift başlı kartal yontusu koydukları biliniyor.

Ayrıca Attila’nın ordusunun sancağı üzerinde Bozkurt ile beraber kartalında var olduğu biliniyor.

Bu figür Anadolu yerleşimlerinde de kullanılmış olup bunun en güzel örneklerini Hititler’in Alacahöyük ve Yazılıkaya’daki çift başlı kartal kabartmalarında görmekteyiz.

Selçuklu Devleti de çift başlı kartal sembolünü kullanmıştır. Ayrıca Oğuz boylarının ongunlarının yırtıcı kuşlar olması da dikkat çekicidir. Türk halılarında en çok kullanılan canlı figürü kartaldır.Selçuklular zamanında yapılan Döner Kümbet(Kayseri), Hüdavent Hatun Türbesi(Niğde), Çifte Minareli Medrese (Erzurum), Yedi Kardeş Burcu(Diyarbakır) gibi mimari eserlerde çift başlı kartal figürü kullanılmıştır.

Çift başlı kartal güç ve kudretin sembolüdür. Doğunun ve batının hakimiyetini sembolize eder.
Çift Başlı Kartal sembolünü, Türkler Orta Asya kültüründen göçler ve fetihler sayesinde tüm Dünya’ya taşımıştır.

Selçuklu Devleti Bayrağı

Selçuklu Türklerinde çift başlı kartal figürü

Divriği ulu camii Çift başlı kartal ve şahin kuşu

Boğazkale Hattuşa Hitit çift başlı kartalı

Gevher Nesibe Sultan, Selçuklu Devleti’nin bayrağında da yer alan çift başlı kartal çiziminin önünde betimlenmiş.

SELÇUKLU SÜSLEMELERİNDE ÇİFT BAŞLI KARTAL MOTİFİ VE MESUD II’YE AİT BAKIR BİR SİKKE

Kubadabad Sarayı yıldız çinisi üzerinde gövdesinde
“Es Sultani” yazan çift başlı kartal

Hacı Bektaş Türbesi çift başlı kartal kabartması

Akşehir-Kileci Mescit Çift Başlı Kartalı

Selçuklu dönemi parada çift başlı kartal

Diyarbakır Kalesi

YABANCI DEVLETLERDE ÇİFT BAŞLI KARTAL
Masonik belgelerde rastlanan sembol

Rus Çarlığı

Bizans İmparatorluğu

Arnavutluk Devleti Bayrağı

Kara Meleğim; Erzurumunda tarihi bir simgesi olarak yer alan çift başlı kartal figürü, Erzurum'un en önemli tarihi eseri olan Çifte Minareli Medreseninde kapısını süslemektedir yüzyıllar boyunca. Bu figür hernekadar başka yerlerde illerde ve birtakım bayrak ve flamalarda kullanılsada daha çok Erzurum'la özdeşleşmiş durumda. Maskottada bu figürün kullanılması bu nedenledir ...

Atatürk Üniversitesi kampüsünün girişindeki devasa çift başlı kartal heykeli...

*-*-*-*-*-*-*

Dağcılık il temsilcisi sayın Çetin BAYRAM' ın projesi....

Dünyanın en yüksek tırmanma duvarı artık Erzurum'da...

(Seyyah burayı görmeden dönme !!)

Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..

7 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2011, 12:44   #13
Nazlı
Süper Üye

Emilio nerdee

Teşekkürler Emel'im ,ellerine sağlık
Eski 19.01.2011, 13:16   #14
Megan
Uzman Üye

Paylaşım için çok teşekkurler .

Eger bu oyunlar çok iyi degerlendirilirse Erzurum'un turizm açısından tanınmasında çok buyuk etki yapacaktır .

Şehir bulundugu konum itibariyle çok buyuk avantaja sahip olup kış sporları yanında,tarih turzimi açısındanda çok zengin bir bölgenin kavşak noktasında yer almaktadır .

Ayrıca buraya gelecek sporcular boncuk karda (bu kar türü alplerde 'de yer almakta olup ,hem kaymak çok keyiflidir hemde vucudunuza yapışmaz )kaymanın guzelligini yaşayacak ,hemde yöreye has lezzetleri tatma imkanı bulacaklardır .

Erzuruma gidecek arkadaşlara başta cag kebap ve kadayıf dolması olmak uzere yoresel lezzetleri (özellikle erzurum evlerine gidin )tatmalarını öneririm .

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
5 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2011, 13:23   #15
**EMEL**
Müdavim

Erzurum evleri...

Süper seçim süper tavsiye

Teşekkürler MEGAN..
Oysaki;

4 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2011, 13:34   #16
Megan
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi **EMEL** Mesajı göster
Erzurum evleri...

Süper seçim süper tavsiye

Teşekkürler MEGAN..

Kısa sureli olarak gelicekler için erzurum kulturunu ve lezzetlerini tatmak için ordan daha iyi bir yer olacagını duşunmuyorum .

Yalnız oraya gideceklere kuçuk bir tavsiyem var ,yanlarına mutlaka terlik alsınlar ,çunku içeriye ayakkabıyla girmek yasak .

Ya yalınayak yada terlikle girmek zorundasınız ,birde yemege gitmeden once yer ayırtmanızda fayda var .

Çunku oyunlar suresince yogun ziyaret olacagından yer bulmak biraz zor olacaktır .

Ayrıca meslek lisesinin orda yer alan KOÇ CAG KEBAB salonunuda ziyaret etmenizi oneririm ,erzurumun en guzel cag kebabı orada yapılıyor .

Tabi bu arada OLTU TAŞLARINI da gormeyi ve almayı unutmayın ,yoksa çok şey kaybetmiş olursunuz .

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
3 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2011, 14:24   #17
**EMEL**
Müdavim

Oysaki;

2 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2011, 15:28   #18
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Konu ve çift başlı kartal ile ilgili açıklamaların için ayrı ayrı teşekkürler Emelim

Güzel hazırlanmış, resimler filan süper olmuş.
Eski 19.01.2011, 15:33   #19
Ashlove
Tam Üye

Bende gitmeyi düşünüyordum fakat reddedilmeyecek bir iş çıktı.Gitme işi iptal oldu..

Teşekkürler **EMEL** konu çok güzel eline sağlık..
4 Üyemiz Ashlove'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.2011, 18:00   #20
**EMEL**
Müdavim

Rakamlarla 2011 Üniversite Kış Oyunları...

Genel Koordinatör Bekir Korkmaz,25'nci Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2011 Erzurum Universiade Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, sona eren 25.Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’yla ilgili genel bir değerlendirme yaptı.

Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz’ın verdiği rakamlara göre, yarışlar, hakemler, medya mensupları, seyirciler, misafirler, sağlık ve diğer hizmetler ile genel anlamda organizasyon çalışmaları şu şekilde gerçekleşti.

2 BİN 700 SPORCU
Alp disiplini, biatlon, buz hokeyi, curling, kayakla atlama, kayaklı koşu, kuzey kombine, snowboard, serbest stil kayak, artistik paten, short track olmak üzere 11 dalda yarışların yapıldığı organizasyona 52 ülkeden bin 593 sporcu ve 844 resmi görevli olmak üzere toplam 2 bin 483 katılımcı yer aldı. 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın, Kış Oyunları arasındaki en yüksek katalım rakamına ulaştı. Türkiye ise 69 bayan ve 81 erkek olmak üzere toplam 150 sporcu ile organizasyonda yer aldı. Türkiye'nin serbest stil kayak branşında kayakçısı yok. Kayakla atlama branşında ise özel izinle iki sporcu yarıştı.

696 HAKEM VE TEKNİK PERSONEL
116 uluslararası, 580 de Türk hakem ve teknik personel görev aldı.

286 GAZETECİ
Uluslararası basın mensubu sayısı 60, ulusal basın mensubu sayısı 226. Ayrıca organizasyonda dış mekan yayınını yaban yabancı firmanın 180, iç mekanlarda yayın yapan TRT'nin ise 220 personeli görev alıyor.

170 BİN SEYİRCİ
Kayakla atlama yarışlarını bu hafta iki günde 20 bin kişi izledi. Açılış töreninde 13 bin bilet satışı yapılmıştı. Kapanış biletleri de tükendi. Törenlerin yapıldığı stadyumun kapasitesi 22 bin. Öngörülen izleyici ise 170 bin kişi.

2 BİN 400 VIP
Açılış töreninde Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) ailesi 133 kişiyle oyunlara katıldı. FISU'nun ayrıca 58 misafiri bulunuyor. Yabancı büyükelçiler, işadamları ve diğerleriyle 2 bin 400 VIP misafir ağırlandı.

260 RUS
Rusya, 176 sporcusu ve diğer görevlilerle birlikte toplam 260 kişiyle oyunlara en kalabalık katılan ülke oldu.

168 YARIŞ
Buz hokeyinde 57, Curling'de 22, serbest stil kayakta dört, kuzey kombinede altı, kısa mesafe sürat pateninde 17, kayakla atlamada dört, Alp disiplininde 14, biatlonda dokuz, kayaklı koşuda 11, snowboardda 13 ve artistik patende 11 olmak üzere toplam 168 müsabaka gerçekleşti.

7 YARALI SPORCU
Sağlık hizmetleri için kullanılan Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören iki yaralı sporcu bulunuyor. Daha önce de geçirdiği sakatlıklar sonucu yaralanan beş sporcunun tedavileri yapılmıştı. 85 hekim ve 220 sağlık personelinin görev aldığı organizasyonda, 20 ilden 20 ambulans ve 60 kişilik sağlık ekibi ile 15 kişilik dağcılık kurtarma ekibi de sağlık hizmetleri bünyesinde görev alıyor. Oyunlar Köyü Polikliniği'ne 130'un üzerinde basit sağlık sorunlarıyla başvuru oldu.

8 BİN 500 GÖREVLİ
2011 Genel Koordinatörlüğü Organizasyon komitelerinde 441 personel, 2 bin 200 gönüllü, 360 ülke delegasyon ataşesi, 3 bin 450 güvenlik personeli olmak üzere yaklaşık 7 bin kişi; açılış kapanış törenlerini gerçekleştiren firmanın görevlileri de dahil edilince toplam 8 bin 500 kişilik bir ekiple çalışıldı.

BİN 400 KONUK
Medya, FISU yönetim kurulu ve görevliler, hakemler ve teknik delegeler için yedi otel, iki özel yurt ve dört öğretmenevi ve misafirhanede bin 400 kişi ağırlandı. 3 BİN SPORCU - Oyunlar Köyü'ndeki Konaklama Blokları 11 blok ve bin 252 odadan oluşuyor. 2-3 kişilik lüks odalarda 3 bin sporcu ve kafile başkanı konakladı.

735 MİLYON TL HARCAMA
Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında; Konaklı bölgesinde 81 milyon 914 bin 400, Palandöken'de 45 milyon 166 bin, Kandilli'de 19 milyon 128 bin, buz sporları tesisleri için 49 milyon 138 bin, kayakla atlama tesisleri için 57 milyon 100 bin, açılış kapanış törenlerinin yapılacağı Cemal Gürsel Stadyumu için 26 milyon 200 bin, Oyunlar Köyü için 51 milyon 261 bin TL olmak üzere toplam 364 milyon 314 bin 400 TL (185 milyon 779 bin 908 avro) spor yatırımı yapıldı. Ayrıca 47 milyon 421 bin 588 TL (24 milyon 182 bin 350 avro) tutarında spor dışı yatırım yapıldı. Beklenmeyen harcamalarla birlikte yatırımlar için yaklaşık 600 milyon TL, Organizasyon Komitesi harcamalarının da 135 milyon TL (68 milyon 842 bin 427 avro) olması bekleniyor.

13 SPONSOR
Ana sponsor Türk Telekom, ulaşım sponsoru Türk Hava Yolları, iletişim sponsoru Avea, diğer sponsorlar ise Spor Toto, Milli Piyango, Ziraat Bankası, PTT, Coca-Cola, Doyumsu, Çay-Kur, İstikbal, Intersport, Colins gibi tedarikçi firmalar oldu.

5.5 MİLYON TL'LİK TANITIM
Organizasyonun halkla ilişkiler ve tanıtımını Sportsnet adlı ajans üstlendi. Sportsnet'in çalışmalarına yaklaşık 3.5 milyon TL'lik harcama yapıldı. Yerel çalışmalar, basılan kitaplar ve diğer kültür sanat etkinlikleriyle toplamda yaklaşık 5.5 milyon TL tanıtım harcaması yapıldı.
Oysaki;

8 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
2011, universiade

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)