Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Müzeler

Müzeler Ülkemiz ve Dünyadaki önemli müzeler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.10.2009, 00:18   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep'te "Nakıpoğlu Evi" olarak bilinen tarihi Antep Evi'nin Gaziantep savunması'nda şehit olan 6.317 şehidin anısını yaşatarak milli birlik ve beraberliğimizin bir simgesi şeklinde gelecek nesillere Antep Harbi'nin nasıl kazanıldığını sesli bir anlatımla ve kronolojik panolar eşliğinde anlatıyor.

8 Şubat 1921 tarihinde "Ayıntap" olan ismi TBMM'nin gazilik ünvanı vermesiyle "Gaziantep" olarak değişen şehir, 21.500 kişilik bir orduya karşı 2920 kişiyle 10 ay 8 gün nasıl müdafaa edildiğinin sırrını işte bu "Savaş Müzesi" ile duyuruyor.

Tamamıyla gerçek olaylar ve fotoğraflarla hazırlanan panoların kronolojik anlatımıyla ve sesli olarak savaş günlerinin zor şartlarını adeta yeniden yaşatan müze; Tarihçi Adil Dai'nin (82) katkılarıyla Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can tarafından hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadan kısa bir sürede tamamlandı.

Gaziantepliler evlerinde sakladıkları aile yadigarı savaş hatıralarını müze'de sergilenmek üzere bağışladılar.

Antep Savunmasının simgelerinden "Ramazan Topu" yeniden yapıldı ve müze avlusunda sergilenmeye başlandı.
Müze'nin bulunduğu alan tamamıyla kamulaştırılarak bir meydan haline getirildi. Şehitler anısına yapılan anıt, artık resmi törenlerin icra edildiği bir yer.

Makinalı Tüfek Sesi Çıkaran Tak – Tak

Sahan Bombası - 2 Bakır Sahan içi kara barut ve demir parçaları ile dolu. Fitili ateşleyip Ermeni sperlerine atıyorlardı

Antep savunmasında makineli tüfek sesi çıkaran ve Fransız askerlerini korkutmak amacıyla kullanılan 'Tak -Takı' ile yokluklar sonucu halkın bakır yemek kaplarıyla yaptığı ve Ermeni siperlerine atılan 'sahan bombası', Şahinbey Savaş Müzesi 'nde sergilenen dikkat çekici eserlerden.,

Ziyaret saatlerinde Gaziantep kahramanlık türkülerinin yankılandığı müzenin hemen girişinde top arabası karşılıyor ziyaretçileri. Savaşın 86 pano ile anlatıldığı müze, 08.00-16.00 arasında gezilebiliyor.

Kara Yılan

Asıl adı Mehmet olan Kara Yılan, Birinci Dünya Savaşında Rus Cephesinde savasmis, çesitli yararliklar göstermis ve çavusluga terfi ettirilmistir. Bu savaşta ayağından yaralanarak Malatya Hastanesinde tedavi edilen Kara Yılan, daha sonra köyüne dönmüştür. Hükümet kuvvetleriyle birlikte eşkiya Bozan Ağa’yi vurmuş, avanesini dağıtmıştır.
Antep savaşı şiddetlenince çetesiyle Karabıyıklı’da düşmana ilk ve kesin darbeyi indiren Kara Yılan, Kuvâ-yi Milliye safina katılmıştır.

Daha sonra Dülük köyüne gelerek şehri kuşatan Fransız çemberini yarmış ve Antep’e girmiştir. Karargah olarak önce Bekirbey sonra Karagöz camisini kullanmıştırr. Sehir içi ve sehir dışı savaşlarına katılmıştır. Kendisine Sihin Dağı’ndaki (Sarımsak Tepe) Fransızları püskürtmesi emri verilen Karayılan, bu çarpışmada (24 Mayıs 1920 tarihinde) şehit düşmüştür.

Bu olayla birlikte Kara Yılan ismi, Antep Halkını temsil eden kahramanlardan biri olmuştur.

Eski 12.10.2009, 00:43   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Gaziantep Savaş Müzesi

Savunma Silahları

İmalat-ı Harbiye’de Kullanılan Bazı Araçlar

Şehirde yiyecek hiç bir gıda maddesi kalmamıştı siperdeki çetelerde, 25 bine yakın Ayıntaplı’da açlıkla karşı karşıya kaldılar. Çetelere günde 300 gr. Halka da 150 gr.dan ekmek veriliyordu. Ekmek dediğimizde acı badem çekirdeğinden yapılan,ekmeğe hiç benzemeyen siyah, yumurta büyüklüğünde birşeydi. Efrat bu ekmekten yavaş yavaş zehirlenmeye başladı, 40-50 kişi öldü. Doktorlar yenmemesine dair rapor verdiler ama aç olan herkes mecburen yiyordu.
Eski Antep evlerinin bazılarının altında yer alan ve milli mücadele zamanında geçiş olarak kullanılan doğal mağaralardan biri de müzenin altında.

Bu bölümde Gaziantep savunmasından 5 sahne, heykellerle gerçeğe çok yakın bir şekilde canlandırılıyor. Cephelerden boş kovan ve fişek toplayan çocuklar, Tüfekçi Yusuf'un 100 kadar çocukla birlikte çalıştığı İmalathane-i Harbiye, eşlerini kaybeden kadınların feryatları, zaferin ardından şehitlerin naaşlarının bugünkü Şehitlik'e taşınması ve Çello'nun Eminesi'nin, halkı düğüne gider gibi savaşa davet etmesi en yalın haliyle tasvir ediliyor. Sergilenen eşyaların önemli bölümü, bizzat savaşta kullanılmış eserlerden oluşuyor.

Cephelerden Boş Kovan ve Fişek Toplayan Çocuklar

İmalathanenin Demirci Körüğü

Eşlerini Kaybeden Kadınların Feryatları

Zaferin Ardından Şehitlerin Naaşlarının Bugünkü Şehitlik'e Taşınması

Çello'nun Eminesi'nin, Halkı DüğüneGider Gibi Savaşa Davet Etmesi

13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.2009, 00:48   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.2009, 01:21   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

Emeklerine sağlık çok teşekkürler LaLe...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.2009, 02:02   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Sanki müzeye gitmiş gibi hissettim,ordaki atmosferi yaşadım..
Eline sağlık LaLe...
7 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.11.2009, 14:54   #6
Egemen
Tam Üye

Bende bu kentte yaşamama rağmen ilk kez burda gördüm.

Ama geçen yıllar böyle bir müze ismi duymuştum ve savaşın müzesimi olur diye çocuklarımı öğretmenleri ile birlikte göndermemiştim.

Yine aynı düşüncedeyim, bunun ismi savaş değil savunma müzesi olmalıydı. Daha doğrusu direniş müzesi.
Eski 05.11.2009, 14:56   #7
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Ellerine sağlık Lale
Eski 05.11.2009, 15:02   #8
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Egemen Mesajı göster
Bende bu kentte yaşamama rağmen ilk kez burda gördüm.

Ama geçen yıllar böyle bir müze ismi duymuştum ve savaşın müzesimi olur diye çocuklarımı öğretmenleri ile birlikte göndermemiştim.

Yine aynı düşüncedeyim, bunun ismi savaş değil savunma müzesi olmalıydı. Daha doğrusu direniş müzesi.
İsim olarak haklı olabilirsin belki, ama bu tür müzelerin hepsi hemen hemen yurt dışında da Savaş müzesi olarak geçiyor.

Ben konuyu hazırlarken zaman zaman çok duygulandım. Halkın düşmana karşı verdiği mücadelenin övgüsü kelimelerle izah edilemez belki, ama gözlerime dolan yaşların bunun izahi için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Güzel ülkemin ne kadar olanaksızlıklarla kazanılıp, şimdi de bir sürü olanak içinde parsel parsel elden gittiğini görmek, o şehitlere yapılan en büyük saygısızlıktır bence.

Çocuklarını artık gönderirsin diye düşünüyorum
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.11.2009, 15:10   #9
Egemen
Tam Üye

Çık yine göndermem
Ancak ismi savunma, direniş müzesi olarak değiştirilirse gönderebilrim.

Ben çocuklarımı sevgi ve barış müzelerine götürmek isterim.
Eski 30.03.2010, 14:51   #10
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Lale ve Real... Konu ve resimler için çok teşekkürler...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
antep, gazi, gaziantep, müze, müzesi, savaş

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)