Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Dünya Edebiyatı > Dünya Edebiyatı Ustaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.02.2012, 23:02   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Virginia Cleo Andrews (V.C. Andrews) | 1923 - 1986 | Amerikalı Yazar

Virginia Cleo Andrews
1923 - 1986

Virginia Cleo Andrews ( 6 Haziran 1923 – 19 Ekim 1986), daha çok V. C. Andrews veya Virginia C. Andrews ismiyle tanınmış Amerikalı yazardır. Portsmouth, Virginia'da doğmuştur.

Dört kardeşin, dört sene boyunca çatı katına hapsedilmiş olmasını konu eden ve filmi de çevrilmiş olan ‘’Çatı (Flowers in the Attic)’’ isimli romanı en tanınmış olanıdır. Yazarın kitapları o kadar çok tutulmuştur ki, 63 yaşında meme kanserinden ölmesinden sonra, yazarın ismi kullanılarak başka biri tarafından romanlarının yazılması devam etmiştir.

Andrews 15 yaşındayken iki senelik bir edebiyat bursu kazandı. Bir kaç sene sonra sol bacağındaki kırıktan dolayı yürümekte zorluk çekti, bir süre de tekerlekli sandalyeye bağlı kaldı. 1960 yılında babasının vefatından sonra ailece Manchester’a taşındılar ve orada profesyonel olarak romanlarını yazmaya başladı.

Tanınmaya başlayana kadar birkaç roman ve kısa hikayeler yazdı. 1972 yılında ilk eseri ‘The Gods of the Gren Mountain’’ bitmiş ama hiçbir zaman yayınlanmamıştı. 1979 yılında Amerika’da ''Flowers in the Attick'' isimli romanı yayınlandı ve en çok kitabı satılan yazar oldu. Kitabını basıma yolladığı zaman Virgina Andrews olarak adını yazmasına rağmen, yayıncı ilk baskının üzerine V.C. Andrews yazmıştı. Bunun geri dönüşümü olmayan bir yanlışlık olduğu söylenmiş o şekilde devam edilmişti. Daha sonra adının kısaltılmış olarak kullanılmasının yayıncı tarafından bilinçli olarak yapıldığı ortaya çıktı. O zamanlar kadınların yazdığı kitapların hep aşk ve romantizm üzerine olduğuna dair bir düşünce yaygındı.

''Flowers in the Attic'' den sonra birçok romanı büyük bir başarı kazandı. 19 Aralık 1986 yılında göğüs kanserinden ölmesinden sonra ailesi, Andrew Neiderman isimli bir yazar ile anlaşarak, Andrews’un adı altında kitap yazımına devam etti.

Türkiye'de yayınlanmış bazı romanları

• Bahçedeki Çiçekler (Into The Garden)
  • Bitmemiş Senfoni (Unfinished Symphony)
  • Celeste (Celeste )
  • Cennet (Heaven)
  • Cinnamon (Cinnamon)
  • Çatıda Bir Kız (Melody)
  • Çatıdaki Çığlık (Twılıght's Chıld)
  • Çatıdaki Dikenler
  • Çatıdaki Fısıltılar (Mıdnıght Whıspers)
  • Çatıdaki Kelebekler
  • Çatıdaki Kıvılcım (Ruby)
  • Çatıdaki Nefes (Dawn)
  • Çatıdaki Pırıltılar (All The Glıtters)
  • Çatıdaki Rüzgar (Petals On The Wınd)
  • Çatının Karanlığında (Darkest Hour)
  • Çatının Sırları (Secrets of the morning)
  • Evden Uzaklara Uçuş (Midnight Flight)
  • Fırtına
  • Gazap Tohumları (If There be Thorns)
  • Gece Yarısı Müziği (Music in The Night)
  • Gizli Mücevher (Hidden Jewel)
  • Gökkuşağı (The End of the Rainbow)
  • Gölgeli Bahçe (Garden of Shadows)
  • Hayaller Dünyası (Web of Dreams)
  • Ice (Ice)
  • Kadere İsyan (Pearl in the Mist)
  • Kalbimin Şarkısı (Heart Song)
  • Kimsesiz Kelebek (Butterfly Crystal)

Filmler
  • ’Çatı (Flowers in the Attic’’

Alıntı değildir

Derleme; Lale
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2012, 00:38   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Virginia Cleo Andrews (V.C. Andrews) | 1923 - 1986 | Amerikalı Yazar

Çatı serisini 4 kitap olarak almıştım ama sadece bir tavsye üzerine.

Eve gelirken pişman bile olmaya başlamıştım. Çünkü ben kitap, dizi veya film gibi şeylerin uzatıldıkça cılkının çıktığını düşünenlerdenim...

İlk kitaba başlamam ve kendimi 4. kitabın sonunda bulmam arasında normal bir süre geçmemiş ve 4 kitabı bir solukta bitirmiştim...

Çok akıcı, çarpıcı ve bağlayıcı bir anlatım ve çok ama çok değişik bir konusu vardı...

Daha sonra 5. kitabı da aldım ama artık cılkı çıkmıştı benim için... Belki de daha sonra V.C. Andrews taklidi yapan kişinin elinden çıkmışta olabilir...

Teşekkürler Lale...

7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2012, 00:51   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Virginia Cleo Andrews (V.C. Andrews) | 1923 - 1986 | Amerikalı Yazar

Haklısın Banemin

Serinin son kitabı ''Gölgeli bahçe
(Garden of Shadows) '' yazar tarafından başlanmış, ölümünden sonra 1986 yılında Andrew Neiderman tarafından tamamlanmış.

5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2012, 00:58   #4
Banemin
» » » Çapulcu « « «

V.C. Andrews öldükten sonra aynı isimle başkasına kitap yazdırıldığını burada sayende öğrendim Lale...

Sadece 5. kitapta aynı tadı bulamadığım için ilk yorumumu öyle yapmıştım...

Tutmasına sevindim. V.C. Andrews iyiydi çünkü.

4 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2012, 01:51   #5
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

Hiç okumadığım yazarlardan birisi.

Biraz ön yargım var sanırım bana sanki beyaz dizi romancısı gibi geliyordu ama belki okumam gerekiyordu bilemiyorum.

Teşekkürler LaLe
Eski 12.02.2012, 10:08   #6
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Aldığım her kitabını bir solukta okudum.

Hudson serisini (Rain-Şimşek-Fırtına-Gökkuşağı) gerilim türleri ilgimi çektiğinden almıştım ama yanıldığımı daha ilk kitapta anladım. Niçin gerilim romanı diye tabir edildi hâlende anlamış değilim zaten. Seride gerilime çok az yer verilmişti,tabii onada gerilim denirse. Bence daha çok;aile kavramı,yaşam mücadelesi anlatılıyordu.

Çatı serisine gelince uzun süre etkisinde kalmıştım.Sanırım kendi hayatından kesitlerde vardı.

Gölgeli Bahçe romanını okumadım nedense içimden gelmedi hiç. Belkide bir başkası tarafından tamamlanmış olması sihri bozdu.

Teşekkürler Lale.Emeğin büyük.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1923, 1986, amerikalı, andrews, cleo, virginia, yazar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)