Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İnternet | Network

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.12.2018, 22:26   #241
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hattınızı Maksimum Hız Değerlerinde Kullanmak İstiyor musunuz?

Hattınız vdsl desteklemediği için teklif edilen tarifeye geçmeniz sizin açınızdan bir avantaj yaratmayacaktır.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Eski 09.01.2019, 16:12   #242
Kayah
Yeni Üye

merhaba serserigezgin hat degerlerim nasıl bende hattım çok kopuyor internet dsl ışığı gidiyor ve geliyor özellik akşamları çok sık birşekilde peşpeşe gidiyor modemim everest kablosuz modem ama pikatel combomax kablolu modemimde hiç kesilmiyor kablosuz modemim arızalı zannedip zyxel modem aldım ondada kesildi müşteri hizmetlerini arayıp derdimi anlattım onlarda hızımı 8mpsye sabitlediler yine kesildi öylede kesilince tekrar yükselttırdim hızımı anlamadığım konu kabloluda niye kesilmiyor kablosuzda kesiliyor ekipte geldi baktılar normal dediler efendim bir fikriniz varmı bu hat degerleri iyimi
Eski 09.01.2019, 17:28   #243
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kayah Mesajı göster

merhaba serserigezgin hat degerlerim nasıl bende hattım çok kopuyor internet dsl ışığı gidiyor ve geliyor özellik akşamları çok sık birşekilde peşpeşe gidiyor modemim everest kablosuz modem ama pikatel combomax kablolu modemimde hiç kesilmiyor kablosuz modemim arızalı zannedip zyxel modem aldım ondada kesildi müşteri hizmetlerini arayıp derdimi anlattım onlarda hızımı 8mpsye sabitlediler yine kesildi öylede kesilince tekrar yükselttırdim hızımı anlamadığım konu kabloluda niye kesilmiyor kablosuzda kesiliyor ekipte geldi baktılar normal dediler efendim bir fikriniz varmı bu hat degerleri iyimi

Ev telefonu ile arada bölücü ile kulanıyorsanız kesilir, bende de çok oluyordu, aradaki bölücü (Adsl Splitter) değiştim bir müddet sonra gene kopmalar başladı, en sonunda telefonu iptal ettim, gelen hattı direk modeme bağladım sorun ortadan kalktı.
Hat değerlerini ve teknik değerlendirmeyi serserigezgin arkadaşımız daha iyi yapar, bu konularda daha bilgili.

Eski 09.01.2019, 17:40   #244
Kayah
Yeni Üye

siplitter yok kartal bey direk modeme bağlı telefon yok

buda pikatel kablolu modemden gelen hat değerleri
https://i.hizliresim.com/DYJQLl.png

Konu Kayah tarafından (09.01.2019 Saat 17:44 ) değiştirilmiştir.. Sebep: düzeltme
Kayah'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 09.01.2019, 19:41   #245
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Sinyal zayıflaması çok yüksek çıkmış. Her iki modem de Hec parametrelerinde ve CRC de anormal oynamalar var Ya santralle aranızdaki mesafeden kaynaklanan bir sorun var yada iç veya dış tesisatta bir problem var.

Bu değerlere göre 16 mbit almanız mümkün değil, müşteri hizmetlerinden oluşturduğunuz hız talebi sonucunda 16 mbite sabitlenirse hat çok kopar. Sınır değerlerde olan hızlar hiçbir zaman kaliteli olmaz.

12 mbite sabitlemişler hızınızı.. Oturduğunuz binanın telefon tesisatı yeni mi kontrol edin. Uğraşabilirseniz tesisatınızı cat5 kablosuyla yeniletin.

Modemle alakalı bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Hattınızda bariz bir parazitlenme mevcut bu yüzden hattınız sürekli kopuyor.

Ekip çağırmadan önce iç tesisatınızı kontrol edin. İç tesisatınızda bir sorun olmadığını düşünüyorsanız arıza kaydı açtırın. Gelen teknik ekibe ise hattınızda parazitlenme meydana geldiğini ve bu yüzden hattınızın sürekli koptuğunu özellikle belirtin. Sorununuzla ilgileneceklerdir. Geçmiş olsun.
Eski 11.01.2019, 12:35   #246
Kayah
Yeni Üye
Angry Cevap: Hattınızı Maksimum Hız Değerlerinde Kullanmak İstiyor musunuz?

yardımlarınız için teşekkür ederim bugün arıza ekibi beni aradı hattınızdaki sorun giderilmiştir dedi teşekkür ettim ve kapattım bir baktımki hızım düşmüş faturamda sözleşmede 16mps olması gerekiyor yükseltince kopuyorki 1hafta önce ben arayıp yükselttirmiştim bu durumda ben 8mps kullanıp 16mps faturası ödeyince kendimi enayi gibi hissediyorum tarifem ultra net limitsiz 16mpsye kadar 75 gb akn fatura tutarı 79 tl yeni sözleşme tarihi 13kasım 2018 bu durumda ne yapmalıyım şunuda belirteyim yaklaşık 9yıldır 16 yerine 8mps kullanıyormusum yeni uyandım bu duruma lütfen yardımcı olun

Konu Kayah tarafından (11.01.2019 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.. Sebep: düzeltme
Kayah'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.01.2019, 12:57   #247
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Eğer hiçbir teknik arıza bulunamamışsa bağlı olduğunuz santrale çok uzak iseniz ancak bu hızı alabilirsiniz. Santrale bağlı olan uzaklık ne kadar fazla ise, sinyal değerindeki kayıp da o kadar çok artar. Bu durum sizde var ise yapacak birşey kalmıyor maalesef.. Bu attığınız resimde yükselen zayıflama değerleri buna işaret ediyor..

Ama böyle bir durum yok ise müşteri hizmetlerini arayarak bu durumun düzeltilmesini isteyin. Ekip isteyin. Evinize gelip sinyal ölçümü yapsınlar. Sinyal ölçümü sonucunda sorunun nerden kaynaklandığı ortaya çıkacaktır.

Yapamayacaklarını söylerlerse şikayetinizi BTK kurumunun https://sikayet.btk.gov.tr/ sayfasına taşıyın. Mutlaka daha yetkili birimler tarafından geri dönüş sağlanıp arızanızla ilgilenmek zorunda kalacaklardır.

Yalnız şunuda belirtmek isterim. Sözleşmenizde 16 mbps'ye kadar diye bir ibare varsa ki tahminim vardır. Yasal olarak bu konuda yapabileceğiniz pek birşey kalmıyor maalesef.
Eski 11.01.2019, 13:40   #248
Kayah
Yeni Üye

yardımın için teşekkürler serserigezgin yapacak bişey yok anladığım kadarıyla sadece ZYXEL VMG 3312 modemime acırım 6 günlüktü zavallı sinirden çekiçle parçaladım
Eski 13.05.2019, 14:18   #249
KillEmAll
Yeni Üye

Merhaba. Benim değerler alttaki gibi, söylediğiniz SNR Margin alt değerinin biraz üstünde olmama karşın internetim sıklıkta kopuyor. Bu değerlere göre tavsiye edebileceğiniz bir şey var mıdır acaba?

Bu arada modemden çıkan hiç kullanılmamış splitter vardı, iyi bir splitter takın tavsiyeniz üzerine taktım, normalde 13 değerini görmezken şimdi 13 ve 13 küsürleri görebiliyorum. İlk fırsatta da ev içindeki kabloyu değiştireceğim, internetten iyi marka olarak bildiğim 3M ve Hes Kablo'yu arattım ürünlerini bulamadım, varsa şu kabloyu kullanın diyebileceğiniz söylerseniz sevinirim hatta aynı şekilde splitter tavsiyesi de varsa alabilirim.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Arkadaşlar bildiğimiz gibi ttnet yada diğer sağlayıcılar tarafından verilen hız değerlerimizde internetimizi kullanıyoruz.. sağlayacıların atadıkları hız bazen bizi tatmin ederken bazen de hayal kırıklığına uğratabiliyor.. hattınızı stabil hızlarda kullanmak istiyorsanız yani hakkınız olan bağlantı kalitesini istiyorsanız size burda yardımcı olmaya çalışacağım.. konuyu anlamak çok kolaydır yeterki hakkınızı aramasını bilin...

Hattımızın kaliteli bir bağlantıya sahip olup olmadığını nasıl anlarız?,

Öncelikle Modemimizin arayüzüne girmemiz gerekiyor genellikle arayüz sayfaları 192.168.1.1 yada 192.68.2.1, 192.68.2.2, 192.68.1.2 numaralarından biridir bu numaralardan birinde modemimizin arayüzü sayfası mutlaka çıkar kullanıcı adı ve şifre istenir eğer modem ttnet tarafından alınmışsa kullanıcı adı "admin" şifre "ttnet" olarak yazarsanız modem arayüzüne giriş yapmış olursunuz diğer sağlayıcılardan alınan modemleri bilemeyeceğim için onların kullanım kılavızuna bakmanız yeterlidir.. kendi aldığınız bir modem ise kullanıcı adı ve şifre ler aşağıdaki gibi olur

Modem Şifreleri, 192.168.2.1 192.168.1.1

Bu listede yer almayan modemler içinde listede sayılan klasik şifreleri deneyin yada hiçbirşey yazmadan logine tıklayın böylede olabilir...

Bütün bunlardan sonra modem arayüzüne girdikmi canlar? güzel

Şimdi Modemimizin durum sayfasını buluyoruz durum sayfası önünüze geldimi?

O sayfada yazılan değerler bizim hattımızın kalitesini belirten değerler olur.. bu değerleri ve terimleri size açıklayalım..

"SNR MARGİN(yada Snr Upstream,ve downstream)"

Bu değerler modemimizin sinyal gürültü seviyesini gösterir upload ve dowloand ile ilgili bir olaydır çok önemlidir ne kadar yüksekse hattımız o kadar kalitelidir minimum değer olarak 9.0 db dir eğer sizin hattınızda bu rakamın aşağısında bir değer varsa ya bina içi telefon tesisatta yada dış hatlarda sorun vardır bu sorun genellikle hattın sık sık kopmasıyla kendini belli eder eğer tesisatınız yeniyse sağlayıcınızla irtibata geçin arıza kaydı yapılmasını ısrarla isteyin..tesisatınızda sorun olduğunu düşünüyorsanız kabloları yenileyin,splitteri değiştirin..

"Line ATTENTİON(Hat Zayıflaması)

Buda bildiğimiz gibi hattımızın zayıflama değeridir genellikle santral arasındaki uzaklıkla alakalı bir olaydır tabi dış hattın kalitesi ve tesisatınızın kalitesi buna etki eder ne kadar düşükse hattınız o kadar sağlamdır maksimum değer olarak 32 db kabul edilir hattınız bu değerden yüksekse ping alma verme gibi anlık olaylarda çok gecikmeler yaşarsınız websiteler çok yavaş açılır.. tabi buda sizi sinir edebilir.. çözümü eğer hiçbir sorun bulunamadıysa sağlayıcıyı arayıp hızınızın düşürülmesini istemektir neden böyle şey yapayım diyorsanız onuda açıklayacağım okumaya devam canlarım..

"Veri Oranı(Şu anki alınan hız)"

Sağlayıcınız tarafından size atanmış olan hızınızdır burdan bakarak hangi hızı kullandığınızı öğrenebilirsiniz.. örneğin 8 mbit'e kadar net limitsiz paketlerinden birini kullanıyorsanız orda maksimum 8096 - 512 kbps yada bu değerlerin aşağısında bir hız değeri atanmış olabilir.. hızınız ne kadar düşükse heralde bağlantınızda o kadar kötüdür bunuda biliyorsunuzdur zaten...

"Maksimum hız (Alabileceğiniz maksimum hız değeri)

Her modemde bulunmayan bu değer sizin alabileceğiniz maksimum hızı söyler modem bu değeri SNR ve Hat zayıflaması değerlerinden otomatik olarak pay biçerek size ne kadar hız alabileceğinizi sunar eğer alınan değer çok yüksekse ve size verilen hız çok düşükse mutlaka hakkınızı arayın

"GÜÇ (Yada Power)

Modemimizin sinyal gücü değeridir..

"CRC (yada cyclec bilmemne check)

Bu değerde çok önemlidir hattımızda olan parazitlenme değerini ölçer yüksek olması bağlantı hızını etkilemez ama çok data kaybı olacağından anormal bir bağlantınız vardır indirdiğimiz dosyalarda crc hatalarına sebep olabilir.. o yüzden eğer bu değerde yüksek ise hattınızı kontrol edin ufak bir şey daha telefonlu hatlarda bunu anlamanız çok kolaydır telefon çalarken net kesiliyorsa yada telefonda cızırtılar varsa hattınız parazitli demektir.. bu sorun tesisatınızdanda olabilir dış hattanda olabilir soruna ufak çözüm splitter dan değiştirmekle başlayın olmuyorsa kabloları yenileyin yine olmuyorsa modemimizde bozuk olabilir başka bir modem ile deneyin ondada sorun yoksa iş sağlayıcınıza düşer..

İşte terimler bunlar...

Eğer terimler'i anlayamadıysanız yada modemin durum değerleri hakkında bilgi almak istiyorsanız lütfen bu konuya değerlerinizi,sorunlarınızı paylaşın canlarım.. ona göre sizede birkaç tavsiyede bulunabilirim şunu unutmayın ödediğiniz paraya göre kaliteli bir hizmet almak herkesin hakkıdır sağlayıcınız bu hizmeti vermiyorsa mırın kırın ediyorsa(yok hattınız desteklemiyor yok kotanızı geçtiniz felan) sakın kanmayın başlarına bela olun üşüşün diyorum çünkü maalesef klasik bir laf var "burası türkiye"....

size örnek olarak kendi değerlerimi vereyim

Kullandığım modem tp-link

SNR Marjin 34.00 -18.02 db
Hat zayıflaması - 19.08 - 15.00 db
Veri oranı - 4096 -756 kpbs
Maksimum hız - 20000 - 1106 kpbs
Güç - 18.8 - 13.3
CRC - 0.0

bu değerlere göre ben övünmek olmasın gibi ama 20 mbit alabilirim mesela ama 8 mbit bağlantıda olduğum için maksimum 8096 - 754 kpbs alabilirim şimdi neden 4096 alıyorsun diyede sormayın kotayı geçtim malum AKK sınırlamasına göre şu an cezalıyım

Hat kopmalarında karşılaşılan değerlerde genellikle hız yüksek iken SNR değerlerinin çok düşük olması veya Hat zayıflama değerlerinin çok yüksek olması durumu olur bu durumda sağlayıcıyı arayıp sorununuzu söylediğiniz anda sağlayıcı en kolay işi yaparak hattınızın hızını dahada aşağı çeker böylece hattınız kopmamış olur ancak bağlantınızda çok yavaşlar bu sorunu çözmenin en kolay yöntemidir ve genellikle bu konuda cahil olan kullanıcılara uygulanır..

Sizinde böyle bir sorununuz var ise işin kolayına kaçmayın arıza kaydınızı mutlaka oluşturulmasını isteyin..telefondaki servis yapmıyorsa santrale gidin ordaki memurlara baskı yapın...
sağlayıcınız ttnet ise bir çözüm daha var arkadaşlar zahmetsiz ve mükemmel en azından telefonda işkence yaşamazsınız
http://donanimhaber.com/ttnet/default.aspx?pid=3 şu sayfayı ziyaret ederek ttnet destekten sorununuzu yazın size geri dönüş yapıyorlar..

Dediğim gibi modem arayüzünde çıkan değerleri bilemiyorsanız buraya kopyala yapıştır yapın yada sayfa resmini çekip buraya yazın.. size yardımcı olayım..

Hakkınızı aramaktan hiçbir zaman çekinmeyin..

sevgilerimle

Eski 13.05.2019, 15:09   #250
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Ev tesisatında cat5 kablo kullanmanız yeterli olacaktır.

Değerlerde sorun yok gördüğüm kadarıyla, ev tesisatı yada modem kaynaklı bir sorununuz olabilir.

Splitter ev telefonu kullanmıyorsanız gerek yok.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
değerlerinde, hattınızı, maksimum

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler