Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler > Yaşamıyla İz Bırakanlar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.01.2019, 16:02   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Ayşen Gruda’yı Kaybettik! İşte Unutulmazları ile Ayşen Gruda…

Ayşen Gruda’yı Kaybettik! İşte Unutulmazları ile Ayşen Gruda…

Ayşen Gruda bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Gruda daha genç bir kadınken başladı oyunculuğa. Sayısız unutulmaz filmde efsane olan karakterlere hayat verdi. İşte unutulmazları ile Ayşen Gruda...

Ayşen Gruda Yeşilçam’ın efsane isimlerindi.. Bizim Aile, Neşeli Günler, Çöpçüler Kralı, Hababam Sınıfı, Hanzo gibi bir çok efsane olmuş filmde rol aldı. İlk projesi ise Hababam Sınıfı (1974) 3 farklı dönemde 3 farklı rol aldığı Hababam Sınıfı’nda sunucu da oldu, öğrenci de, öğretmen de. Ama en öncemlisi rol aldığı her karakterle evimizden biri oldu. İşte Ayşen Gruda’nın canlandırdığı o unutulmaz tiplemeler…

YEŞİLÇAM VE AYŞEN GRUDA UNUTULMAZLARI

Ayşen Gruda, Hababam Sınıfı filmlerinde canlandırdığı 3 farklı karakter ile çok sevilmişti. Önce bilgi yarışmasının sunucu olarak gördük Gruda’yı, sonra öğrenci oldu. Ve Hababam Sınıfı’na kafa tutan 4 kız öğrenciden biriydi. Kemal Sunal ile diyalogları hala akıllarda kalan Ayşen Gruda’nın ‘Benim Yakışıklı Casusum’ diye hitap edişi de unutulmazlar arasına girdi.

ÇÖPÇÜLER KRALI’NIN EV KIZI

Çöpçüler Kralı’nda Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakteri evlenmek için canından bezdiren temizlikçi bir kadına hayat vermişti. Filmdeki usta isimler arasında Şener de vardı. Hatta bu iki usta oyuncu filmde Ayşen Gruda’nın canlandırdığı karakterle evlenmek için birbirleri ile çekişiyor.

BİZİM AİLE’NİN FERİDE ABLASI

Günümüzde halen severek izlenen her sahnesi oyuncusu ayrı sevilen Bizim Aile’nin Feride Ablası Ayşen Gruda. ‘Bana Abla Deme’ repliğini hatırlamış olmalısınız…

SÜT KARDEŞLER’İN MASUM EMİNE’Sİ

Osmanlı zamanında bahriye eri olan Ramazan ve Şaban'ın maceraları anlatılır. Ev halkı geceleri Gulyabani görmeye başlar. Gulyabani korkusuyla ev halkı daha da yakınlaşır. İşte o ev halkından biridir Ayşen Gruda’da.. Emine rolü ile yine unutulmazlar arasına girmiştir.

AİLE ŞEREFİ’NDE VEFAKAR ABLA AYŞE ROLÜNDE

AYŞEN GRUDA’NIN ROL ALDIĞI FİLMLER

Babamın Ceketi
(2018)
Dedemin Fişi (2016)
Kötü Kedi Şerafettin (2016) – Hasene (seslendirme)
Seni Seviyorum Adamım (2014) – Anneanne
Pek Yakında (2014) – Remziye
Pazarları Hiç Sevmem (2012) – Feyziye
Kağıt (2010) – Şahane Hanım
Gece Gündüz (2008) – Hayriye
Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu (2006) – Safiye ana
İlk Aşk (2006) – Hatice
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) – Karagöz'ün annesi
Keloğlan Karaprens'e Karşı (2006) – Sultan
Hababam Sınıfı Merhaba (2003) – Ayşe Hanım
Şenlik Var (1994)
Rumuz Sev Beni (1993)
Süper Baba (1988) – Edalı
Aile Pansiyonu (1987)
Seyyar Kamil (1987) – Gülbahar
Ağa Bacı (1986)
Aşık Oldum (1985) – İnci
Uyanıklar Dünyası (1985)
Namuslu (1985)
Fakir Milyoner (1985)
Şendul Şaban (1985) – Ayşen
Gırgıriyede Büyük Seçim (1984) – Sevim
Şekerpare (1983) – Peyker
Çiçek Abbas (1982)
Doktor Civanım (1982)
Dolap Beygiri (1982) – Hacer
Görgüsüzler (1982)
Hababam Sınıfı Güle Güle (1981) – Melahat
Davaro (1981)
Gırgıriye (1981)
Gırgıriyede Şenlik Var (1981) – Sevim
Renkli Dünya (1980)
Doktor (1979)
Şark Bülbülü (1979)
Avanak Apti (1978)
Neşeli Günler (1978) – Nilgün
Çöpçüler Kralı (1977)
Gülen Gözler (1977) – Fikret
Hababam Sınıfı tatilde (1977)
İbo İle Gülşah (1977)
Şaban Oğlu Şaban (1977)
Sarmaşdolaş (1977)
Öyle Olsun (1976) – Ayşen Huyugüzel
Aile Şerefi (1976) – Ayşe
Güngörmüşler (1976)
Süt Kardeşler (1976) – Emine
Tosun Paşa (1976) – Zekiye Tellioğlu
Bizim Aile (1975)
Delisin (1975) – Şaziment
Bitirimler sınıfı (1975) – Cevriye
Bir Araya Gelemeyiz (1975)- Necati'nin eşi
Hanzo (1975) – Feride
Hababam Sınıfı (1974) – Bilgi Yarışmasının Sunucusu

Eski 23.01.2019, 16:18   #2
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Ayşen Gruda’yı Kaybettik! İşte Unutulmazları ile Ayşen Gruda…

Çok üzüldüm, geçmişimi kaybettim sanki...
Işıklar içinde uyusun.

TEARS AND SOUVENIRS

9 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.01.2019, 18:31   #3
Tntcool
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah.

CEPTEN GÖNDERİLDİ

Nilgün MARMARA
9 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.01.2019, 21:46   #4
Ekrem Sencer
Tam Üye

''Süt Kardeşler'' filmindeki Emine'nin mâsumiyetini, ''Aile Şerefi'' filmindeki Ayşe Abla'nın vefâkârlığını beyaz perdeye lâyıkıyla aksettiren, ''Bizim Aile'' filmindeki Feride Abla rolünde ''Başınıza abla kadar taş düşsün !'' sözleriyle zihinlerde yer eden Ayşen Gruda'ya Allah'tan rahmet dilerim.
Eski 23.01.2019, 22:28   #5
HomoLudens
Perinde Ac Cadaver

Türk sinemasının gördüğü en yetenekli oyunculardan birisiydi. Bütün karakterleri oynamıyordu onlara hayat veriyordu. Yeşilçam gitgide bulutlara hapsolan gökyüzüne dönüşüyor. Yıldızlar birer birer karanlığa gömülüyor.
and carved it to my image!
My claim to the throne is just!

9 Üyemiz HomoLudens'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.01.2019, 00:08   #6
Gülümsün
Yönetici

Huzur içinde uyusun. Mekanı cennet olsun. Allah yakınlarına sabır versin. Onun filmleriyle büyüdüm.
Eski 03.02.2019, 22:20   #7
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:

Ayşen Gruda’nın “Akıldane” dergisine yazdığı hikaye şöyle:

“Bir gün setten dönmüşüm, torunum Emre aradı: ‘Anneanne, yolda araba çarpmış bir kedi gördüm, veterinere götürdüm, tedavisini yaptırdım. Anneme götürdüm, o da temizledi eve aldı’ dedi.
‘Peki getir bakalım’ dedim. Kediyi gördüm, bayağı çirkin bir şey, ‘Ay niye aldın bunu, pek de çirkinmiş’ dedim.

‘Anneanne sen de çirkinsin, sana da araba çarpsa bakmayacak mıyız?’ dedi.
Ne faşist kadınmışım dedim kendime. Güzeli kurban ediyoruz ama çirkini dışlıyoruz, asıl onları almak lazım.”

Huzura ersin iki gözümün çiçeği...
Eski 23.01.2021, 18:07   #8
Canan
Çiçekci kız

Ayşen Gruda Aramızdan Ayrılalı 2 Yıl Oldu: Asıl Oyuncu Olmak İsteyen Ablasıydı

Sinemanın gülen yüzüydü Ayşen Gruda, Yeşilçam'da bizi mutlu eden her filmde yer aldı. Kötü ya da nemrut tek bir yolu yoktu. Bunun tek nedeni olabilir, dışarı taşan yaşam enerjisi. Türk tiyatrosuna ve sinemasına damgasını vuran, ekranda da unutulmaz karakterler yaratan usta oyuncu Ayşen Gruda aramızdan ayrılalı iki yıl oldu.

Yeşilköy'de doğdu

Takvimler 30 Kasım 1945 tarihini gösteriyordu. İstanbul'un Yeşilköy semtinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminde karargah olarak kullanılan bir köşkte bir bebek dünyaya gözlerini açtı. Annesi ve kara tren makinisti olan babası "Ayşen" dediler bebeğin adına. O bebek, yıllar sonra, maddi zorluklar yaşayan ailesine yardımcı olmak için ablasının yardımıyla oyunculuğa adım atacaktı. Türk sinemasına ve tiyatrosuna adını "Domates Güzeli" olarak yazdıracağından habersiz.

Ermeni komşularının taklidini yaparak başladı

O yıllarda elbette ne onun ne de ailesinin minik Ayşen'in gelecekte hangi mesleği seçeceği hakkında bir fikri yoktu. Ama o daha küçücük bir çocukken Yeşilköy'deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yapmaya başlamıştı. İşte o dönemde ailesi de ondaki yeteneği fark etti. Ayşen Gruda henüz lisenin ikinci sınıfına giderken babasını kaybetti. Hayat zordu, geçim sıkıntısı çekiyorlardı. O da çareyi okulu bırakıp çalışmakta buldu. Oysa asıl hayali avukat olmaktı.

Aslında oyuncu olmak isteyen abasıydı

Aslında bir anlamda zorunluluktan oyuncu oldu Ayşen Gruda. Aslında avukat olmak istiyordu. Ailesinde gerçekten oyunculuk aşkıyla yanıp tutuşan ablası Ayten Erman'dı (solda). Abla Ayten, o dönemde Avni Dililgil Tiyatrosu'nda oyuncuydu. Ama Ayşen Gruda'nın aklının ucundan bile geçmiyordu sahneye çıkmak, oyuncu olmak.

Bir röportajında o dönemi şöyle anlatmıştı Gruda:

''Her şey ihtiyaçtan olur. Ben yeteneğimi bilmiyordum ama oyuncu olmak zorundaydım. Ablam Ayten Erman tiyatro için öldü dirildi ve tiyatrocu oldu. Benim aklımın ucunda yoktu, hiç öyle bir şey istemiyordum. Fakat babam ölünce çalışmak zorunda kaldım. Daha lise 2 öğrencisiydim. Evde geçim sıkıntısı başladı. Kardeşim küçüktü, ablamla ben anneme yardımcı olmak zorundaydık. Ablam aracı oldu, oyuncu oldum. Yoksa çok güzel okuyan bir çocuktum. Avukat olmak istiyordum.”

Nasıl "Domates Güzeli" oldu?

Türkiye'de birkaç kuşağın onu "Domates Güzeli" olarak tanımasının nedeni ise 1977 yılında TV ekranlarında yer alan bir skeç içinde canlandırdığı karakter. İşte o skeçte oynadığı Domates Güzeli Nahide Şerbet karakteri olarak hafızalara yerleşti. Ayşen Gruda ya da o dönemdeki adıyla Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi'nde Yılmaz Gruda ile tanıştı. Çift, kısa sürede evlendi. Bu evlilikten Elvan adını verdikleri bir kız çocukları dünyaya geldi. Anne olunca tiyatroya da bir süre ara verdi Ayşen Gruda. Ama evlilik kısa sürdü. Çift, 1976 yılında boşandı. Gruda, meslekte bu isimle tanındığı için soyadını kullanmayı sürdürdü.

İlk rolü hizmetçilikti

Ayşen Gruda, profesyonel olarak Tevfik Bilgi Turne Tiyatrosu'nda oyunculuğa adım attı. 1962 yılını gösteriyordu takvimler. Kongre Eğleniyor adlı bir vodvilde bir hizmetçiyi canlandırdı. Gruda, ondan sonra da ne tiyatro sahnelerinden indi ne de kamera karşısından uzaklaştı.

Ayşen Gruda, sanat yaşamına tiyatro ile başlayıp sinema ile devam etti. Uzun süre Adile Naşit ile birlikte Ertem Eğilmez filmlerinin ana kadrosunda yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı", “Neşeli Günler” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı 2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

Ayşen Gruda, sanat yaşamına tiyatro ile başlayıp sinema ile devam etti. Uzun süre Adile Naşit ile birlikte Ertem Eğilmez filmlerinin ana kadrosunda yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı", “Neşeli Günler” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı 2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

Hiç eğitim almadı

Türk sinemasının sayılı komedyen kadın oyuncularından Gruda, daha sonra yakın arkadaşı ve komşusu Adile Naşit'le birlikte "Dahi" dediği Ertem Eğilmez filmlerinin ana kadrosunda yer alarak, sayısız karaktere imza attı. Gruda, 14 yaşında adım attığı, hiç tiyatro eğitimi almadan, kendi deyimiyle "ustalarını izleyerek" öğrendiği oyunculuk hayatında ayrıca Yeşilçam'ın unutulmaz isimleriyle birlikte onlarca filmde oynadı.

"Ben bir komedyenim"

Bugüne kadar hep yan karakterlerde rol alan Gruda, bu duruma rağmen adından söz ettirmesine ilişkin bir röportajında şunları söylemişti: "Arzu Film ekolünden geliyorum. Orada hepimizin senaryoya hakkıyla hizmet etmesi beklenirdi. Biz çok özgür oyunculardık ama başı boş değildik. Arzu Film'de çok sıkı bir disiplin vardı. Bunların dışında da ben bir komedyenim. Komedyen her rolü oynar, yan rol, orta rol, kenar rol yoktur. Bir film seyredersiniz, küçücük bir rol hafızanıza kazınır. Olay budur."

Kaynak

Eski 23.01.2021, 21:54   #9
Insanlikarayan
Müdavim

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayşen, gruda…, gruda’yı, işte, kaybettik, unutulmazları, İşte

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler