Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.04.2021, 12:52   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Öğretmenlere Güvenlik Soruşturması: İnsanları Damgalamanın Yeni Yöntemi

Öğretmenlere Güvenlik Soruşturması: İnsanları Damgalamanın Yeni Yöntemi

Güvenlik soruşturması teklifi genişledi. Kamuya ilk kez atanacak öğretmenlere de güvenlik soruşturması yapılacak. Eğitim sendikaları yargıya başvuracak.

ANKARA - AK Parti’nin, kamu görevine ilk kez ya da yeniden atanacaklara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması getiren teklif küçük değişikliklerle kabul edildi. Muhalefetin itiraz ettiği eşin anne babasının da araştırılmasını öngören "sıhri hısımlar" tekliften çıkarılırken son dakika değişiklikle öğretmenler de 'güvenlik soruşturması' kapsamına alındı.

AK Parti’nin verdiği önergeyle yapılan değişikliğe göre teklifin ilk halinde sadece "arşiv araştırması" öngörülen öğretmenlere ayrıca güvenlik soruşturması da yapılacak. Eğitim alanında faaliyet gösteren sendikalar, Anayasa Mahkemesi’nin daha önce 2 kez iptal ettiği güvenlik soruşturmasına öğretmenlerin de dahil edilmesine tepkili.

‘ÖĞRENCİLERİMİZ İKTİDARA BAKAN ÖĞRETMENLER TARAFINDAN YETİŞTİRİLECEK’

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Başkanı Nejla Kurul’a göre Anayasa Mahkemesi’nin geçmişte iptal kararı verdiği bir konunun, önce sadece güvenlik alanını içerecek şekilde düzenleyip sonrasında diğer kamu çalışanlarının da ekleyerek yeniden gündeme getirilmesi “kamusal alanın tasfiyesi” anlamına geliyor.

“Bu bakış açısı, toplumdan tamamen kopuşla aynılığı üreten, kendi görüşünden insanlarla çalışmak isteyen despotik devlet anlayışına da karşılık geliyor” diyen Kurul, öğretmenlerin hali hazırda atama başta olmak üzere çok sayıda sorunun olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasıyla ‘devlet güvenliğine tehdit’ deyip insanları elemenin, ayıklamanın, damgalamanın yeni bir yöntemini getiriyorlar. Bu parti devletleşme süreci çok olumsuz. Çünkü eğitim alanı bir söylem alanı ve demokratik bir alan. Çoğul bütün renkleriyle insanların karşılaştıkları bir alan. Artık öğrencilerimiz belli öğretmen tipleriyle, itaatkâr, boyun eğen, mesleki özerkliğini yitirmiş, mesleğinin değerine bakmak değil iktidara bakan öğretmenler tarafından yetiştirilecek. Bu Türkiye’nin kendine güvenli, eleştirel insanlarının sayılarının azalması demek.”

‘TEKLİFİN REDDEDİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Meclis’in üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek teklifin reddedilmesi gerektiğini belirten Kurul, yarım milyonun üzerinde atanamayan öğretmen olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın, siyasal iktidarın atanmayan öğretmenlerin tamamını farklı işlerde istihdam edecek bir istihdam projesi olmadığı için, “Yetersizsin. Ne sınavlarda iyisin ne de güvenlik soruşturmasından geçtin. Bu senin kusurun” diyen bir yaklaşımla insanları güçsüzleştirmeye, kamudan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. ‘Tehdit’ diyerek toplumun içerisinde düşmanları giderek arttırarak ülkeyi yaşanmaz hale getiriyorlar. Sendikamız buna karşı direnmeyi sürdürecek.”

ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE ÇAĞRI

İktidarın, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulamasının kapsamını genişletebileceğini, sistemin içerisinde görevde olan öğretmenlerin de bu süreçten etkilenebileceğini belirten Eğitim-Sen Başkanı Kurul, özellikle henüz atanmamış öğretmenlerin güvenlik soruşturmasına tepki göstermesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Eğitim-Sen, sokaklarda, eylem alanlarında, düşünce alanında mücadelesini sürdürmeye devam edecek. Bu mücadele sürecinde ataması yapılmayan öğretmenler önlerine konulan bu set karşısında bizlere destek vermeleri gerekiyor. Kamu emekçileri alanı giderek güvenceli alan olmaktan çıkıyor ve bu alana girişte de eleme mekanizmaları belli bir tipolojiye işaret ediyor. Kuşkusuz alanlarda olacağız ve Türkiye kamuoyundan destek bekliyoruz.”

‘VATANDAŞLIK HAKLARI MAİYETİNDE YANLIŞ BULUYORUZ’

Güvenlik soruşturmasına öğretmenlerin dahil edilmesi kararını “yanlış” olarak niteleyen Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Orhan Yıldırım’a göre teklif bütünüyle “suç bireyseldir” kabulüne aykırı. Ataması yapılacak kişinin ailesinin ya da akrabalarının, geçmişte yaşadığı herhangi bir suç teşkil edebilecek bir olayın devlet memuru olarak atanmasını engelleyecek bir şekilde yorumlanmasını ve kişinin mesleğe başlamasının engellenmesini doğru bulmadıklarını belirten Yıldırım şunları söyledi:

“Bunun tek bir süreci olabilir. Ancak üst mercilerde, güvenlikle ilgili mercilerde bu yapılabilir. Bunun dışında kişinin devletteki herhangi bir kamu görevine girmesinin güvenlik soruşturması bahanesi altında, somutlaşmayan, daha önce mahkemelerde kesinleşmemiş bir şeyle mesleğe başlamasının engellenmesini vatandaşlık hakları maiyetinde yanlış buluyoruz.”

‘ÇOK SAYIDA İNSANIN HAKKI YENİYOR’

Güvenlik soruşturması süreçlerinin aylarca sürdüğünü ve göreve başlama sürecinde sorunlara neden olduğunu ifade eden Yıldırım, teklif yasalaştığında Eğitim- İş olarak hukuki süreçlere başvuracaklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güvenlik soruşturması sürecinde yapacağınız tek bir şey vardır. Adliyeye gidersiniz, adli sicilinize bakarlar ve suçunuz varsa orada gözükür. Bunu başka bir yere sormanın hiçbir anlamı yoktur. Kişinin suçlu ya da terörist olup olmadığının kaydı adliyededir. Bunun dışında kişinin kendi çevresinden, ailesinden, geniş akraba çevresinden böyle bir şeye yorum yapılmasının doğru olmadığı düşüncesindeyiz. Eğitim- İş buna daha önce de tepki göstermişti. Çünkü çok sayıda insanın hakkı yeniyor. İnsanların herhangi bir kamu kurumunda çalışabilmesinin önü kapatılıyor. Anayasa ve uluslararası yasalar uyarınca suç şahsidir. Teklifle bunun aksi yönünde bir tutum benimseniyor. Gerekli hukuki girişimlere başvuracağız.”

KHK’LERLE MEB’DEN İHRAÇ SAYISI 35 BİN

Eğitim Sen’in 2018 yılında hazırladığı rapora göre, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal döneminde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle Millî Eğitim Bakanlığı’ndan 34 bin 393, Yükseköğretim Kurumlarından ise 7 bin 312 kişi ihraç edildi. Güvenlik soruşturmasının öğretmenlere de uygulanmasına yönelik Meclis’te görüşmeler devam ederken KHK’yle ihraç edilen yüzlerce öğretmen ise OHAL Komisyonu’nu tarafından başvurularının karara bağlanmasını bekliyor.
kaynak
Eski 08.04.2021, 12:58   #2
Tura
Müdavim

Standart Cevap: Öğretmenlere Güvenlik Soruşturması: İnsanları Damgalamanın Yeni Yönt

Soruşturulsun ne olmuş. Yarası olan gocunur. Biz işe girerken soruşturdular. Soruşturdular da ne oldu... Bana bir zararı olmadı. Artık her şey mesela yapılıyor. Öyle eften püften şeylere yaygara yapmanın bir anlamı yok. Muhalefeti adam gibi yapın.
Öyle istediniz...öyle seçtiniz ve böyle idare ediliyorsunuz.
Eski 08.04.2021, 13:09   #3
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Öğretmenlere Güvenlik Soruşturması: İnsanları Damgalamanın Yeni Yönt

@Tura bahsedilen soruşturma adli sicil kaydı gibi bir şey değil. İşe başvururken adli sicilden sabıka kaydı (temiz kağıdı) alınır ve yeterli olurdu ve olması gerekir.

Bahse konu olan bu yasa ise artık sadece adli kayıtlarla sınırlı kalmayacak ve insanların en mahremine girilecek. İnancı ile siyasi görüşü ile insanlar kategorilendirelecek ve iş başvurularına o şekilde dönüş yapılacak. Bunun neresi doğru?

Sınavlarda başarılı olup daha sonra yapılan sözlü sınavlarda elenen, atanamayan insanlar yetmedi demek. Bundan sonra bu soruşturmalar ile kadrolaşmaya daha da ivme kazandırmanın derdindeler.

5 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.2021, 14:21   #4
Tura
Müdavim

Ben adli soruşturmadan değil, güvenlik soruşturmasından bahsediyorum.
Ben kripto personeliyim.
Eski 08.04.2021, 18:44   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
‘ÖĞRENCİLERİMİZ İKTİDARA BAKAN ÖĞRETMENLER TARAFINDAN YETİŞTİRİLECEK’

Öğretmenleri meslekten soğutmaya, işi kendilerinin bırakmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Toplasan 3-5 tane vardı, onların yerine iktidara bakan öğretmenler alınacak..Demek ki sıhhi temizlik yapıyorlar.

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.2021, 00:24   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

İşte güvenlik soruşturması yapılacak 14 meslek grubu

BM Genel Kurulunda güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi. Bu gelişme sonrasında Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifine dair detaylar merak edilmeye başladı. Peki, Güvenlik soruşturması kanun teklifi neleri kapsıyor? Öğretmenler de dahil edildi mi? Güvenlik soruşturması kişisel mi olacak?

Gündeme alınması birlikte önce muhalefetin oylarıyla reddedildi, ardından Meclis Başkanlığı kararıyla yeniden yeniden oylandı.

Güvenlik soruşturması teklifi Genel Kurul'da görüşülmeye başlanmasının ardından Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin 7 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi. Teklifin kabulüyle oluşturulacak bir komisyon, güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması sonucunda elde edilen verileri değerlendirecek.

ÖĞRETMENLER DE DAHİL EDİLDİ Mİ?

Kabul edilen önergeyle, "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar" kapsamına, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler de dahil edildi.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun teklifi, TBMM Genel Kurulundan, 7 nisan 2021 tarihi itibariyle geçmişti.

Kanun teklifinin son halinde göre hakkında işe girişte ve üst kademeye atamada güvenlik soruşturması yapılacak olanlar şu şekilde olacak:

1- Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimlerde çalışacak olanlar

2- Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli

3- Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel,

4- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler

5- Üst kademe kamu yöneticileri

6- Özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler

7- Milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler

8- Hakim ve savcı adaylığına atanacaklar ile hakimlik ve savcılık mesleğine kabul edilecekler ve hakim ve savcı sınıfı dışında kalan adli ve idari yargıda çalıştırılacak tüm personel

9- Milli Savunma Bakanlığı nam ve hesabına Bakanlıkça belirlenen eğitim kurumları ile Milli Savunma Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitülerde eğitim görecekler
10- Kaymakam adaylığına atanacaklar

11- Sahil Güvenlik Komutanlığı nam ve hesabına eğitim-öğrenim görecekler

12- Jandarma Genel Komutanlığı nam ve hesabına eğitim-öğrenim görecekler ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ve buna bağlı eğitim-öğretim kurumlarında eğitim-öğrenim görecekler

13- Polis Akademisi ve buna bağlı eğitim-öğretim kurumları ile akademi nam ve hesabına diğer eğitim kurumlarında öğrenim görecek öğrenciler

14- Dışişleri Bakanlığında aday meslek memurluğu ile aday konsolosluk ve ihtisas memurluğuna atanacaklar ile doğrudan yurtdışı teşkilatında istihdam edilecek.

Kaynak
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.2021, 00:48   #7
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Artık öğrencilerimiz belli öğretmen tipleriyle, itaatkâr, boyun eğen, mesleki özerkliğini yitirmiş, mesleğinin değerine bakmak değil iktidara bakan öğretmenler tarafından yetiştirilecek.
Merhaba,

Aslında bu durum uzun zamandır var zaten.Yani güvenlik soruşturması yapılmadan önce de vardı...Güvenlik soruşturmasıyla, bugüne dek yasal olmadık şekilde görevlendirilenlerin önünü açacaklar sadece, olan bu...

Öğretmen sendikaları hiç konuşmasınlar.Konuşabilmeleri için, farklı öğretmen sendikalarının yıllar öncesinde mesleki anlamda mutabakata varmaları gerekirdi, ama diğer sendikalarda olduğu gibi öğretmen sendikaları da parça pinçik...

Sadece öğretmen sendikaları değil, diğer sendikalar da dahil artık kanunsuzluklara, hukuksuzluklara ses çıkaramaz durumdalar...Yani şu an sendikaların bir çoğu zaten büyüklere masal anlatan sendikalar, başka birşey değil, hiçbir fonksiyonu da yok...Sadece göstermelik.

Sağlıcakla kalınız...
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.2021, 13:20   #8
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
1- Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimlerde çalışacak olanlar

2- Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli

Buna göre hemen Jandarma ise gecip, Keske Yünan Kazansaydi diyen Aidsten geberenin ellerini öpenleri yakalamasi lazim!.

Böylelikle Her ihtimalde Vatan Hainligince Gerdege giren Vatan Hainleinden kurtulmus olup, AKP Kendikendini infaz etmis olur!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.2021, 15:18   #9
Rosebud
Müdavim

Fikirler ve politikalar toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenemeyecek derecede çağ dışıysa geriye zorbalıktan başka bir seçenek kalmıyor birileri için.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
damgalamanın, güvenlik, insanları, Öğretmenlere, soruşturması, yeni, yöntemi, İnsanları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler