Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.02.2021, 17:55   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Arrow Sabahları Asla Yapmamanız Gereken 7 Şey

Sabahları Asla Yapmamanız Gereken 7 Şey

Sabahları yataktan kalkmaya üşenen birçok insan var. Ancak uzmanlar, sabah diye tabir edilen zaman diliminin çok değerli olduğunu ve bazı aktivitelerin kesinlikle yapılmaması gerektiğini söylüyor.

İnsanlar genel olarak sabah yataktan kalkmak istemez. Ancak uzmanlar, insanların sabahları uyandıktan sonra birçok noktada yanlış yaptığını söylüyor.

Bi Baktım’dan Sariye Dönmez’in çevirisi ve Sinem Günel’in kalemi ile sabahları asla yapılmaması gereken 7 madde sıralandı.

Günün ilk ışıkları sağlığınıza faydalı şeylerle ilgilenmek ya da günün ilhamını yakalamak için mükemmmel zamanlardır. Hatta insanların çoğu eğer sabah ilk iş olarak yoğun takvimlerinin arasına olumlu şeyler sıkıştıramazsa ilerleyen saatlerde bunu yapmaları daha zor oluyor. Aslında sabahın erken saatlerinde uyanmanın genel sebebi işe gitmek. İnsanlar sabahları olumlama yapmak için daha erken uyanmayı pek tercih etmiyor. Gerçek şu ki, çoğu zaman birkaç dakika daha uyumak sizi daha da tembel hale getirir, yavaşlatır ve üretkenliğinizi azaltır.

Sabah Hemen İşe Koşmayın

Sabah uyanır uyanmaz işe koşmak yerine, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza fayda sağlayacak şeyler yapmak için kendinize biraz zaman ayırın çünkü günün yoğunluğunda dikkat dağıtıcı şeylerle mücadele etmeden önce bunu yapmak daha kolaydır. Daha zinde hissetmek için kafeine güvenmeyi bırakın. Bunun yerine, 30 dakika erken kalkın ve bedeniniz, ruhunuz ve zihniniz için iyi bir şey yapın.

Sabahları enerjinizi tüketen şeylerden biri de uyandığınızda birden fazla şeye karar vermeye çalışmaktır.

Bunlarda da dahil;
Ne giyeceğine karar vermek,
kahvaltıda ne yiyeceğini düşünmek,

otobüsü kaçırmamak için evden zamanında ayrılmayı düşünmek ya da toplantıya yetişip yetişemeyeceğini düşünmek…

Tüm bu saydığım şeyler kulağınıza zor kararlar gibi gelmiyor olabilir ama beyniniz bunlar hakkında karar verirken muazzam bir enerji harcıyor.

Sabahları daha zinde olmak ve zihinsel dağınıklığınızı azaltmak için bir numaralı önceliğiniz zihninize yorgunluk verebilecek her şeyden zihninizi arındırmak, beyninize nefes alması için biraz alan açmak olmalıdır. Gündüzleri zor veya çok fazla karar almak zihninizi düşünmeye sevk edeceğinden yorucu olacaktır.

Aynı zamanda günün geri kalanında algılarınızın kapanmasına da yol açabilir. Bu nedenle yatmadan önce tüm bu küçük kararları verin: Bir sonraki güne kıyafetinizi hazırlayın, kahvaltınıza karar verin, programınızı oluşturun ve önceliklerinizi belirleyin.

Gözlerinizi açtığınız zaman harika ve başarılı bir gün geçirmeye hazır olduğunuzu bilmekten daha iyi bir his yoktur. Bunun yanı sıra iyi hazırlanmış olmak, sabahları bedeninize ve zihninizin gereksiz bütün yüklerden arınmasını da sağlayacaktır.

Bunun listede olmasını bekliyor muydun?
Erteleme düğmesine basarak kendinize iyilik yapmıyorsunuz. Bir şeyi ertelerseniz önemli olduğunu düşündüğünüz o şey için daha az zaman ayırmayı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte ilk günden yenilgiyi de kabul etmiş oluyorsunuz. Ertelemenin tek getirisi yoğun bir strestir ve tam bir motivasyon katilidir. Uyku kaliteniz üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı da daha yorgun hissetmenize sebebiyet verebilir.

Bunun yerine ne yapabiliriz?
Kendinize bir iyilik yapın, alarmı dahi ertelemeyin.

Bunun her zaman kolay olmadığı biliyorum ancak erteleme düğmesinden telefonumu oturma odasına koyarak vazgeçmeyi başardım. Bazen de şafak simülatörü türündeki çalar saati kurup odanın içerisinde fakat yatağımdan uzak bir yere koyuyorum. Dikkat ederseniz bahsettiğim her iki durumda da yataktan kalkarak alarma müdahale etmem gerekiyor zaten işin sırrı da bu yatağınızdan bir kere kalkmayı başardığınızda uykunuz kaçıyor.

Bunlar benim bulduğum çözümler ama uyanmak için kullanabileceğiniz oldukça teknolojik uygulamalar da var artık.

Siz tuvalete gidip lavabonun fotoğrafını çekene veya evinizde belirli bir ürünü tarayana kadar çalmayı kesmeyen türde uygulamalardan bahsediyorum. Bazen kendinizi güdüleyebilmenizin tek yolu küçük hilelere başvurmaktan geçiyor.

Sosyal Medya İle Kafa Dağıtmak

Sosyal medyada vakit geçirmek sabah rutininizin bir parçasıysa farkında olmadan odağınızın kalitesini düşürüyor olabilirsiniz. Sadece paylaşım yaptığınız siteler değil maillerinize ya da haberlere bakmak da odağı düşüren etkenler içerisinde yer alıyor. Dünya’dan haberdar olmak istemeniz doğal bir şey ama bunu gözlerinizi açar açmaz yapmanıza gerek yok çünkü herhangi bir negatif haberle karşılaşmanız durumunda enerjiniz gün boyunca bu durumdan etkilenecektir.

Eğer telefonunuza bakmadan duramıyorsanız o zaman olumlu içerikleri takip etmeye çalışın.

Örneğin, Instagram veya Pinterest’deki motivasyon sayfalarını takip edebilirsiniz sabahları telefonunuzu elinize aldığınızda daha pozitif hissetmenize yardımcı olabilir.

Ben vizyon panosu olarak bir Pinterest hesabı kullanıyorum. Sabahları kendimi mutsuz ya da biraz keyifsiz hissettiğimde ana sayfada biraz dolaşıyorum. Kendime motive edici küçük görseller buluyorum. Ayrıca panoma ekliyorum böyle yapmak bana neden her gün elimden gelenin en iyisini yapmam gerektiğini hatırlatıyor. Görsel olduğu için de hafızadaki kalıcılığı daha fazla oluyor. Zihninizi beslemenin alternatif birçok yolu var. Mesela kitap okumayı tercih edebilir, podcastlerden ya da motivasyon videolarından yararlanabilirsiniz.
Vücudunuza Şeker Yüklemek

Jordan Peterson 12 Rules for Life adlı kitabında müşterilerinin yüksek miktarda karbonhidrat ve şeker içeren kahvaltılardan yağ ve protein açısından zengin öğünlere geçtiklerinde endişelerinde nasıl bir düşüş yaşadıklarını anlatıyor.

Basit karbonhidratlar ve şekerler çok hızlı sindirilir, kan şekerinde ani bir artışa ve ardından hızlı bir düşüşe neden olurlar. Sorun şu ki, insanların çoğu mısır gevreği, hamur işi veya sandviç gibi karbonhidrat ve şeker yüklü kahvaltılara alışkındır. Üzücü gerçek şu ki, tipik kahvaltı öğünlerinin çoğu zihinsel ve fiziksel sağlığımızı olumsuz etkiler. Uzun vadede, bu sadece üretkenlikte bir düşüşe ve enerji eksikliğine değil, aynı zamanda kilo alımına ve ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Kahvaltı rutininizi şeker yüklü gıdalardan arındırarak zihinsel ve bedensel yönden size daha iyi gelecek ürünlerle yeni bir rutin oluşturabilirsiniz.

Mutfağa girip kendime sağlıklı yemekler hazırlamak edindiğim en keyifli alışkanlıklardan biri, ayrıca zamandan ve paradan da tasarruf sağlıyor. Zihinsel enerjimi doğru yönlendirmek için faydalı bir alışkanlık olduğunu da düşünüyorum. Bir nevi terapi gibi de düşünebilirsiniz.

Ana Fikir
Sabah yaptığınız ilk şey sizi daha enerjik hissettirmeli ve tembellik yerine daha üretken olmanıza yardımcı olmalıdır.

Kaliteli bir hayat yaşayabilmeniz alışkanlıklarınıza bağlıdır. Siz farkında olmasanız da güne nasıl başlama biçiminiz yaşam kalitenize etki eder.

Daniel Handler’in dediği gibi ;

‘’Güne başlama şekliniz, gününüzün nasıl devam edeceğine dair ipucu verir’’

Eğer yaşam kalitenizi yükseltmekte kararlıysanız, benliğinizi yenilemek gibi bir planınız varsa sabahlarınızdan bu 7 büyük günahı çıkartmalısınız. Ardından sağlığınızın ve mutluluğunuzun nasıl arttığını gözlemleyeceksiniz.

Kaynak
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.2021, 22:31   #2
Gülümsün
Yönetici

Standart Cevap: Sabahları Asla Yapmamanız Gereken 7 Şey

Kendimi bildim bileli sabaharı erken kalkarım. İster iş günü olsun ister tatil günü. Çocukluğumdan kalma bir alışkanlık.

İşe giderken de ne giyeceğimi önceden hazırlarım. Son saat ne giyeceğim diye düşünmem.
Eski 17.02.2021, 22:49   #3
Canan
Çiçekci kız

Sabahları Asla Yapmamanız Gereken şeyler diye maddelendirilenlerin hiç birini, hem yaşantım, hem de, bilinçli olmam nedeniyle yapmam. Yalnııızz... yataktan erken çıkmayı hiç canım istemez.
Çalıştığım zamanlardaki erken kalkışlarımın ecirini çıkarıyorum

Eski 21.02.2021, 00:59   #4
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Akşamdan hazırlıyorum kıyafetlerimi gelci ne olacak bi pantolon bi gömlek
Sabahta İstanbul’ trağinde isyan etmemek için erkenden uyanıp işe gidiyorum.
Olgun ve yetişkin insan zaten bunları yapmaz.
Arthur'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 21.02.2021, 03:17   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Uyandığımda çok sinirli oluyorum, kahve içmeden müzik dinlemeden sakinleşemiyorum.

Kıyafetlerimi de akşamdan hazırlamıyorum. Planlı birisi hiç değilimdir. Hayatımda herşey doğaçlama gelişiyor.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
asla, gereken, sabahları, yapmamanız

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler