Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler > Yaşamıyla İz Bırakanlar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 10.07.2011, 22:46   #1
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Benim Gözümden Bir Polisin Günü...

Ben Banemin A.

Behzat Ç. den aşırma gibi gözüksede aslında sondaki harf rütbe olarak geçmekte bizde. Kendileri 4. sınıf polis olduğu için alfabenin 4. harfiyle kodlanmıştır. Ehh! Benim"A" yı açmama gerek kalmadı sanırım.

Büyük ilin küçük ama şirin bir karakolunda bir günün nasıl yaşandığını görmek ve sizlere bu raporu sunmak için geceden düştüm yollara. Sabah 8 gibi otogardan, karakolda görevli arkadaş gelip alacaktı beni. Operasyon planlanandan yarım saat geç ama sağlam bir şekilde başladı ve buluşma gerçekleşti.

Önce rakipler sağlı sollu kroşelerle birbirini yoklamaya başladı, ardından Banemin bir sağ direk gösterdi ama karşılık gecikmedi. "Direklerarası İstanbul'da kaldı bana buradan orayı göstermen mümkün değil ben sana şu sol tarafta ki Bornova’yı göstereyim" dedi yanımdaki arkadaş ve çevreyi bana tanıtmaya çalışarak karakola giden yolu bitirmeye başladık... Ya gün güzel başladı işte...

Kısa bir mola verdi bir pastanenin önünde ve o şehrin insanları cimriliklerini gizlemek için peynirsiz yaptıkları "Talaş böreği"nin adını değiştirip "Boyoz" dedikleri şeylerden bir torba dolusu aldı. Gerek yoktu aslında ama acayip açtım.

Karakola varmıştık ve önünde küçük bir bahçe ve çardağı olan o şirin Karakolun memurlarının sıcak "hoşgeldin" leri arasında çardaktaki bir masaya kurulmuştum. Elleriyle yaptığı çay servisi mükemmel değildi, hele çayın yarısını tabakta getirmesinin nedenini çözmeye çalışıyordum. Boyozu bandıra bandıra yemek için yapmış olabilir diye onun başlamasını bekledim. Sebep o değilmiş. Çayı resmen tabağa dökmüş getirirken.

Güzel bir sohbet ve ısınma turlarıyla zaman akıp gidiyordu. İş fazla yoktu ve karakol bölgesinde ekip otosu ile seyrederken, karakol amiri telefon etti ve kendisini alıp alamayacağımızı sordu. Amir beyi de otoya alarak Karakola doğru yola koyulduk, bu vesileyle Amir ile de tanışmış oldum. Karakola yaklaştığımız sırada telsizden geçilen anonsla bölgemizde şahsa karşı silahlı bir saldırı olayı yaşandığını öğrendik ve hemen olay yerine intikal ettik. ("intikal" terimlere çabuk ısındım)...

Bizden önce gelen bir ekip daha vardı ama benim arkadaş ve Amir olayı hemen ele aldılar ve yönlendirmeye başladılar işleri. Ambulansla yaralı hastaneye gönderildi, ayaküstü şahitler dinlendi ve zanlının bilgilerine ulaşılarak hemen ekipler yakalanması için yönlendirildi. Yarım saat bile geçmemişti ki zanlının gözaltına alındığı ve karakola getirildiği bilgisi bize ulaştı. İlgiyle izliyordum yanımdaki arkadaşımı ve ilk defa böylesine bir olaya bu kadar yakından şahitlik ediyordum (Ben mali polisim)... Amir de dahil olmak üzere tüm memurlar yanımdaki arkadaşın bilgisi ve tecrübesinden faydalanmaktaydı. Olay yeri inceleme işine başlamış delilleri toplarken bizde karakolun yolunu tuttuk. Yapılması gereken çok iş vardı ve görev beni bekliyordu...

Karakolun bahçesine girer girmez arkadaş sivil polislerden bilgi almaya başladı ve koşuşturmanın içine daldı yine. Bende görev bilinci gelişmiş biri olarak Karakolun olmazsa olmazı ve en önemli memurunun yanına gittim derhal. Vakit değerliydi. Kafamı onun ofisine! uzatıp " o demliğin içinde benim içinde çayın var mı?" diye sordum. Gülerek "olmaz mı?" dedi "yeter ki bir bardak bulayım" diye de ilave etti. Bardağı buldu çayımı aldım ve bahçede çardağın altındaki yerimi alarak bahçeye dolmuş cinayet masası ve sivil ekiplerin konuşmalarına kulak misafirliği ediyordum. Sonuçta harbiden misafirim ve bunda ayıp birşey yok tamam mı?

Ama bu arada hiç boş durmuyordum ve 4. bardak çay için ocağın yolunu tuttum. Görevli bayan beni bir kez daha karşısında görünce "Aaa! çay bitti ama" dedi. (kaba şey) Bende "zaten içmeyecektim sadece bardağı getirdim lazım olur" diyerek kuyruğu dik tuttum.

Daha sonra yanıma gelen arkadaşla kademe, olay yeri, hastane ve karakol arasında turlamaya başladık. Yol boyunca telefon susmuyor ve yanımdaki arkadaş her türlü organizasyonu yapıyor ve sanığın bir an önce hakim karşısına çıkarılması için çaba harcıyordu.

Bu koşuşturma esnasında yine karakola gelmiştik ve sanığın sağlık raporu için hastaneye götürülmesi gerekmekteydi. Arkadaş bahçe kapısının oradan çardakta amirle oturmakta olan bana "hadi gel" diye el işareti yaptı. Bende elimle " sen git ben buradayım" işareti yaparken bir taraftan da amire söylenmeden edemedim." Yahu bir işide bensiz yapsınlar artık değil mi?" dedim. Amir bir kahkaha attı ve "haklısın valla sabahtan beri bizle beraber koşturup duruyorsun" dedi. O arada hastaneye giden arkadaş yine beni unutmamış ve karakolun yanındaki kahveden çay göndermiş. Bir tepsi ve içinde 5-6 çayla yaşlı bir adam karakol bahçesinde "Banemin A" kim diye sorup duruyordu. "Benim" dedim ve o zaman çayın bana gönderildiğini söyledi. İçim yanarak sadece tepsiden birini aldım ve diğerlerini oradaki memurların içmelerine seyirci kaldım. Ama çayı içerken de o kadar karmaşanın ve işin arasında benim çayımı unutmayan arkadaşıma kanım iyice bir kaynamaya başladı. (Aklına birde kahve servisi gelseydi aramızdaki ilişki aşk boyutuna bile geçebilirdi o an için )

1 saat kadar sonra yine arabadaydım ve kademeden aldığımız tamirciyi tekrar kademeye bırakmak için yoldaydık. Önümüzde bir araba bozulmuştu ve içindeki bayan şoför çaresizdi. Arkadaş arabayı sağa çekti hemen ve tamirciye "yolda kalmış bir bakalım belki elinden birşey gelir ve yardımımız dokunabilir" dedi. İndiler arabadan tamirci direksiyona geçti ve bir şekilde arabayı çalıştırıp ilk benzinciye kadar kadını getirdik. Görevi değildi ama insanlığının gereğiydi. Sevdim.

Bir ara yine soluklanma fırsatı bulduk ve karşılıklı çay içiyorduk çardakta. iki delikanlı ellerinde tahliye belgeleri ile gelmiş ve evden çıkmayan kiracılarının çıkarılması için yardım istiyorlardı. Bir memur gidileceğini söyledi ama tecrübe ve bilgi yine devreye girerek, bunun görevleri içinde olmadığını, bu işi avukatın halletmesi gerektiğini ve polisin sadece orada güvenliği sağlamak için bulunabileceğini söyledi. Ama çocukların avukat bunları kararı aldıktan sonra başından savmış ve çocuklar çaresiz kalmışlardı. Onlarla gidebileceğimizi ve tahliye için konuşacağını ama karşı taraf bir itirazda bulunursa yaptırım gücü olmadığını ve bir şey yapamadan geri geleceğimizi söyledi. Bu kadar işi arasında yanımıza 2 memur ve çocuğu alarak sadece zorda kalmış bir vatandaşa yardım edebilmek adına o sıcakta yollara düştük. Sorunu görevleri arasında olmadığı halde yine çözmüştü.

Hani hep görevini yapmayan memurlardan haklı olarak çokça şikayet ederiz ya!.. Bir de görevi olmasa bile vatandaşı geri çevirmeyip çözüm üretmeye çalışan ve elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan ender memurların hasretini çekeriz ya!..

Heh! işte. O memurlardan birinin arkadaşım olduğunu görmek ve onu bu şekilde tanımak çok güzel bir duyguydu. Seviyorum be seni...

Koşuşturma içinde geçen bir günün ardından saati 17 yapmıştık ve bizim mesai bitmişti. Mesaiden sonra bize katılacak çok tatlı bir dostla buluşmak için yola çıktık karakoldan.

Bundan sonrası harika bir manzara eşliğinde salaş bir mekânda kurulmuş bir masa, fonda Tanju Okan'ın sesi ve şarkıları denizin sesine eşlik ederken, 3 kişilik harika bir sohbet.

3 kişilik dedim daha ne bekliyorsunuz. Yazı bitti.

Teşekkürler yaşatanlara...

Eski 10.07.2011, 22:55   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Benim Gözümden Bir Polisin Günü...

Sen hemen bir günde havaya girmişsin Banemin A., kenara çek istersen

O polisi ne kadar güzel anlatmışsın. İnsani yönünü biliyordum zaten, senin gözlemlemelerinle daha da iyi biliyorum artık.

Senin için güzel ve özel bir gün olmuş. Kolay kolay herkese nasip olacak birşey değil, iyi fırsat yakalamışsın. Espirili olarak anlatımın da çok güzel olmuş.

Seviyorum ben o polisi

Geçirdiğin özel günü bizlerle paylaştığın için teşekkürler Banemin ve ellerine sağlık.
16 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.07.2011, 22:59   #3
Kardelen26
Müdavim

Teşekkürler Banemin çok güzel anlatmışsın çok fazla tanımasakta sayende iyice tanımış olduk, bizde seviyoruz o polisi be
Eski 10.07.2011, 23:02   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

Temel olarak bir toplumda iyi insanların olduğu gibi tasvip edilmeyen insanlarda elbette olacaktır...

Buna paralel olarak görevli memurlarda da bu iki insan tasvirine illaki rastlanır... Kötüler bir şekilde elenir...

İyi insanların daha çok olması temennisiyle..

Ellerine sağlık, teşekkürler Banemin...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
Eski 10.07.2011, 23:25   #5
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Çay komasına girmemene sevindim

Bir sonraki ziyaretimde ben de o tatlı Dost ile Asansör'de şarap içmek yerine polis arkadaşımıza mı takılsam ne. Sıkı malzeme çıkar bu işten

Tatlı dost alınmasın, onu zaten çok seviyoruz
Eski 11.07.2011, 00:09   #6
Basakca
Müdavim

Hani bir his vardır. Altıncı mı on altıncımı orasını bilemem de, işte o his hiç yanıltmıyor. En azından beni...

Her ne kadar yakından tanımazsak da insani duygulara sahip olan, biri ile yüzyüze görüşme şerefine nail olmuşsun.

Her zaman dediğimi yine burada tekrarlayacağım. "Kaliteli insanlar kaliteli ortamlar yaratır." Mesleği ne olursa olsun...

657 ye tabi olmayan sade vatandaş olarak, her memuru aynı kefeye koyanlara bunun ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu bu vesile ile de ispatlamışsın. Bunun için sana ayrıca teşekkür ederim.

Gün boyu yanlarındaymışsn Fahri şeysi olarak bir gazoz kapağı vereydiler bari.

Son bir şey daha diyeyim de terlik kafama gelmeden tüyeyim.
Mali polisin asayiş karakolunda ne işi var yahu ?

Yine de iyi dayanmışlar.

13 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.07.2011, 00:40   #7
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Evet lale'nin de dediği gibi benim için çok özel ve güzel birgün oldu.

Yazıdaki polisimiz hepimizce malum zaten ve söylediklerinizin çok çok daha fazlasını hak etmekte.

Ama şımarma tehlikesi olmasa bile yine de abartmayalım

12 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.07.2011, 00:44   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

İnsanın yüzüne karşı söylenmiş gibi hee...

Utanırım ben...

* * *

Gaz vermiyorsunuzdur inşallah...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
13 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.07.2011, 00:48   #9
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Bundan 3-4 ay önce yanlış anlama ihtimalini bile göze alarak "seni seviyorum" demiştim.

Yüzüne karşı söylemek ayrı bir zevk veriyor insana.

Utanıpta bu zevkten mahrum etme bizi. Ayrıca kırmızı yanakta açtı seni.

11 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.07.2011, 00:48   #10
Yavuzhan
Gerçek Üye

Hey Allahım ya, gören de bir evliyadan bahsediyorlar sanır..

bildiğiniz deli yaw..

Ama iyi delilerden..

Ne derse desin.. küsemediğim delilerden..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
polisin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler