Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.04.2019, 01:09   #11
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Seçim sonuçları üzerine kısa notlar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Sizi daha iyi anlamak adına,

'Boş hamaset' diye nitelediğiniz seçim konuşmaları, iddiaları nelerdi mesela? Hamaset yapanlardan isim vermeniz gerekse, kimler geçer aklınızdan?

'Asıl belirleyici' olanın ekonomi olduğuna dair genel bir kanaat var evet. Yalnız, şöyle bir durum var. 'Asıl belirleyici' olanın ekonomi olduğu bir Türkiye'de, Cumhur İttifakı 24 milyon oy almış, muhalefet ise 18 milyon oy almış. Bu duruma göre, 24 milyon seçmenin birinci derecede problemi ekonomi olabilir mi, insanı düşündürüyo. Beka korkusu veya algısı amacına ulaşmış olabilir mi?

Henüz erken. Kazandı mı sizce?

Az bi tereddütüm var. Hükumetin hile iddialarıyla, muhalefetin hile iddialarının sonucu aynı mı olacak diye.

Henüz muhalefete bırakılan bir İstanbul yok. Var mı gerçekten?

Kısmen doğru olmakla birlikte, sizin de Hükumetin seçim kampanyasında yarattığı algının etkisinde kalmış olma ihtimaliniz olabilir mi? HDP'li biri, 'biz sırtımızı pekakaya yasladık' demiş. Seçim boyunca HDP'yi suçlamak adına en çok dillendirilen söylem buydu. Yaslamış mıdır sırtını? Yaslamıştır. Görünen köy gibi bir şey. Sonuç ne olmuştur? Linç edilmiş midir? Seçim kampanyasında HDP vebalı bir ekiptir. Oy keybetti. Peki, Öcalan kırkbin insanın katiliydi ve mahküm olmuştu. 'Öcalan'a sayın demeyi suç olmaktan biz çıkardık' demiştir Ak Parti. Hem de en tepedeki sözcüler tarafından dillendirilmiştir. Ak Partinin oyu artmıştır. Bu size de ilginç geliyor mu?

Bir de, Selahattin Demirtaş'ın şu an mahküm edilişinde, çözüm sürecinde işlediği suçlar var mıdır? Bu konuda bilginiz var mı diye soruyorum.
Cimcimeciği senin alıntılarından görebiliyorum konu o değil ama gördüğüm kadarıyla şu PKK konusu dışında cimcimecikle yer değiştirmşiş gibisiniz onun söylemesi gerekenleri sen söylüyorsun,
Hakikaten kimin tarafındasın!
Ne demek İmamoğlu İstanbul'u almadı daha! Sevinmiş gibisin.
Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.04.2019, 09:16   #12
Cimcimecik
Uzman Üye

Standart Cevap: Seçim Sonuçları Üzerine Kısa Notlar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
akp oy kaybetmiş değil. Belediye seçimlerinde mhp ile stratejik ortaklık yapmasının hata olduğu, bazı belediyeleri mhp ye kaptırdığı görüldü.

CHP nin de oyu hemen hemen aynı. Genel olarak %30 civarlarında. İttifak de en karlı çıkan mhp, sonrasında biraz olsun CHP oldu.

Herşey bir yana, akp nin oyu % 44... Ve böyle de devam edecek gibi görünüyor.

Tam bir bozgun olmadığı, AKP'nin hâlâ çok güçlü olduğu doğru. Ama yine de bir oy kaybı olduğu da gerçek. MHP desteğine rağmen pek çok yeri kaybetti.

MHP desteğine rağmen Batı illerinde kaybetti ama ironik biçimde bazı Doğu illerinde kazandı. Bu da, HDP üzerindeki baskının yanı sıra, asker ve polis oylarıyla olduğu gibi, kayyum atanan bazı belediyelerdeki olumlu icraatların da etkisiyle gerçekleşmiş olabilir.

İyip balonu söndü. Tek bir yer bile kazanamayıp TKP'nin bile gerisine düştü. Tabii TKP'nin kazandığı tek ildeki zaferi de onun kendi başarısı değil, diğer bazı sol grupların da yer aldığı ittifakın başarısı. PKK tehdidi ters tepmiş görünüyor.

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.04.2019, 09:27   #13
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Bu cenazelere katılma işi biraz karmaşık bir meseledir. Öyle birilerini suçlamak için slogan atmak şeklinde söylemek bize mahsus bir şey oldu. Sosyal psikolojik yönü nedir diye şöyle adam akıllı bir soru sormadan, ezberci laflarla, sloganlarla bir şeyler dediğimizi sanıyoruz. Önemli bir şey demiş olmuyoruz tabi.

Şimdi, siz, biz, bizimkiler falan, bir köyde yaşıyoruz. Köyün kızları oğlanları, şu veya bu şekilde, kandırılarak veya inandırılarak dağa çıkarılmış. Bunlar öldürülmüş. Biz o köyde, o ölenlerin cenazesine, taziyesine hiç gitmeyiz, öyle mi? Nasıl olacak bu iş? Bu iş karmaşık iştir. Öyle laf atmakla açıklanacak bir iş değildir. Pekakalı cenazesine katılan AKP'liler diye araştırsak, en az yirmi tane kesin buluruz. Hiç araştırmaya gerek yok ben biliyorum. Ve HDP'lilerin de bunu dillendirdiklerini ben dinledim. Siz dinlemediniz mi? Ak Parti bu kişiler için ne yapmıştır? Sorum açıktır.

Mesela, en az HDP veya PKK'lılar kadar, Kadir Mısıroğlu'nun '10 Kasım'da dokuzu beş geçe tuvalete gidin ve sifonu çekin dediğini, herkes biliyo. Bu kişiyi ziyarete giden Erdoğan ve Diyanet reisi, bu milletin düşmanı mıdır? Onların mahallenin adamı kardeşim, mahallenin adamı. Hastalanmış ziyaretine gidiyo. PKK'lı cenazesine gitmekten farkı nedir? Tekrarlıyorum, nedir farkı? Yaşadığınız mahallenin sosyal psikolojisi.

Canlı bombanın cenazesine katılmak o dediğin türdeki gibi sıradan bir mahalle taziyesine katılmaktan çok farklı idi. Video görüntülerine bakabilirsin. Sloganlar, konuşmalar, zafer işaretleri, vb ile canlı bombanın ve terör örgütünün propagandasına katılan bir HDP'li milletvekili...

Aynı HDP'li vekiller mesela bir IŞİD'linin cenazesine de gider miydi acaba?..

Kadir Mısırlıoğlu'nu ziyaret ile aynı şey değil bu. Ben de o adamdan zerre haz etmem. Onu ziyaret edenleri de siyasal açıdan kınıyorum. Ama yine de aynı şey değil. Birisinde onlarca kişinin canına kıymış bir katil söz konusu. Onun şiddeti benimsemiş hareketinin savunusu söz konusu...

Alıntı:
Tırnak içindeki cümlenizi aratın, kulağınızla dinlersiniz efendim. Başbakan yardımcısı sıfatıyla Bülent Arınç. Yalanı hilafı yoktur.

Evet, haklısın, doğruymuş. Ben unutmuşum bunu. Teşekkür ederim.

Ancak bu da olması gereken bir şey. "Sayın" demek suç olamaz. Terör, şiddet suçtur, ama birine "sayın" demek suç olmamalıydı zaten.

Mesela Yalçın Küçük 90'lı yıllarda Öcalan'a "kardeşim" diyordu ve bu nedenle yargılanıp beraat etti.

Alıntı:
Anladım. Bir eklemede de ben bulunayım. İstanbul'da, 2014 yerel seçimlerinde, Ak Partili adayın oyu yüzde 48. MHP'nin oyu da yüzde 4.

2019 İstanbul seçimi: Cumhur adayı yüzde 48.

MHP seçmeni, HDP'yle birlikte İmamoğlu'na neden oy vermiştir? Bu da bir ironi midir?
Tabii... Öyle olmuşsa o da bir ironidir.

Bertrand Russell
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.2019, 12:08   #14
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Canlı bombanın cenazesine katılmak o dediğin türdeki gibi sıradan bir mahalle taziyesine katılmaktan çok farklı idi. Video görüntülerine bakabilirsin. Sloganlar, konuşmalar,
Konusmalar derken, birilerinin sözleri kulagimda cinladi!.

Canli Bombalarin adresi belli ama, Patlamadan birsey yapamiyoruz!.

17 sene boyunca, Terörden beslenenlerin adresi böylece acik ortada.

Reyhanli katliaminin adreside, PKK Petrolünün ele gecirilmesinin bir plani olup, Amerika aciklarinda yakalanip, sorgulanan Tayyip Gemilerini gözden gecirince, adresi sadece bundan belli olmus durumda!.

Daha simdi o toplu fotoraftan bile bahsetmiyorum.

Araba Bombalari siparis verirken, gurup olarak cekilen fotograflar, twitterre zafer pozlariyla sunulan resimler ortalardaydi.

Daha sonra, Reyhanli Araba Bombalarinin Ankaraya yolculukta oldugunu bildiren BND´den sonra olan telasi gördükce, tam tamina 6 saat bir süre icin inlediler!.

Böylelikle Terörden 17 sene boyunca beslenenler acik ortada!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.04.2019, 13:30   #15
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Anlamıyorum, hala daha insanlar HDP = PKK gözüyle bakıyor...HDP Türkiye Cumhuriyeti'ndeki " yasal/legal " pir siyasi partidir...Bizlerin " demokrasi ve özgürlük " kavramlarına bakış açımız biraz sığ olduğundan bunu bir türlü ayıramıyoruz diye düşünüyorum...Böyle olunca konu gelip " dokunulmazlık " konusuna da otomatikman dayanıyor...Dokunulmazlığı adi suçlar için, rant için, görevi kötüye kullanmak için, hatta vatana ihanet için bile sıkı sıkıya korurken, fikir/düşünce söyleme konusunda dokunulabilir olunması yönünde görüş beyan ediyoruz bir bakıma...

Kişiler kürsüye çıkıp, Türkiye'nin bölünmesini istiyorum dese ne olur...? Bu bir fikir/düşünce özgürlüğüdür ve " kürsü dokunulmazlığı " kapsamındadır...Aynı kişi bölünme için silahlı illegal örgütlere destek veriyor ve bu maddi kanıtlar ile destekleniyor ise işte o zaman kürsü dokunulmazlığı kalmaz...

Şimdi HDP içerisinde kaç milletvekili, kaç il başkanı veya yönetimi, kaç ilçe başkanı veya yönetiminde bulunanlar teröre MADDİ/FİİLİ destek veriyor...? Bunlar tesbit edilmiş mi, yoksa " afaki " bir söylem ile karalama, kara propaganda mı yapılıyor...?

Aynen kürsü dokunulmazlığındaki " fikir / düşünce özgürlüğü " basın için de, sıradan vatandaş için de geçerlidir...Evrensel İnsan Hakları bildirgesi düşünceyi suç görmez...Sıradan vatandaş ta " Türkiye bölünsün " diye düşünebilir, " Kürdistan kurulsun " diye de düşünebilir, farklı düşünceleri de kafasında oluşturabilir, düşündüklerini " söyleyebilir "...Bunun neresi suç...?

Ama görüyoruz ki CHP ye büyük şehirlerde giden HDP oyları aslında PKK nın verdiği oylar...!

Bu nasıl bir mantık, nasıl bir izan, nasıl bir kafa yapısı...!

Siyasi partilere oy veren insanlara HAKARET değil midir, onlara yapılan TERBİYESİZLİK değil midir, ileri boyutu o vatandaşlara İFTİRA değil midir...?

Ayrıca dünyada bir çok hem silahlı kanadı, hem siyasi kanadı olan yapılanmalar mevcuttur, geçmişte de olmuştur...IRA gibi, ETA gibi...Bunların silahlı kanadının nasıl yok edildiğini biraz incelersek, askeri müdahaleler ile bitirilemediğini görürüz...Farklı tedbir ve önlemler ile o örgütlere katılımı engelleyemediğiniz sürece bugün PKK gider, başka bir örgüt gelir...Siz ekonomik olarak bölge sorunlarını çözemezseniz, hatta ülkenin ekonomik sorunlarını çözemezseniz, eğitim sorununu aşamazsanız, feodalizmi yok edemezseniz, illegal örgütlere de katılım kaçınılmaz olur...Devletin veremediği ve yeşertemediği umudu, illegal örgütler verir...

Doğu ve güneydoğuda halen FEODALİZM devam ederken, büyük şehirlerde feodal yapı kendi iç denetimini tam yapamaz haldedir...Nedenlerinden biri olarak doğu ve güneydoğuda oylar AKP ye giderken, batıda CHP ye gitmektedir...Ayrıca HDP de düşünceme göre kendi içerisinde bir mücadele veriyor...PKK gölgesinden çıkabilme veya PKK gölgesinde devam etme mücadelesi...Ki genel başkanları Selahattin Demirtaş'ın da bu konuda ipinin çekilmeye çalışılmasının nedeni de budur...Çünkü Selahattin Demirtaş, HDP'ye gelmiş olan, gelmiş geçmiş en etkili bir genel başkan...Konuşmaları toplumu, hatta HDP taraftarı olmayanları bile etkileyebiliyor...Hitabet gücü yüksek...O yüzden iktidar için tehlikeli...O yüzden PKK(Öcalan avaneleri) için tehlikeli...

Güneydoğuda oyların AKP ve HDP arasında bölüşülmesinin ardında bu iki neden yatmaktadır...Biri halen feodalizmin etkin olması, diğeri ise Selahattin Demirtaş'ın PKK dışında partiyi yürütme çabası...

Batıda ise feodalizm oy sandığında etkisini fazla gösteremediğinden, HDP seçmeni, Selahattin Demirtaş'ın üstlendiği misyonu devam ettiriyor ve gidiyor AKP nin karşısındaki ( dikta rejiminin karşısındaki) güce oyunu veriyor...

Her iki bölgede de HDP seçmeninin içerisinde PKK taraftarı var mıdır, evet olabilir...Ancak kimsenin alnında yazmıyor " ben PKK lıyım " diye...Dolayısıyla basında da yapılan yorumlar işin şirazesini kaçırıyor...HDP yi siyasaldan kırsala itmeye çalışıyorlar, toplum da bunu yiyiyor...

Bu seçimlerde, ekonomi, beka, eğitim, işsizlik, eyt, adaylar, hepsi etken olmuştur bana göre...Herkes kendi bulunduğu noktadan bakarak gitti oyunu kullandı...

Ayrıca siz insanları Fetöcü diye mimleyip yargısız infaz yapacaksınız, işlerine engel olacaksınız, hatta işten el çektirerek aile facialarına sebep olacaksınız, dönüp sonra o insanlara (etrafa duyurmadan) " pardon " diyeceksiniz ve o insanlar size darılıp gücenecek, her zaman AKP ye genelde oy verirken şimdi dönüp o küskünlükle CHP ye oy verecek....Ve dönüp onlar için Fetöcüler de CHP ye oy verdi diyeceksiniz...!

Ergenekon, Balyoz, Fetö, Yargı, Emniyet...mağduriyetleri oluşturacaksınız, hayatları allak bullak edeceksiniz, sonra da onlardan ve onların çevresinden AKP'ye daha önce verdikleri aynı desteğin gelmesini bekleyeceksiniz...Olacak iş değil...

Ekonomiyi batıracaksınız, tarım ülkesinde çarşı-pazar el yakacak ve çiftçiliği batıracaksınız, hayvancılık ülkesinde hayvancılığı batıracaksınız, sonra da o vatandaşlardan " hadi yine bizi destekleyin " diyecek, desteklenmediğinde " işte bunlar zillet, bunlar terörist, bunlar fetöcü " diyeceksiniz...Olacak iş değil...

Akıl lazım, izan lazım...!

Sağlıcakla kalınız...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.2019, 18:22   #16
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
yer değiştirmşiş gibisiniz onun söylemesi gerekenleri sen söylüyorsun,
Hakikaten kimin tarafındasın!
Ne demek İmamoğlu İstanbul'u almadı daha! Sevinmiş gibisin.
Rosebud sen anlamış olman lazımdı diye düşünüyorum. Cimcimecik'e İmamoğlu'nun mevcut durumu hakkındaki fikri nedir, onu ağzından almaya çalışıyorum. Yani, 'İmamoğlu seçilmiş midir' sorusunun yansıttığı tereddüt, benim tereddütüm değil, Cimcimecik'in tereddütü var mıdır, bunu ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Ama Cimcimecik, ya dikkatinden kaçtı veya da fikrini açıklamak istemedi ki cevap vermemiş. Durum budur.
Eski 03.04.2019, 18:27   #17
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Rosebud sen anlamış olman lazımdı diye düşünüyorum. Cimcimecik'e İmamoğlu'nun mevcut durumu hakkındaki fikri nedir, onu ağzından almaya çalışıyorum. Yani, 'İmamoğlu seçilmiş midir' sorusunun yansıttığı tereddüt, benim tereddütüm değil, Cimcimecik'in tereddütü var mıdır, bunu ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Ama Cimcimecik, ya dikkatinden kaçtı veya da fikrini açıklamak istemedi ki cevap vermemiş. Durum budur.
Bunu bana doğrudan sorsaydın cevap verirdim ve şimdi veriyorum. Tabii ki İmamoğlu seçilmiş görünüyor.

Yani öyle büyük çaplı hile olmasını mümkün görmüyorum. Sonuç ortada. Ufak tefek oynamalar sonucu değiştirmez herhalde.

Bunu neden doğrudan sormadın? Ben biraz kalın kafalı olurum bazen. Açıkça sormalısın.

Bertrand Russell
Eski 03.04.2019, 18:48   #18
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Şimdi HDP içerisinde kaç milletvekili, kaç il başkanı veya yönetimi, kaç ilçe başkanı veya yönetiminde bulunanlar teröre MADDİ/FİİLİ destek veriyor...? Bunlar tesbit edilmiş mi, yoksa " afaki " bir söylem ile karalama, kara propaganda mı yapılıyor...?

Aynen kürsü dokunulmazlığındaki " fikir / düşünce özgürlüğü " basın için de, sıradan vatandaş için de geçerlidir...Evrensel İnsan Hakları bildirgesi düşünceyi suç görmez...Sıradan vatandaş ta " Türkiye bölünsün " diye düşünebilir, " Kürdistan kurulsun " diye de düşünebilir, farklı düşünceleri de kafasında oluşturabilir, düşündüklerini " söyleyebilir "...Bunun neresi suç...?
Fikirler biraz da tehlikeli olmalarıyla değer kazanırlar. Tehikesiz fikirler, körler sağırlar birbirini ağırlar gibidir.

Şimdi düşünüyorum ve soruyorum; Pekaka'yı övmek mi daha tehlikelidir, fetöcülerin kozmik odaya girmelerine izin vermek mi?

Bir not düşme ihtiyacı da hissettim. Ben Türk'üm ve pekakaya mekakaya pas vermem.
Eski 03.04.2019, 18:58   #19
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Bunu bana doğrudan sorsaydın cevap verirdim ve şimdi veriyorum. Tabii ki İmamoğlu seçilmiş görünüyor.

Yani öyle büyük çaplı hile olmasını mümkün görmüyorum. Sonuç ortada. Ufak tefek oynamalar sonucu değiştirmez herhalde.

Bunu neden doğrudan sormadın? Ben biraz kalın kafalı olurum bazen. Açıkça sormalısın.
Yok est. Doğrudan sordum aslında da dikkatinizden kaçmış sanırım. Şu yazdıklarıma da katılır mısınız?

Geçen Haziran seçimlerinde, Erdoğan, sandıkların daha yüzde otuzu açılmamışken, balkon-zafer konuşması yaptı. İmamoğlu kazandığını ilan ettiğinde, İstanbul oylarının yüzde 98.8'i sayılmıştı. Şu an aynı Erdoğan ve çevreleri ciddi bir çelişki içerisindeler. Aynı şekilde, Adalet Bakanı Bozdağ da, CHP, yenilgisini örtbas etmek için, Cumhurbaşkanı'nın zafer ilan etmesini eleştiriyo demişti. Bunları ben çok net hatırlıyorum.
Eski 03.04.2019, 19:05   #20
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Yok est. Doğrudan sordum aslında da dikkatinizden kaçmış sanırım. Şu yazdıklarıma da katılır mısınız?

Geçen Haziran seçimlerinde, Erdoğan, sandıkların daha yüzde otuzu açılmamışken, balkon-zafer konuşması yaptı. İmamoğlu kazandığını ilan ettiğinde, İstanbul oylarının yüzde 98.8'i sayılmıştı. Şu an aynı Erdoğan ve çevreleri ciddi bir çelişki içerisindeler. Aynı şekilde, Adalet Bakanı Bozdağ da, CHP, yenilgisini örtbas etmek için, Cumhurbaşkanı'nın zafer ilan etmesini eleştiriyo demişti. Bunları ben çok net hatırlıyorum.
Hafızam zayıftır. Erdoğan, oyların çoğu sayılmadan ve zaferi kesinleşmeden zafer konuşması yapmaz diye düşünüyorum. Ama öyle olmuş diyorsan doğrudur.

Bertrand Russell

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kısa, notlar, seçim, sonuçları, Üzerine

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)