Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.03.2021, 15:52   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart C Vitamini Her Gün Kullanılmalı mı

C Vitamini Her Gün Kullanılmalı mı?

Covid-19 ile birlikte gıda takviyelerine talep arttı. Dünyada en çok tercih edilen vitamin olan C vitamininin fazla ya da az kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Önemli olan fazla ilaç değil; doğru ilacı, doğru dozda kullanmak.

Her geçen gün dünyadan gelen güzel haberler umudumuzu tazelerken, vücudumuzu da yenilemek ve güçlendirmek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyoruz. Yüzyılı aşkın süredir hayatımızda olan vitaminlerin çoğunu vücudumuz üretmediğinden besin ya da takviye ilaç olarak dışardan almak zorundayız. Vitaminler; büyüme ve gelişme fonksiyonlarında görev alarak, kolajen ve kemik gelişiminde rol oynuyor, viral ve mikrobik hastalıklara karşı koruma görevi görüyor. Yağda çözünen vitaminlerin fazlası vücudumuzda depolanırken, suda çözünen vitaminlerin fazlası idrarla atılıyor. Suda çözünen C vitamini ise tüm dünyada en çok kullanılan vitaminlerden.

Pandemiyle kullanımı daha da artan C vitaminini yakından tanıyor muyuz? Eksikliğinde ya da aşırı kullanımında nasıl belirtiler yaşayabiliriz? Günlük alınması gereken doz nedir?

► Direnci artırır: C vitamini soğuk algınlığı, nezle, grip gibi mevsimsel hastalıklarda direnci artırır. Demir içeren besinleri ve demir eksikliği tedavisinde kullandığınız ilaçları C vitaminiyle almanız tedavinin etkinliğini artırır. Yara, yanık tedavisinde, sigara kullanımında ve tiroit bezinin aşırı çalışması durumunda C vitaminine ihtiyaç duyabilirsiniz. C vitamini yetersizliğinde halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, hastalıklara dirençsizlik, depresyon, yaraların iyileşmesinde gecikme ve ciltte lekelenmeler görülebilir.

► Hastalıkların ilerleyişini azaltır: Astım hastalarının, C vitamini alımı hastalığın ilerleyişini azaltır ve tüm yaş gruplarında astım kaynaklı ölümleri azaltabilir. Kardiyovasküler hastalıkları olan hastaların, serum C vitamini yükselmesi hastalığın seyrini düşürebilir.

► Meyve ve sebzelerden karşılanabilir: Kırmızıbiber, lahana, turp, maydanoz, brokoli, çilek, portakal, kivi gibi sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin. Sebze ve meyveleri pişirmek ya da doğrayarak uzun süre bekletmek, C vitamini içeriklerini azaltır.

► Günlük doz aşılmamalı: Günlük alınması gereken C vitamini miktarı genellikle kadınlarda 75 miligram, erkeklerde de 90 miligramdır. İhtiyaç duyulan C vitamini miktarı yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, hastalıklar, kronik yorgunluk gibi durumlarda değişebilir. Sağlıklı kişilerde günlük alınan doz 2000 miligramı geçmemeli. Fazla C vitamini tüketmek, ishal ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir ve böbreklere de zarar verebilir.

İnternetten alınanlara dikkat!

♦ C vitaminleri gibi vitaminler ilaçtır ve internet siteleri aracılığıyla aldığınız vitaminlerin kalite ve güvenliğini mutlaka sorgulayınız.

♦ Doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Kronik hastalıklarınız varsa mutlaka eczacınıza bildiriniz.

♦ Vitamini günün herhangi bir saatinde alabilirsiniz. Her gün aynı saatte almanız vücudun uyumu açısından önemli.

♦ Aldığınız ürünün raf ömrü ve saklama koşullarına dikkat ediniz.

Derya Bektaş - Eczacı
Eski 03.03.2021, 16:47   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: C Vitamini Her Gün Kullanılmalı mı

C vitamini 2 aydır kullanmıyorum. Yeşillik, meyve filan yiyorsak her gün alıyoruz zaten. İhtiyacımız dışını da atıyormuşuz.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.2021, 02:05   #3
Canan
Çiçekci kız

İhtiyaca göre kullanmam gereken vitaminleri, marketlerde satılanlardan değil, eczanelerden alıyorum.

Aslında bol bol narenciye ve sebzelerden kırmızıbiber, maydanoz, brokoli vs. yediğime göre ayrıyeten C vitamini almama kerek yok diye düşünüyorum.

Zaten nezle grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı da dirençliyim ki, hastalanmıyorum.

Eski 18.03.2021, 03:14   #4
Rosebud
Müdavim

İnternetten toz halinde C vitamini almıştım fakat öyle ekşi ki daha ilk kullanımda mideme dokundu mecburen bıraktım, içilecek gibi değil, hani turşuya limon tuzu koyarlar ya onun kadar ekşi neredeyse.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.2021, 15:11   #5
Smashmouth
Süper Üye

C vitamini + Kelle paça + pekmez bunlar benim vazgeçilmezim hepinize tavsiye ederim
3 Üyemiz Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.2021, 16:33   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Sağlıklı kişilerde günlük alınan doz 2000 miligramı geçmemeli. Fazla C vitamini tüketmek, ishal ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir ve böbreklere de zarar verebilir.

Ben de bulunan imunol kapsülün içindeki c vitamini miktarı 80 mg. Her zaman meyve sebze tüketmiyorum. Bağışıklığım için kapsülünden kullanıyordum.
Her gün hangimiz 2000 mglık sebze meyve tüketiyor ki.. Nasıl hesaplıyorlar bu oranı?
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kullanılmalı, vitamini

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler