Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İnternet | Network

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.05.2019, 16:00   #251
KillEmAll
Yeni Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hattınızı Maksimum Hız Değerlerinde Kullanmak İstiyor musunuz?

Modemi yeni aldım, tabii arızası olabilir ama çok ihtimal veremedim ben. Ama evdeki iç tesisat uzun süredir değişmedi halı altında kalan kablolar var, hatta kablonun çoğu halı altında, orada ezilme vs gibi durumlar olmuş olabilir.

CAT5 kablosu bildiğim kadarıyla normal telefon kablosuna göre daha sağlam darbelere karşı, bu yüzden mi tavsiye ediyorsunuz yoksa veri transferi konusunda da daha sağlıklı mı oluyor?

Tabii şimdi siz böyle söyleyince benim de aklıma CAT5 kablo kullanacaksam modemin yerini değiştireyim diye düşündüm. Benim ev alttaki gibi, telefon hattının çıktığı yer ile bilgisayar arasında bir kolidor var o sadece kolidorun uzunluğu da 10 metre, salondaki telefon hattının çıktığı yer ile kolidordaki telefon arasında yaklaşık 3 metrelik bir telefon kablosu var, telefonun orada splitter var splitterdan da bilgisayar ve modemin olduğu odaya yaklaşık 13 metrelik telefon kablosu çekerek modeme bağlıyorum.

Bu durumda modemi telefonun yanına alıp, modemden odaya telefon kablosu yerine dediğiniz şekilde CAT5 kablosu ile interneti vermek çok daha sağlıklı olur sanırım? Hata bir de CAT5 mi CAT6 mı diye sorsam?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Ev tesisatında cat5 kablo kullanmanız yeterli olacaktır.

Değerlerde sorun yok gördüğüm kadarıyla, ev tesisatı yada modem kaynaklı bir sorununuz olabilir.

Splitter ev telefonu kullanmıyorsanız gerek yok.

Eski 13.05.2019, 17:58   #252
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

alacağınız kabloları duvara plastik çentikleme sayesinde sabitleyebilirsiniz.

e tabi bakır kabloya göre cat5 her zaman daha verimli olur.

cat5 ve 6 arasında çok fark yok. Eğer uzun bağlantılarda (10metre üstü) durumlarda belki veri kaybını önlemek açısından cat6 tercih edilebilir ama daha pahalıdır.

cat5 almanız yetecektir. ama yok benim birden fazla cihazım var. gigabit üstü bağlantım var bunu tam yetkide kullanmak istiyorum derseniz cat6 tipi alın.
Eski 13.05.2019, 22:53   #253
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi KillEmAll Mesajı göster
Modemi yeni aldım, tabii arızası olabilir ama çok ihtimal veremedim ben. Ama evdeki iç tesisat uzun süredir değişmedi halı altında kalan kablolar var, hatta kablonun çoğu halı altında, orada ezilme vs gibi durumlar olmuş olabilir.

CAT5 kablosu bildiğim kadarıyla normal telefon kablosuna göre daha sağlam darbelere karşı, bu yüzden mi tavsiye ediyorsunuz yoksa veri transferi konusunda da daha sağlıklı mı oluyor?

Tabii şimdi siz böyle söyleyince benim de aklıma CAT5 kablo kullanacaksam modemin yerini değiştireyim diye düşündüm. Benim ev alttaki gibi, telefon hattının çıktığı yer ile bilgisayar arasında bir kolidor var o sadece kolidorun uzunluğu da 10 metre, salondaki telefon hattının çıktığı yer ile kolidordaki telefon arasında yaklaşık 3 metrelik bir telefon kablosu var, telefonun orada splitter var splitterdan da bilgisayar ve modemin olduğu odaya yaklaşık 13 metrelik telefon kablosu çekerek modeme bağlıyorum.

Bu durumda modemi telefonun yanına alıp, modemden odaya telefon kablosu yerine dediğiniz şekilde CAT5 kablosu ile interneti vermek çok daha sağlıklı olur sanırım? Hata bir de CAT5 mi CAT6 mı diye sorsam?

Cat 6'latla cat 5'lerle uğraşma derim, eğer bütçen varsa aşağıdaki cihazdan al kablo derdinden kurtul, ben yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum niye daha önce almadığıma pişman oldum.

https://www.hepsiburada.com/zyxel-pl...-HBV000006HXAX

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.05.2019, 23:04   #254
KillEmAll
Yeni Üye
Standart Cevap: Hattınızı Maksimum Hız Değerlerinde Kullanmak İstiyormusunuz?

Bilgilerinizi aktardığınız için çok teşekkür ederim. Hepsiburada'dan CAT6 kablo siparişi verdim, modemi kolidora koyup odaya CAT6 kablo çekeceğim.

Bu arada deneme amaçlı 100MBPS hızımı 88MBPS'ye düşürdüm, 13'ten 16dB'ye yükseldi SNR Margin değeri ve sanırım şimdiye kadar herhangi bir düşme durumu olmadı.

CAT6'yı bağladıktan sonra çıkacak sonuçları da unutmazsam paylaşacağım belki faydası olur başka arkadaşlara da.

Alıntı:
O değerler şehir içinde hiç normal değil köyde anca bu değerlerde bağlantın olur uzaklıkla alakası yok bunun...

Ttnet desteğe twitter üzerinden ulaşmaya çalış(donanımhaber sayfasıda olabilir) en azından evine ekip gönderilmesini iste arıza kaydı çıkart bunu ısrarla iste.. o ekip evindeki tesisattan sinyal değerlerini ölçsün zaten ev tesisatında problem varsa onlar sana söyler.. yoksa sorunu kendileri hallederler..

yalnız sorununu yazarken biraz sert olmanda gerekebilir malum başka bir dilden anlamıyorlar..

telefon başında en fazla yapacakları port değiştirme olurki onuda zor yapıyorlar ama sinyalini ölçtürürsen en azından hata nerde olduğu belli oluyor ona göre bağlantını düzeltebilirsin...sorun kendi tesisatında çıkarsa cat5 denilen kablolardan al metresi 2-3 lira felandı sanırsam..

kolay gelsin şimdiden..

Eski 13.05.2019, 23:17   #255
KillEmAll
Yeni Üye

55TL'ye Nexans marka 30CM CAT6 kablo sipariş ettim, çok daha ucuzları vardı esasen, bu marka için iyi demişler bir kaç yerde, emin olmasam da madem iyi diyorlar alayım dedim, büyük ihtimal aralarında en azından sizin de dediğiniz gibi benim kullanımım için bir şey fark etmeyecek fakat acaba onu mu alsaydım gibi bir düşünce olmasın diye alayım dedim.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Cat5 ya da Cat6 kabloları normal internet kullanımında hiç bir fark vermezler.

[IMG]https://cdn-images-1.medium.com/max/1600/0*D9VOTak3c8It-EMv.png[/IMG]

Cat7 kabloları dahi var. Ama kullanımda Cat5, 6 veya 7 hiç bir fark göstermez.

Kullanım sınırı zaten 24 Mbps.

Hiç bir kablo ile o sınırı aşmayı bırakın tamamen yanaşamazsınız bile.

En dandik Cat5 kablo 10/100/1000 Mbps internet sağlıyor zaten.

Bizde zaten 24Mbps üzerine çıkma olsasılığı dahi yok.

Hani diyelimci bırakın Cat5, 6, 7' yi falan Cat10 kablo çıksa ne yazar?

Mesela Cat 10 kablo 20.000Mbps sağlasa sana en ufak bir fgaydası yok. Sen 24Mbps ile sınırlısın.

Eski 13.05.2019, 23:20   #256
KillEmAll
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Zamanında Linkys marka ürüne sahiptim, pek performansından memnun kalmamıştım ama açıkçası şu an benim kablolamayla ilgili bir sıkıntım olmadığı için pek böyle bir ürüne ihtiyaç hissetmedim. CAT 6 kabloyu aldım, yarın kargo yapılırsa ertesi günnü elime ulaşır, çok merak ediyorum bu gürültü olayına bir etkisi olacak mı diye.

Hayırlısı artık

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Cat 6'latla cat 5'lerle uğraşma derim, eğer bütçen varsa aşağıdaki cihazdan al kablo derdinden kurtul, ben yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum niye daha önce almadığıma pişman oldum.

https://www.hepsiburada.com/zyxel-pl...-HBV000006HXAX

Eski 15.05.2019, 14:26   #257
KillEmAll
Yeni Üye

Bende an itibariyle şöyle bir tecrübe edindim, odaya gelen telefon kablosu CAT6 kabloya göre SNR Margin değerini daha yüksek gösteriyordu

Yılların telefon kablosu ile 16dB SNR Margin değeri alırken CAT6 kablo taktıktan sonra 12.6 alıyorum

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Paran varsa en iyisini ve en pahalısını almanda sorun yok. Hiç olmazsa gözün arkada kalmaz.

Ancak CAT 5 kablo aynı CAT 6 gibi 1000 Mbps hız sağlıyor.

Ben şu anda CAT 7 kullanıyorum ama hız ölçümlerini hem CAT 5, hem CAT 6, hem de CAT 7 ile defalarca yaptım. Ayrıca hepsi değişik markalardan ama hızda hiç bir değişiklik görmedim. Hepsi hız bakımından aynı.

Çok daha pahalı olduğu için ve maalesef almış da olduğum için biraz da zorunlu olarak şu anda CAT 7 kullanıyorum. Ama dediğim gibi CAT 7 ile CAT 5 arasında bile en ufak bir fark yok.

Eski 15.05.2019, 15:03   #258
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Snr margin aslında sabit olması her türlü iyidir.

Sürekli dalgalı yada değişken olduktan sonra snr değeri yüksek olsa da sıkıntı oluşabiliyor.

Kendimden biliyorum. Benim bağlantı özellikle akşamları dalgalı seyrediyor. Snr 23'den 12'ye kadar düştüğünü biliyorum. En azından Hat zayıflamasının düşük olmasından kurtarıyor (Hat zayıflama değerleri 1 veya 1.5 değerlerinde geziyor) yoksa ikide bir kopardı.

Bunu araştırdım ve maalesef ki bunun sebebini de kablolara bağlıyorlar. Bakır kablo maalesef uzunluk arttıkça kalitesini kaybediyor. Fiber bağlantı yapılacak diyorlar bekliyorum ama yapacaklarını da sanmıyorum.
Eski 15.05.2019, 15:16   #259
KillEmAll
Yeni Üye

Anladım, inşallah sabit kalır. Benim en büyük problemim bağlantının sürekli kopmasıydı, bağlantı kopmazsa oh iyi kurtuldum derim yoksa boş yere uğraşmış olurum.

Tabii bir de duvardan gelen kabloyu da değiştireceğim ilk fırsatta. Binadan eve gelen kabloyu da belki sonraki aşamada değştirtirim ustaya, ustafa çağırma vs olacağı için hiç bulaşmak istemiyorum esasen ama son çare onu da deneyebilirim.

Bu arada güncel durum da bu şekilde, diğer değerleri hiç bilmiyorum ama onlarda da değişiklikler olmuş.

Alıntı:
Snr margin aslında sabit olması her türlü iyidir.

Sürekli dalgalı yada değişken olduktan sonra snr değeri yüksek olsa da sıkıntı oluşabiliyor.

Kendimden biliyorum. Benim bağlantı özellikle akşamları dalgalı seyrediyor. Snr 23'den 12'ye kadar düştüğünü biliyorum. En azından Hat zayıflamasının düşük olmasından kurtarıyor (Hat zayıflama değerleri 1 veya 1.5 değerlerinde geziyor) yoksa ikide bir kopardı.

Bunu araştırdım ve maalesef ki bunun sebebini de kablolara bağlıyorlar. Bakır kablo maalesef uzunluk arttıkça kalitesini kaybediyor. Fiber bağlantı yapılacak diyorlar bekliyorum ama yapacaklarını da sanmıyorum.

Eski 15.05.2019, 15:23   #260
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

total atteunation kısmında yazan upstream biraz anormal sadece..

bina derken apartmandan bahsediyorsun heralde.. dış tesisattan eve gelen kablodan bahsediyorsan ona kesinlikle bulaşma ceza yersin aman diyeyim.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
değerlerinde, hattınızı, maksimum

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)