Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri > Windows İşletim Sistemi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.07.2012, 02:00   #1
Insanlikarayan
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Birden Fazla Donanım

Belki herkes icin enteresan bir konu degil, ama böyle konu acilmadigi icin aydinlatayim dedim.

Platform olarak Win XP-Pro (Home da olabilr), Win Vista (her Vista olabilir) Win 7 (her Win 7 olabilir).

Bunlarin hepsini kullanmak isterseniz, tabiki bilgisayariniza yüklemis olmaniz lazim.

Burada cesitli sistemlerde calismanin iyi tarafi, eski programlariniz/oyunlariniz varsa, yeni donanimlarda isletme durumu olmadiginda, diğer eski donanimlarla calistirabilirsiniz.

Masa üstü bilgisayar: Isterseniz burada her sistem icin sabit disk kullanabilirsiniz, veya diskinizde yeteri kadar yer bulunuyorsa diski öyle ayarliyabilirsiniz.

Sabit disklerden baslayalim:

Elimizde üc sistem bulunuyor, her disk icin bir system.

Diskin birini bilgisayariniza takarsiniz, win xp cd´sinle calistirarak yüklersiniz, isi bittiginde, ayni isleri diğer sürümler için tekrarlarsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey bu durumda, yüklenmis diskleri cikartip, sadece yüklemek istediginiz diskin bilgisayarin icinde takilmis olmasidır.

Sürümler yüklendikten sonra, bütün diskleri bilgisayarin icine takabilrsiniz

Bütün disklere sürümler yüklendikten sonra, biostan, hangi systemle calismak istediginizi secip sürümleri calistirabilirsiniz. Bazi ana kartlar F12´ye basarakta bu imkani taniyor.

Simdide hepsini ayni diske yüklemeyi yapalım.

Biliyorsunuz ki, artik yüksek hafizali diskler o kadar pahali degildir.

Burada dikkat edilmesi gereken Formatlamayi ona göre göz önüne almak.

500 gig disk burada yeterlidir, yüklemeye basladiginizda da burada en eski sürümden baslanilir.

Örneğimizde oldugu gibi, XP, Vista, Win7.

Bilgisayari Win XP´le calistirip, yüklemeye geldiginde formati 80 gig olarak 500 gig´den yapilmasi yeter, simdilik, gerisinin formatlanmasina gerek yok.

Win XP yüklemesi bittikten sonra, bütün güncellenmesinin yapilmasini ben öneririm, disk birlestirmeyide yaparsanız temiz bir is olur.

Simdi diğer sürümü yüklemeden birde C:´yi Win XP olarak, ismini degistirirseniz, ikinci sürümü yüklerken yanlislikla win xp´yi silme probleminle karsilasmazsiniz.

Simdi Vista donanimina baslayabiliriz, yeniden Vista cd´sini bilgi sayariniza verip, cd´den calistiriniz.

Hard disk bilgilerine geldiginizde (Yüklerken) orada ilk yüklediniz Win XP, ve bos alanı göreceksiniz.

Bos alanda yeni bir bölüm yapmaniz gerekecek, (Benim tavsiyem) burada Vista icin 100 Gig'tir. Oraya Vistayi yüklersiniz.

Yükleme bittiginde, Vista hard disk´in MBR´ini yeni yazmis bulunacak, size ister XP´le, ister Vista´la calistirma imkani taniyacaktir.

Buradada simdi bütün güncellemeleri yapip, disk birlestirilmesi yaptirmanizi yeniden tavsiye ederim.

Hepsi bittiginde, buradada C:´nin ismini Vista olarak değiştirmenizi tavsiye ederim.

En azindan simdi, bak su salaga diye düsüne bilirsiniz, daha demin C.´ye XP adi vermemizi istemisti, simdide C:´yi vista olarak adlandirmamizi istiyor, ne dedigini bilmiyor diye düsünebilirsiniz.

Bunun yersiz oldugunu, bellekleri gördügünüzde, anliyabileceksiniz, daha evvel XP de verdiginiz, C:XP, vista calistiginda, D:XP olmus C:´nin isimsiz oldugunu göreceksiniz

Simdi gelelim sonuncu donanima, simdiye kadar Win XP´yi yükledik, güncellemelerini bitirdik.

Aynisini tabiki Win Vistaylada yapmis bulunuyoruz.

Kullandigimiz Hard disk´in toplam 180 gig´ini kullanmis bulunuyoruz.

Simdi gene bilgisayarimizi Win 7´le calistirabiliriz hard disk bilgileri ciktiginda yeni bir disk olusturup bununda 100 gig olmasini tavsiye ederim, ve oraya win 7´yi yükleyebilirsiniz.

Yükleme bittiginde göreceksiniz ki win 7, yeniden MBR´i öyle degistirmiski sizlere ister eski sürüm, yahut Win Vista, veya Win 7´le calisma imkani verecektir.

Burada söylenmesi gereken bir sey daha var, lazim olan programlariniz, Yazilim olsun (Office) veyahut baska programlarinizi, hangi systemle kullanmak istiyorsaniz, orayada yüklemeniz gerekmektedir.

Bir misal, Win XP´ye yüklediginiz programi (Office) win vista'da veya win 7'de calistiramazsiniz, orayada ayni programi yüklemeniz lazim.

Simdi gelelim harddisk´in geri kalan bölümüne, burayida formatlayip, özel dosyalarim dediginizde, kullanilabilecek bir system elde etmis olacaksiniz.

Belki simdi aklinizdan gecebilir, yahu gerisine neden win 8´i yüklemiyoruz diye.

Birincisi, gelecegi belli olmayan programlarla ugrasmadigim icin.

Ikincisi, Hard disk basina sadece 4 bölüm win´lerin yerel disk olarak tanidigi icin. (Virtualler haric)

Ücüncüsü, virus aninda dosyalariniz icin systemden ayri bir bölüm olmasi daha uygun oldugu icin.

* * * * * * * * *

Bu kadar isten sonra, fazla zaman aldigi icin, bir gün sizlere nasil sisteminizi yeniden ayni pozisyona getirebilceginizi göstercem.

Surular ciktiginda Forumda cevaplanir.

Bu arada LaLe hanimada yazilarimda yardimci oldugu icin "Tesekkür" ederim.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
8 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 07:45   #2
BirTürk
Üye

Standart Cevap: Birden fazla donanim.

Birden fazla işletim sistemi.. .) Güzel anlatmışsın emeğine sağlık. Uğraşmak güzeldir güzel bir sonuca varmak için. Ama artık insanlar "Sanal makine" olarak tabir ettiğimiz en yaygın olan "VirtualBox" 'ı tercih ediyorlar daha pratik ve kısa zaman alıyor.
Eski 02.07.2012, 12:48   #3
Hara-Kiri
Kayı Boyu'nun Torunu

Standart Cevap: Birden fazla donanim.

Forumda böyle bir konu gördüm gezinirken sanırım.
Eline Sağlık MBR'yi anlattığın için.
Birtürk sana katılmıyorum
Sanal makinenin yetersiz kaldığı yerler var kendimden yola çıkarak söylüyorum . SQL ve Apache gibi yazılımlarla işim olmadığı sürece çalıştırmıyorum ve donanımlarını kullanamıyorsun .
ve birde kötü işlerimde kullanıyorum sanal makineyi o yönden çok iyi Trojan ve keylogger gibi zararlı dosyaları ayıklamada temizlemede kullanıyorum
İnsanlıkarayan CW sistemi olsaydı +10 konuna verirdim

http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=75309
Gerçek şu ki; saat 12:12 olduğunda kimse seni düşünmüyor, şifreleri 1234 yapan insan hala yaşıyor, noel baba yok, tam karşıya geçerken kırmızı yanacak, istediğini alsan da aklın alamadığında kalacak, az kalan yemek daha lezzetlidir, pastayı kesen pasta yiyemez, gece tırnak kesersen ömrün kısalmaz ve sakın kendini başka dünyadan zannedip triplere girmeye kalkma. ne yazık ki pizzanın ambulanstan önce geldiği bir ülkenin en nadide vatandaşlarından birisin sen de.. Hayat işte. O bakımdan diyeceğim o dur ki ; Başımız toprak, sonumuz toprak; mühim olan, çamurlaşmadan yaşamak..

5 Üyemiz Hara-Kiri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 19:42   #4
Insanlikarayan
Müdavim

Standart Cevap: Birden Fazla Donanım

@BirTürk benim icin virtualbox fazla problem yaratmaz, 9 Tera hard diskle ve 24 giglik ramla virtual box icinde yeteri kadar ram ayirabilirim.

Sadece herkes benim gibi deli degil.

Yada sysprofilde fazla gezmedi.

Him geri kalan parcalar: MSI bing bang x pover, I7 950/1300 proz, Bluray yazici, 750 Wat trafo, HD 5850 gigabytten 4X 2 Tera, 1X1 Tera harddisk hepsi 6gig/s

Türkiyede
yasamasa bile!.
5 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 20:00   #5
Hara-Kiri
Kayı Boyu'nun Torunu

Aslında Virtual box'un yararlarıda var 2 işletim sistemine aynı anda ihtiyaç duyulan zamanda felan forumdada görmedim aslında bi anlatım olsa iyi olur .
Gerçek şu ki; saat 12:12 olduğunda kimse seni düşünmüyor, şifreleri 1234 yapan insan hala yaşıyor, noel baba yok, tam karşıya geçerken kırmızı yanacak, istediğini alsan da aklın alamadığında kalacak, az kalan yemek daha lezzetlidir, pastayı kesen pasta yiyemez, gece tırnak kesersen ömrün kısalmaz ve sakın kendini başka dünyadan zannedip triplere girmeye kalkma. ne yazık ki pizzanın ambulanstan önce geldiği bir ülkenin en nadide vatandaşlarından birisin sen de.. Hayat işte. O bakımdan diyeceğim o dur ki ; Başımız toprak, sonumuz toprak; mühim olan, çamurlaşmadan yaşamak..

5 Üyemiz Hara-Kiri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 20:06   #6
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Ah ne dediğinizi bir anlasam hiç laptopumu bilgisayarcıya verir, sonra da alın oldu diye geri verdirir, eve gelince de hiç olmamış olduğunu anlayıp, adamla kavga edermiydim?

Oturur evde kendim tamir ederdim
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 20:06   #7
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Konuya iki de bir girip bakıyorum, yazılanları okuyorum ama şifreleri bir türlü çözemedim.

Eğer bu yazışmaların altından kötü bir şey çıkarsa banlarım hepinizi he.

3 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 20:07   #8
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Konuya iki de bir girip bakıyorum, yazılanları okuyorum ama şifreleri bir türlü çözemedim.

Eğer bu yazışmaların altından kötü bir şey çıkarsa banlarım hepinizi he.

Yani kodlu mu konuşuyorlar diyorsun Banemin
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 20:08   #9
Insanlikarayan
Müdavim

Daha evvel baska biri yapmazsa, basladigim konunun sonunu getirdikten sonra, virtualbox´u anlatmaya baslarim.

Sadece bu kadar emek yaptiktan sonra, virus ani gelmeden, bütün systemin imagesene cekip nasil geri yazilir onu da anlatmam lazim.

Sadece, "sanirsam" yeniden benim yanlislarimi kontrol edicek bir sahis daha lazim olacak.

Türkiyede
yasamasa bile!.
4 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2012, 20:08   #10
Hara-Kiri
Kayı Boyu'nun Torunu

algorometri yazıp çiziyoruz
ne güldüm be

4 Üyemiz Hara-Kiri'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
birden, donanim, fazla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)