Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.02.2021, 17:16   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Mısır'da 'Dünyanın en eski bira fabrikası' Bulundu: Bir Seferde 22 Bin 400

Mısır'da 'Dünyanın en eski bira fabrikası' Bulundu: Bir Seferde 22 Bin 400 Litre Bira Üretiyordu

Mısır'ın Abidos antik kentinde 5 bin yıllık bir bira fabrikası bulundu. Tek seferde 22 bin 400 litre üretim yapabilen fabrikadan, kraliyet ritüellerine bira tedarik edildiği sanılıyor. Arkeologlara göre yapı, dünyanın bilinen en eski bira fabrikası.

Mısır'da arkeolojik yapılarda, dünyanın en eski bira fabrikası olduğu sanılan bir yapı ortaya çıkarıldı. Mısır Antik Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, yaklaşık 5 bin yıllık fabrikada bir seferde 22 bin 400 litre biranın üretildiğini düşündüklerini söyledi.

Mısırlı ve Amerikalı arkeologların ortaya çıkardığı kalıntılar, başkent Kahire'nin 450 kilometre güneyinde yer alan ve ülkenin en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan Abidos'ta bulunuyor. Bira fabrikasının, antik bir mezarlığın yakınlarında bulunduğu belirtildi.

Fabrikanın, antik Mısır'ın ilk hanedanlığını kurduğu kabul edilen ve MÖ 3100 yıllarında hüküm sürmüş Kral Narmer döneminde yapıldığı düşünülüyor. Veziri, fabrikanın 'yüksek üretim kapasitesine' sahip olduğunu söylerken, arkeologların her biri 20 metre uzunluğunda ve 2.5 metre genişliğinde sekiz adet üretim birimi bulduğunu aktardı. Her bir birimde, arpa-su karışımının ısıtılıp bira yapılması için kullanılan, iki sıra halinde dizilmiş 40'ar adet çömleğin yer aldığı belirtildi.

'KRALİYET RİTÜLLERİ İÇİN TEK SEFERDE 22 BİN 400 LİTRE ÜRETİM'

Kazı, New York Üniversitesi'nden Matthew Adams, Princeton Üniversitesi'nden Deborah Vischak ve Mısırlı arkeologların işbirliğinde gerçekleştirildi. Adams, antik Mısır'da kurban törenlerinde biranın kullanıldığının bilindiğini, fabrikanın mezarlığın yakınında inşa edilmesinin de kraliyet ritüellerine bira tedarik edilmesini amaçladığını söyledi. Amerikalı arkeolog, fabrikada çok büyük miktarlarda bira yapıldığını, bir seferde 22 bin 400 litre biranın üretilmiş olabileceğini belirtti.

Büyük nekropolleri ve tapınaklarıyla bilinen Abidos kenti, antik Mısır'da 'yeraltı tanrısı' ve 'ölülerin yargıcı' olarak kabul edilen Osiris'in de çok sayıda heykeline ev sahipliği yapıyordu. Kentteki nekropol alanı, Mısır'da tarih öncesi çağlardan Roma dönemine dek her devirde kullanılmıştı.

Antik Mısır'da bir bira fabrikasının yer aldığı bilgisi, ilk kez 1900'lerin başında İngiliz arkeologlar tarafından ortaya çıkarılmıştı. Ancak o dönemde bu fabrikanın yeri bulunamamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bira, bulundu, dünyanın, eski, fabrikası, mısırda, seferde

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler