Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.08.2020, 15:03   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Canlı Yayında Acı Gerçeği Haykırdı: “Salgın kontro

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Canlı Yayında Acı Gerçeği Haykırdı: “Salgın kontrolden çıktı”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Şu anda bulunduğumuz noktada salgın kontrolden çıkmış durumda çünkü aşağı yukarı 10 gündür iyileşen vaka sayısı sürekli yeni vaka sayısının altında seyrediyor” dedi.

VİDEO

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan korona virüs salgınıyla ilgili acı bir gerçeği açıkladı. Haber Türk TV’nin canlı yayınında konuşa Ceyhan, son 10 günde iyileşen hasta sayısının günlük hasta sayısının gerisinde kaldığını vurgulayarak “Salgın kontrolden çıkmış durumda. Şu anda bulunduğumuz noktada salgın kontrolden çıkmış durumda çünkü aşağı yukarı 10 gündür iyileşen vaka sayısı sürekli yeni vaka sayısının altında seyrediyor. Ne zaman onun üzerine çıkar istikrarlı bir şekilde yeniden kontrol altına aldık deriz o zaman” şeklinde konuştu:

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

Benim böyle bir iddiada bulunmam için ya da başkasının böyle bir iddiada bulunması için elinde veriler olması lazım. Ben şimdiye kadar ‘Bakın benim kaynağım şu, şu rakamlar açıklandı ama bu açıklandı’ diye bir ibare duymadım. Genellikle gözlemlerden ya da kişilerin ifadelerinden kaynaklanan şeyler. O yüzden devletin açıkladığı rakamlara güvenmemiz lazım.

“BÜTÜN HASTALARI BELİRLEMEK ZOR”

Ama benim söylediğim şey farklı. Ben diyorum ki, bütün verileri açıklasanız, en iyi şekilde test yapan ülkelerde bile kendi buldukları vakanın 10 katı kadar bulamadıkları vaka var. Çünkü bunlar ya çok hafif seyrediyor test kriterleri karşılamıyor onu, ya da belirtisiz seyrettiği için test yaptırmıyor. Kimler yakalayabilir bunları? Hepsini yakalayamazsınız ama belli oranda tarama testleri yapan ülkeler. Mesela bunu en fazla yapan ülke Katar. Bu ülkeler yakalayabilir. Bunları yakaladığı zaman zaten ölüm oranları çok daha düşük seyrediyor.

Bunun dışında ben o yüzden dedim ki bu turkuaz tabloda en az baktığım yer günlük vaka sayısı. Çünkü günlük vaka sayısının gerçek pozitif kişi sayısını yansıtmadığını biliyorum. Bu her ülke için böyledir, Türkiye’de test daha az yaptığı için daha fazla böyledir. Başka yerde 10 katıysa belki Türkiye için 20 katıdır.

“SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI”

Ama önemli olan burada başka şeyler var. Mesela iyileşen hasta sayımız. Bakın aradaki fark 700’lere geldi dayandı. Yeni vaka sayısıyla iyileşen vaka sayısı günlük vaka sayısı lehine 700’lere dayandı. Bu, şu demektir. Her gün 700, bunun 10 katı olduğunu düşünün, mesela dün Türkiye’de 7 bin kişi ortalama yeni virüs taşıyan kişi olarak topluma dahil olmuş. Dün bu civarda kişi hastanelere ekstra yük olmuş. Bu bence daha da önemli bir durum çünkü aylar önce diyordum ki bu salgının bir kontrol noktası var. İyileşen vaka sayısı günlük vaka sayısını geçtiği zaman tedbirleri kaldırmayı konuşabiliriz diye. Şimdi geldik baktık ki onların artık giderek aleyhine doğru gidiyor ve şunu söyleyebilirm: Salgın kontrolden çıkmış durumda. Şu anda bulunduğumuz noktada salgın kontrolden çıkmış durumda çünkü aşağı yukarı 10 gündür iyileşen vaka sayısı sürekli yeni vaka sayısının altında seyrediyor. Ne zaman onun üzerine çıkar istikrarlı bir şekilde yeniden kontrol altına aldık deriz o zaman.

Kaynak

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
canlı, ceyhan, gerçeği, haykırdı, kontro, mehmet, prof, yayında, “salgın

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler