Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.01.2021, 19:47   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Arrow Kulak Çubuklarının Mucidi Leo Gerstenzang

Kulak Çubuklarının Mucidi Leo Gerstenzang

Leo Gerstenzang (3 Haziran 1892 - 31 Ocak 1961), 1923'te ilk çağdaş pamuklu çubuğu veya Q-Tips'i yaratan Polonyalı-Amerikalı bir mucitti .

"Baby Gays" adını verdiği ürünü en çok satılan markalardan biri haline geldi. Gerstenzang'ın bu buluşu nasıl yarattığına dair birçok anekdot var.

Biri: 1923'te bir gün Leo Gerstenzang kendini karısı Ziuta'yı izlerken, temizlenmesi zor bölgelere ulaşmak için kürdanlara pamuklu çubuklar sürerken buldu .

Gerstenzang esinlenerek kısa süre sonra tek parça bir pamuklu çubuk üretti.

Diğeri de: Leo' nun güzel ve titiz karısı her banyodan sonra bebeğinin kulaklarını kürdana sardığı ufak bir pamuk parçasıyla temizlermiş, fakat en büyük problem kürdanın kırılıp veya pamuğun çıkıp kulak içinde kalmasıymış.

Hele hele bir gün annenin yanlış bir hareketi sonucu bebeğin kulağında zedelenme ve kanama olunca, Leo daha az riskli bir temizleyici yaratmayı aklına koymuş. Derken bildiğimiz pamuklu çubuğu bulmuş. İcat ettiği bu nesneye de ingilizce'deki Quality (Kalite) kelimesinin baş harfini koyarak "Q-tips" (Kaliteli Uçlar) adını vermiş.

Gerstenzang, Polonya'nın başkenti Varşova'da Yahudi bir ailede doğdu . 1912'de Chicago , Illinois'e göç etti . 1918'den 1919'a kadar, Amerikan Yahudi Ortak Dağıtım Komitesi'nin bir temsilcisi olarak Avrupa'ya döndü .

1919'da hala Chicago'da yaşıyordu ve 29 Eylül 1919'da orada vatandaşlığa alınmış ABD vatandaşı oldu. 1921'de New York'a taşınmıştı . Yeni ürününü pazarlamak için Leo Gerstenzang Infant Novelty Company adlı bir şirket kurdu. 1926 yılında, ürünün adını Baby Gays'den Q-Tips Baby Gays'e çevirdi, burada "Q" kalite anlamına geliyordu.

Sonunda Baby Gays kısmı kaldırıldı ve ürün basitçe Q-Tips olarak adlandırıldı. Leo Gerstenzang Bilim Kütüphanesi, onu Brandeis Üniversitesi'nde onurlandırıyor

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.01.2021, 22:05   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Kulak Çubuklarının Mucidi Leo Gerstenzang

Kulak çubukları güzel bir buluş olarak bilinse de, günümüzde, KBB doktorları şiddetle kullanılmamasını söylüyor.
Kulak kirini ileriye doğru itmesi bilgisini benimsedim ve, hiç bir zaman kullanmıyorum. Özellikle bebeklerde kullanılmaması gerekir.

Alıntı:
Leo Gerstenzang kendini karısı Ziuta'yı izlerken, temizlenmesi zor bölgelere ulaşmak için kürdanlara pamuklu çubuklar sürerken buldu .
Gerçi mucidin kulak çubuğunu icat etmesindeki neden de oldukça yerindeymiş.

Eski 29.01.2021, 23:24   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Kulak Çubuklarının Mucidi Leo Gerstenzang

Dünkü konu sayesinde kimin icat ettiğini merak etmiştim. O zamanlar için titizlere faydalı icat yapmış olsa da günümüzde hiçbir doktor tavsiye etmiyor ama evlerimizde de eksik etmediğimiz malzeme.. Özellikle eyeliner çekerken kuyruğunun kenarlarını temizlemek için kullanıyorum.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çubuklarının, gerstenzang, kulak, mucidi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)