Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.10.2010, 23:49   #3
Basakca
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Paşalimanı Adası (Erdek- Balıkesir)

Doğal Yapı

Paşalimanı adası genel olarak düzlüktür ve tarıma elverişlidir genel olarak tarım için kullanıldığı için ormanlık alan azdı.

İklim ve Bitki Örtüsü

Paşalimanı Adası Marmara'nın orta bölümünde bulunduğu için bölge iklimi gibi bazı özellikler taşır Akdeniz ikliminin birçok özelliğini yansıttığı gibi Karadeniz'in etkisi de kendini gösterir. Kış döneminde bu bölgenin güneyinde ve Akdeniz üzerinde oluşan hava akımları alanı orta ve doğu Avrupa üzerinde bulunan kuzey cephenin güney doğru kayması sonucu batıdan gelen kar ve yağmur getiren siklonların ve bunların cephesel faaliyetlerinin etkisinde kalır. Yaz dönemleri ise bu faaliyetler ortadan kalkar. Bunun yerini farklı bir sistem alır. Bu değişiş güneşin görünürdeki hareketi ile Büyük sahra üzerindeki yüksek basınç kuşağının Akdeniz üzerine yerleşmesi ve bu iklim bölgesinin Marmara'yı etkisel altına almasında ileri gelir. Adada ağaç azdır.

Yıllık ortalama yağış miktarı : 628.2 mm.
Yaz ayları ortalama sıcaklık derecesi : 24.5 cg.

İç Sular

İç suları yetersizdir.

(Şimdi aldığım habere göre kuzine sobalar yanmakta ve İstanbul'daki sağnak yağış orada da aynı şekilde devam etmektedir.)
Eğitim

Paşalimanı adasının tek okulu olan Harmanlı ilköğretim okulu adadaki harmanlı köyünde bulunmakta ve adanın tüm köylerinden taşımalı eğitim yapılmaktadır.
Sağlık

Paşalimanı adasında sağlık ocağı bulunmakta ancak bakımsızlıktan harebeye dönmüş durumda, sağlık ocağına doktor haftada bir kez geliyor bu durum adanın gelişmesinde en büyük engellerden biri olmaya devam ediyor.

15 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.