Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.02.2019, 22:15   #19
Livan
Gerçek Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hızır ile Musa'nın Yolculuğu...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Musa, yardımcısı ile birlikte yola çıkıyor.65 ayetten sonra yardımcı ortada yok...? Niçin, nereye gitti, ne oldu o yardımcıya...Seyahate Hızır ve Musa devam ediyor...!
Selam Bursalı.

63. '(Genç adam) Gördün mü! dedi, kayaya sığındığımız sırada balığı unuttum. Onu hatırlamamı bana şeytandan başkası unutturmadı. O, şaşılacak bir şekilde denizde yolunu tutup gitmişti.'

Şöyle anlayabilirim. Genç adam vardı Musa ile beraber. Bu genç adam simgesiyle mesaj verildi ve genç adama hikayede ihtiyaç kalmadı. Genç adam (insanoğlunu simgeliyor), insan bilgisinin, insan hafızasının sınırlı olduğu gerçeğini bana hatırlattı. İnsanın bilgisi, gücü, sınırlı ve sonludur, Allah'ın bilgisi ve gücü sınırsız ve sonsuzdur. Şeytan ona balığı unutturdu. İnsan şeytana uyar. İnsanı doğrudan ve doğruluktan, hak ve hakikatten, uzaklaştıran zaafiyetler içerisindedir. Doğru bilgiye ulaşmasına engel olan insani, nefsi, zaafiyetleri vardır. Zayıf ve eksik vasıflardan münezzeh olan, kemal olan Allah'tır. İnsan bu bilinç içerisinde olacak ve Allah'a dayanıp güvenecektir.
Genç adam bana bu mesajı verdi ve hikayede gözden kayboldu.

Alıntı:
*Balığın torbadan gittiği yer,
*Yardımcının yok olması,

*Geminin batırılması,
*Bebeğin öldürülmesi,
*Duvarın onarılması...
Koyulaştırdıklarım pek farkedilmeyenlerdir.Diğerleri zaten ayetlerde var ve hatta Hızır sonunda nedenlerini de söylüyor.Ancak koyulaştırdıklarım anlatım içerisinde dikkat çekmez...
'Balığın torbadan kaybolduğu yer' derken tam anlayamadım aslında. Denizin kenarında bir ağacın gölgesi olabilir, bir kayanın dibi olabilir. Bir nehir kenarı olabilir. Orda bi yerlerde Nil nehri var, Ak Deniz, Kızıl Deniz, Körfezler falan var. Bir yerdir.

İnsan dalgın dalgın yürür, kafasını sert bir yere vurur, ayılır. Trafikte kaza yapar, yaralanır, ölür. Nefsine uyar, dalar gider. Dünyası kararır, pişman olur, falan filan. İnsan kibirlenmesin. Ben ben demesin. Tanrılık taslamasın. Tepeden bakmasın. Unutan, dalan, gaflete düşen bir beni ademdir. Allah dalmaz, unutmaz, gaflet etmez.

Gemi batmamış. Tahtalarından sökmüş adam. Bildiği bi şey var ve tahtaları onun için söküyo. Bildiği nedir, neler olabilir?

'Bebeğin öldürülmesi' demişsiniz. Ben baktım, ayetin Arapça metninde 'gulam' geçiyo. Gulam bebek değil, şöyle nasıl desek, bıyıkları terlemiş genç. Bebek değil. Gulam, gılman bakın. Gılman cennet oğlanları, hurilerin erkek olanı. Eski ordularda 'gulamiyye' birlikleri olurmuş. Devşirme, askeri teçhizatlı gençlerden oluşan savaşçı bir sınıf.

Gencin öldürülmesi dikkat çekici tabi. Ama bu bildiğimiz kriminal bir olay değil aslında. Hızır, kimdir, necidir, fazla bir şey bilemeyiz ama, Musa'nın onun yanında çömez kaldığı, Musa'nın ondan hikmet öğrendiği birisi. Musa ki 'Kelimullah'tır. Allah'ın kelamına muhatap olmuştur. Ama, Musa ona itaat ediyo. Musa'lardan öte başka Musa'lar var galiba. Süleyman kuş dilin bilir dediler / Süleyman var Süleyman'dan içeru. Yunus'un deyişiyle, biraz böyle bir şey mi acaba?

Alıntı:
Ledünnide Dehr zaman 1 sn= 18 dakikadır.Hızır Dehr zamanı kullanır...Yani bizim zamanımıza göre 1 saniyeyi 18 dakika olarak kullanır.Geçmişe ve geleceğe gider...Zaman pardoksu yaratır ve zaman içerisinde olaylara müdahil olur.
Ne 'ledün', ne de 'dehr', böyle 1 sn gibi, 18 dakika gibi şeylerle anlatılacak, açıklanacak mefhumlar değillerdir. 'Hızır dehr zamanı kullanır' demişsiniz. Dehr zaten zaman demektir. Dehr zamanı diye bir zaman olmaz. Dehr uzun bir zaman mesela. Bin yıl olur, milyar yıl olur, bir yıl olur. Belki de bir saat da olabilir. Bir saat da bazan çok uzun olabiliyor ve geçmek bilmiyor. Dehr biraz böyle bir şeydir ve çok somut ve kesin bilgilerle anlatılmaz. Aslında bunlar, Hızır falan simgesel anlatımlardır ve sanki birer 'ikon'larmış gibi düşünmemek gerekir. 'Hızır dehr zamanı kullanır' dediğinizde Hızır'ı bir simge olmaktan çıkarırsınız.