Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.01.2021, 01:29   #5
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Türk Bilim İnsanlarından Almanya’ya Kapak

Sevgili @Bursalı68, bu konuda sayfalar dolusu yazabilirim -ki yıllar önce yazmıştım hala duruyor forumda.

Son yazdıklarında yani 'gittiğin ülkeyi kendi ülkene çevirmeye çalışmak' her zaman her yerde tepki görür ve görmeli zaten.

Alkışlarla karşılanan bir ülkede yıllarca sadece gastarbeiter (misafir işçi) olarak görülür ve bu şekilde adlandırılırsan, sadece iş gücü olarak görülürsen ve bunun dışında yok sayılırsan kendine yaşam alanı bulmak/kurmak zorunda kalırsın bir şekilde. Bunu gittiğin yeri kendi ülkene çevirmeye çalışmak gibi algılayanların olması çok normal -ki bunu yapmaya çalışanların sayısıda az değil. Ama bunun yanında en az bir o kadar insanda kabul gördüğü bir toplum içinde kalarak kendine yaşam alanı oluşturmak zorunda kalıyor. Aslında tam bu nedenledir ki Avrupadaki Türkler kendi ülkelerinde olduğundan daha fazla orada ayrışmışlar/ayrıştırılmışlar ve bir sürü siyasi ve dini fraksiyonlar içinde sıkışıp kalmışlardır.

Bunun en önemli sebebi ise o insanlar değil, onları oraya davet edip alkışlayanların onların entegrasyonu için hiç bir çaba harcamaması, onları dediğim gibi sadece misafir ve günü geldiğinde postalayabilecekleri birer iş gücü olarak görmeyi tercih etmesidir. Bunun diğer bir ayağında ise kendi ülkemiz bulunmakta ve gönderdiği insanlar için hiç bir alt yapı çalışması yapmaması, orada ayakta kalabilmeleri için hiç bir sosyal destek vermemesi, sadece ülkeye döviz girdisi sağlayan bir kaynak olarak kabul görmesidir.

Uzatmayayım...

2 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.