Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/index.php)
-   Müzik Haberleri (http://www.forumgercek.com/forumdisplay.php?f=625)
-   -   80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var (http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=147867)

OkyanusunKalbi 16.02.21 17:32

80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var


Müzik türü ile stres ilişkisini inceleyen araştırmanın sonuçlarına göre 80'li yılların hit şarkılarının yatıştırıcı etkiye sahip olduğu ortaya çıktı.

NTV'nin haberine göre, Türkiye merkezli bir kliniğin yakın tarihli araştırmasında, yaşları 18 ile 65 arasında değişen 1540 gönüllü ile çalışıldı.

New York Post'ta yayımlanan araştırmaya katılanlardan zihinsel stres testine girmeleri istendi ve gönüllüler bu testler sırasında, 60'ların "Golden Oldies", 70'lerin rock şarkıları, 90'ların R&B'si de dahil olmak üzere çeşitli popüler müzik türlerinden oluşan çalma listelerini dinlediler.

Pop kültürü deneyi, dubstep (elektronik dans müziği), caz ve modern klasik gibi daha az dinlenen tarzları da içeriyordu.

SAKİNLEŞTİRİCİ ŞARKILAR BELİRLENDİ

Çalışma sonucunda, 80'lerden sevilen hitleri içeren çalma listelerinin katılımcılar üzerinde en sakinleştirici etkiye sahip olduğu, grubun yüzde 96'sının melodileri dinlerken kan basıncında bir düşüş olduğu, yüzde 36'sının da kalp atış hızının düştüğü görüldü.

Sakinleştirici şarkılar arasında Joy Division’ın "Love Will Tear Us Apart"ı, Blondie’nin "Call Me"si, Wham!’ın "Freedom"ı, Bette Midler’in "Wind Beneath My Wings"i ve Pet Shop Boys'un "It’s a Sin"i yer aldı.

Gönüllülerin yüzde 78'inin ise tekno müzikle kan basıncında bir artış yaşadığı tespit edildi.

Heavy metal, şaşırtıcı bir şekilde, hem kalp atış hızını hem de kan basıncını düşürmede en etkili olan müzik türleri arasında yer aldı. Metal müzikle birlikte kalp atış hızında yüzde 18'lik, kan basıncında ise yüzde 89'luk düşüş olduğu belirtildi.

Daily Star'da yayımlanan gözlemsel çalışma, 80'lerin en iyi 40 melodisinin birçok dinleyicide nostalji ve pozitiflik duyguları uyandırabileceğini gösterdi.

Çalışmanın sonuçlarına göre, 80'ler müziğinden sonra 2000'li yılların ilk on yılından müzikler, Bridgerton dizi müziği, 90'ların R&B'si ve klasik müzik kalp hızını ve kan basıncını düşüren, yatıştırıcı nitelikli ilk beş müzik olarak öne çıktı.

70'lerin rock şarkıları, dubstep (elektronik dans müziği), "oldies" (1950'ler ile 1980'ler arası hitler), caz ve blues ise tekno müziğin hemen üstündeki yerini aldı.

Kaynak

Rosebud 16.02.21 20:10

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
80'leri yaşadığım için çok şanslı hissediyorum kendimi, kim demişti tam hatırlayamıyorum ama bir radyo DJ'i idi ; ''70'li yılların ikinci yarısıyla 80'li yılların birinci yarısında yapıldığı gibi müzik hiçbir zaman yapılamadı.''
Çok güzel bir tesbit, bazen mutfakta kahve yaparken falan Power TV'yi açıyorum o kadar süre içinde bile illallah dedirtiyor. :) müzik artık eğlence için yapılıyor o hoşuma gitmiyor cıvık cıvık adamlar binbir türlü şaklabanlık yaparak şarkı söylüyorlar, eskiden şarkı söylemenin bir ağırlığı bir ihtişamı vardı şimdikiler şarlatanlık sadece, haklarını yemeyelim istisnalar var tabi, genel olarak durum böyle. :)

OkyanusunKalbi 16.02.21 20:41

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
80'li yıllarda rock-metal dinleyen de pop dinleyebiliyormuş. Hatta pop şarkılarını rock müzikte aranje edebiliyorlarmış. Şimdi ise maalesef rock müzik dinleyen pop müziğe katlanamıyor, o kadar kalitesiz şarkılar yapılıyor ki.

Geçen gün magazin programı izleyelim dedik; top 10 listesi çıkmıştı, abidik gubidik duymadığım isimlerin arapçadan hallice şarkılarını dinleyince iyi ki 80'li yılların müziklerini dinliyormuşum dedim.

Kaliteli müzik yapan birkaç isim var, onlarda bu durumdan şikayetçi olduklarından, yeni ürettikleri şarkıları tüketim çılgını gençlerin beğenisini almadığı için, kimisi müzik hayatını bırakıyor, kimisi de 80'li yılların şarkılarını başka sanatçılarla beraber vokal yapıyor.


Heliosaga 16.02.21 22:31

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi (Mesaj 993947)
80'li yıllarda rock-metal dinleyen de pop dinleyebiliyormuş. Hatta pop şarkılarını rock müzikte aranje edebiliyorlarmış. Şimdi ise maalesef rock müzik dinleyen pop müziğe katlanamıyor, o kadar kalitesiz şarkılar yapılıyor ki.

Geçen gün magazin programı izleyelim dedik; top 10 listesi çıkmıştı, abidik gubidik duymadığım isimlerin arapçadan hallice şarkılarını dinleyince iyi ki 80'li yılların müziklerini dinliyormuşum dedim.

Kaliteli müzik yapan birkaç isim var, onlarda bu durumdan şikayetçi olduklarından, yeni ürettikleri şarkıları tüketim çılgını gençlerin beğenisini almadığı için, kimisi müzik hayatını bırakıyor, kimisi de 80'li yılların şarkılarını başka sanatçılarla beraber vokal yapıyor.Bunun sebebi metal ve rock gruplarında(hatta jazz bile dahil) bulunan çoğu gitarist/davul virtüözlerinin solo çalışmalarında çeşitli pop şarkıcı yada sanatçılarına söz ve beste vermiş olmalarından kaynaklanır. Yada zamanı rock gruplarının hitleri sayesinde pop müziğe bıraktığı etkiden kaynaklanır. Queen bunu büyük ölçüde başarmıştır mesela. Bazı glam rock grupları (Kiss- Mötley Crue- Twisted Sisters- Europe)'da pop dünyasına etki edebilmişlerdir.Led zeppelin'in davulcusu Phil Collins gibi mesela. Adamın 80'lerdeki pop dünyasında ki prodüktörlük etkisi tartışılmaz.Bir de tabi bunun dışında pop dünyasında da işin ehli olan insanlar vardı. Dolayısıyla melodik altyapı çok güçlü ve zengindi.Bugün pop dünyasının dandik olmasının birinci sebebi rap etkisidir. İster uluslararası ister yerli (Yerli kısmı daha kötü) bütün pop şarkılarının prodüksiyonlarına bakın hep rap tarafından gelmiş isimler göreceksiniz. (Şu kardashian gibi kezbanlar kraliçesinin eşi vardı Kanye westmiydi neydi rapten bozma onu heryerde görebilirsiniz mesela)

Rosebud 16.02.21 23:49

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
Tina Turner meselâ...
Rock'ın babaannesi diye geçer ama müthiş pop parçalara imza atmıştır.
Freddie Mercury...
My love is Dangerous parçası buna en iyi örnektir, parça resmen reggae olarak başlar ortalarında rock'laşır hatta hard'laşır öyle devam eder.

OkyanusunKalbi 16.02.21 23:49

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga (Mesaj 993955)
Bunun sebebi metal ve rock gruplarında(hatta jazz bile dahil) bulunan çoğu gitarist/davul virtüözlerinin solo çalışmalarında çeşitli pop şarkıcı yada sanatçılarına söz ve beste vermiş olmalarından kaynaklanır. Yada zamanı rock gruplarının hitleri sayesinde pop müziğe bıraktığı etkiden kaynaklanır. Queen bunu büyük ölçüde başarmıştır mesela. Bazı glam rock grupları (Kiss- Mötley Crue- Twisted Sisters- Europe)'da pop dünyasına etki edebilmişlerdir.Led zeppelin'in davulcusu Phil Collins gibi mesela. Adamın 80'lerdeki pop dünyasında ki prodüktörlük etkisi tartışılmaz.Bir de tabi bunun dışında pop dünyasında da işin ehli olan insanlar vardı. Dolayısıyla melodik altyapı çok güçlü ve zengindi.Bugün pop dünyasının dandik olmasının birinci sebebi rap etkisidir. İster uluslararası ister yerli (Yerli kısmı daha kötü) bütün pop şarkılarının prodüksiyonlarına bakın hep rap tarafından gelmiş isimler göreceksiniz. (Şu kardashian gibi kezbanlar kraliçesinin eşi vardı Kanye westmiydi neydi rapten bozma onu heryerde görebilirsiniz mesela)

Çok doğru tespitler.

Her türlü müzik türünü harmanlayıp Türk kültürüne uydurabilmişiz ama rap müzikte ne yazık ki ne yapsak olmuyor. Bozulan yeni nesili daha çok bozuyor ve şekilcilikten taklitçilikten dolayı bize de 80’lerim müziklerini dinlemekten başka seçim şansı kalmıyor.

Rosebud 16.02.21 23:56

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi (Mesaj 993959)
Çok doğru tespitler. Her türlü müzik türünü harmanlayıp Türk kültürüne uydurabilmişiz ama rap müzikte ne yazık ki ne yapsak olmuyor. Bozulan yeni nesili daha çok bozuyor ve şekilcilikten taklitçilikten dolayı bize de 80’lerim müziklerini dinlemekten başka seçim şansı kalmıyor.

Bir arkadaşım vardı rap Amerika'nın arabeski derdi. :)

OkyanusunKalbi 17.02.21 00:25

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Supernatural (Mesaj 993960)
Bir arkadaşım vardı rap Amerika'nın arabeski derdi. :)

Arkadaşın doğru söylemiş. :)
Aslında Amerika’nın arabeski Jazz ve blues müzik. Türkiye'de rap, arabesk gibi yapıldığı için böyle demek çok normal. :)

Rosebud 17.02.21 00:43

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
En kötüsü türler kayboldu. Jazz, reggae, blues, rock hepsinin bir karakteri vardı, yeni dünyada her şey aynılaşıyor sıradanlaşıyor, basitleşiyor, arabalarda bile ben çocukken Ford, mu Chevrolet mi uzaktan görsem tanırdım şimdi bütün arabalar aynı, haydi arabalar belli bir aerodinamik için ister istemez aynılaşıyor diyelim ama müzik öyle değil bu kadar aynılaşmaması lazımdı, bunda internetten bedava müzik indirmenin de etkisi var sanıyorum, şarkıları internete düşmüş şarkıcıların kazançları da azalıyor dolayısıyla ne kadar para o kadar köfte misali müzikler de kalitesizleşiyor gibi geliyor bana, bir eser ortaya çıkarmak yerine günü kurtarıp ortalama popülariteyi sağlamak için fabrikasyon parçalar üretiyorlar. 80'li yılların disko kraliçesi Donna Summer'ın parçalarını bugün halâ dinleyebilirsiniz ama bugünkü şarkıları 10 yıl sonra kimse dinlemez.

Smashmouth 26.02.21 21:43

Cevap: 80'ler Müziğinin Sakinleştirici Etkisi Var
 
Kesinlikle sakinlik veriyor.. arada bir arşivimi gözden geçiririm :)


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com